Son Dakika Haberleri: Kuzey Kore'de Satın Alamayacağınız 9 Şey

Kuzey Kore'de Satın Alamayacağınız 9 Şey

2 yıl önce

Dünya'nın en izole ve paranoyak ülkelerinden biri olan Kuzay Kore'de yasaklar saymakla bitmiyor. Kuzey Kore'yi ziyaret edenlerden duyulan yasaklar listesini sizlerle paylaşıyoruz. İşte Kuzey Kore'de satın alamayacağınız şeyler...

1
Starbucks
Starbucks
Starbucks'tan daha emperyalist ne olabilir ki? Bu nedenle Starbucks'ın Kuzey Kore'de herhangi bir şubesi bulunmuyor. Kuzey Kore'de onlarca kahve dükkanı var. Buraya kadar herşey normal. İşin ilginç yanı ise bu kahve dükkanları inanılmaz derecede Starbucks'a benziyor. Ve bu Starbucks benzeri kahve dükkanlarındaki kahve çeşitleri Starbucks ürünlerinin birebir kopyası.
2
Yabancı Filmler
Yabancı Filmler
Kuzey Kore dünyadaki en izole ülkelerden biri olduğunu biliyoruz.

Antarktika'daki penguenler kadar dünyadan bi' haber olan Kuzey Koreliler'in yabancı kültürlere ait filmler izlemesi yasak olsa da yasa dışı olarak bu yabancı filmlere ulaşabiliyorlar.
3
Saç boyası
Saç boyası
Kuzey Kore''de saçlarınızı sarıya, kızıla ya da yeşile boyamak gibi bir seçeneğiniz yok.

Herkesin saçı siyah olmak zorunda olsa da sadece grileşmeye başlayan saçlarınızı siyaha boyamanıza izin veriliyor.

Kuzey Kore''de saç boyamak ''kapitalist bir eylem'' olarak kabul ediliyor.

Yine de yasaklara rağmen saçınızı boyatmayı başarırsanız hem siz hem de kuaförünüz cezalandırılıyor.

Cezanın ne olacağı belli değil ama Güney Kore dizisi izleyen ve evinde İncil ile yakalananlar gibi idam edilebilirsiniz...
4
Kot
Kot
Kuzey Kore'de kot da saç boyaları gibi 'kapitalizmin zehri' olarak görülmekte.

İlginç bir şekilde Kuzey Kore'de gençlerin de desteğiyle, Batılı moda trendlerine karşı savaş veriliyor.

15 yaş ortalamasına sahip Kuzey Koreli gençler sokaklarda devriye gezerek Batılı moda özentilerini tespit ediyor.
5
McDonald's
McDonalds
Kuzey Koreliler'in McDonald's ürünleri tüketmesi de yasak. Kaldı ki herhangi bir McDonald's mağazası bulunmadığından bu eylemi gerçekleştirmek zaten imkansız. İnanamayacaksınız ama bazı Kuzey Kore elitleri McDonald's ürünleri yiyebilmek için Çin'e gidiyorlar!
6
Coca-Cola
Coca-Cola
Dünyada Coca-Cola'nın satılmadığı iki yer var; Küba ve Kuzey Kore. Her ne kadar Coca-Cola yasak olsa da Kuzey Kore'de yaşayan insanlar kolanın tadını biliyor. Kuzey Koreliler kola benzeri içeceklere ulaşabilseler de orjinal Coca-Cola içmeleri yasak. Kuzey Kore'de, 'Kakao aromalı tatlı gazlı içeçek' etiketi adı altında kola benzeri içeçekler satılıyor.
7
Piercing ve hızma
Piercing ve hızma
Kuzey Kore'de kulaklarınızı deldirebilirsiniz ama burnunuzu deldirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Piercinglerde aynı saç boyası ve kot gibi bir 'kapitalizm zehri' Kuzey Koreliler için.

Ayrıca Kuzey Kore moda polisleri; sokaklarda fazla kısa etek giyenleri, doğru şekilde ayakkabı giymeyenleri, t-shirt giyenleri ve bekar iş kadınlarını göz hapsinde tutuyor.
8
Kim Jong-un' un saç kesimi
Kim Jong-un un saç kesimi
Bir kaç yıl kadar önce Kim Jong-un'un saç kesimi modaydı. Kuzey Kore'deki erkekler liderlerinin saç kesimini ona benzeyebilmek adına tercih ediyorlardı. Fakat Kim Jong-un'un kendini taklit eden insanlardan rahatsız olması sebebiyle bu model kesim 'devlet onaylı saç kesimi' listeden çıkarıldı.
9
iPhone
iPhone
Kotun, Coco-Cola'nın, Starbucks'ın ve hatta saç boyasının 'kapitalizmin zehri' olmasına rağmen iphone Kuzey Kore'de yasak değil.

Yine de Apple Kuzey Kore'de satış yapmayı reddediyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un geniş bir Apple ürünleri koleksiyonu olduğu söyleniyor.

Apple 'ın ürünlerine birebir benzeyen akıllı telefon tasarlatsa da App store'u taklit edemediği için bu iPhone görünümlü telefonların içi muhtemelen boş.

10

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bu Restoranda Takipçi Sayına Göre Hesap Ödüyorsun! 100 Bin Takipçisi Olan Yaşadı O Çok Sevdiği Makarnayı Hayatından Çıkartmadı Ama 4 Ayda 20 Kilo Verdi! 100 Milyon Kişiyi Öldüren İspanyol Gribi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey Dünyanın En İyi İşverenleri Belli Oldu! İşte Listedeki 5 Türk Şirketi 12 Milyonun Hayran Olduğu Ateşli Fenomenden İtiraf: Saatlerce Uğraşıyorum