Kurban Eti Kimlere Dağıtılır? - Son Dakika

Kurban Eti Kimlere Dağıtılır?

23.09.2015 15:41

1
Kurban etlerinin Müslüman olma şartı aranmadan tüm ihtiyaç sahiplerine dağıtılabileceği bildirildi.

2
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Temel Yeşilyurt, kurbanın toplumda yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutan, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkı sağlayan bir ibadet olduğunu söyledi. Yeşilyurt, bu ibadet yapılırken de özellikle ihtiyaç sahiplerinin gözetilmesi gerektiğini ifade etti.

3
Kurbanın kelime anlamıyla "Allah'a yaklaştıran şey" anlamına geldiğini, ancak kurban ibadetinin sadece Allah'a değil diğer insanlara yaklaşmaya da aracı olduğunu belirten Yeşilyurt, bir yıl boyunca kapısı dahi çalınmayan insanların kurban eti ikramı vesilesiyle ziyaret edilebileceğini, böylece ilişkilerin geliştirilebileceğini vurguladı.

4
Yeşilyurt, maddi durumu iyi olan Müslümanlar tarafından yapılan kurban ibadetinin ihtiyaç sahiplerinin halini anlama adına çok önemli bir fırsat olduğuna dikkati çekti. Yeşilyurt, kurban etinin üçte ikilik kısmının dağıtılması gerektiğini söyledi.

İslam dinine göre kurban etinin bir kısmının aileye ayrılmasının, bir bölümünün yakın komşu ve akrabalara, bir kısmının da yoksullara dağıtılmasının uygun olduğunu aktardı.

5
"Kurban etleri dil, din, millet, ırk ayrımı yapılmadan dağıtılabilir." İhtiyaç sahiplerinin evine yılda bir sefer dahi et girebilmesini sağlamanın çok önemli bir olay olduğunu dile getiren Yeşilyurt, şunları söyledi:

6
"Kurban etleri dil, din, millet, ırk ayrımı yapılmadan dağıtılabilir. Yeter ki ihtiyaç sahibi olsun. Kurban eti dağıtılacak kişilerde Müslüman olma şartı aranmaz. Müslüman olmayanlara da kurban eti dağıtılabilir. İhtiyaç sahibi olması yeterlidir. İnançları farklı olmasına rağmen savaş nedeniyle yurtlarını terk eden, sahipsiz, kimsesiz kalan insanlara da bağış yapılabilir. Kurban ibadetinde önemli olan ihtiyaç sahiplerinin sevindirilmesidir. Kurban kesen kişi yıl boyunca evine et alabiliyorsa etin tamamını da fakirlere dağıtabilir, evine hiç ayırmayabilir. Etleri verirken başa kakma, büyüklenme gibi bir durum asla söz konusu dahi olmamalı."

7
"Buz dolabına doldurayım anlayışı kurban ibadetiyle bağdaşmaz." Kurban etlerin dağıtımı konusunda bazı sıkıntılar yaşandığına şahit olduklarını belirten Yeşilyurt, "Kurban etleri ya hiç dağıtılmıyor ya da çok küçük miktarlarda birkaç ihtiyaç sahibine veriliyor.

8
Etrafta o kadar çok ihtiyaç sahibi insan varken kurban etinden, '3-5 kilogram sucuk yapayım da yıl boyu kullanırım', 'para verip sucuk almamış olurum' diye düşünmek veya 'eti buz dolabına doldurayım da yemeklerde kullanırım', 'et almak zorunda kalmayım' mantığıyla yaklaşmak kesinlikle ibadetin ruhuna aykırıdır. Bu şekilde düşünce ibadet değil ticaret düşüncesidir."

9
Yeşilyurt, Türkiye'de başta Suriyeli ve Doğu Türkistanlı olmak üzere farklı milletlerden ve dinlerden binlerce ihtiyaç sahibi bulunduğunu dile getirerek, "Kurban etlerinin sucuk yapımında kullanılması kesinlikle doğru değildir." değerlendirmesinde bulundu.

10
11
12
13
14
15
16

Son Dakika Kurban Eti Kimlere Dağıtılır? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement