Çarşamba Konuşmaları, 'Bir Çevirmenin Güncesi' ile Başladı - Son Dakika

Çarşamba Konuşmaları, 'Bir Çevirmenin Güncesi' ile Başladı

28.02.2013 17:10
Çarşamba Konuşmaları, 'Bir Çevirmenin Güncesi' ile Başladı, System.String[]

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 5 yıldır düzenli olarak sürdürülen 'Çarşamba Konuşmaları', bahar döneminde 2 ayrı konuşmayla başladı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 5 yıldır düzenli olarak sürdürülen 'Çarşamba Konuşmaları', bahar döneminde 2 ayrı konuşmayla başladı.

Programın açılışı; Çarşamba Konuşmaları'na ev sahipliği yapan Prof. Dr. Yavuz Demir, Prof. Dr. Şaban Sağlık ve Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel tarafından yapıldı. Tik Tak adıyla gerçekleşen geleneksel açılış konuşmasının ardından etkinliğin davetli konuğu, radyocu kimliğinin yanında seçkin bir çevirmen kimliğiyle de tanınan ve Nabokov, Jack London gibi dünya edebiyatının önde gelen isimleri üzerinde çevirilerini yoğunlaştıran Yiğit Yavuz'la, "Bir Çevirmenin Güncesi" başlıklı söyleşi gerçekleşti.

Konuşmasında dünyada bulunan Think-Tank kuruluşlarının işlevine ve önemine dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz Demir, 'oda' kelimesi üzerinde durdu. Odaların içinde bulunulan yerlerin ve mekanların dışında farklı bir anlama gelmeleri gerektiğine değinen Demir, "Şu anda burası lacivert salon değil, bir hayal odasıdır. Bizim burada 5 yıldır yapmaya çalıştığımız şey, tıpkı saatin tik takları gibi sürekli ve dikkatli birer çağrıdan ibarettir." dedi.

Yiğit Yavuz ise konuşmasına bir çevirmen olarak çevirmenler birliğinin güzel bir cümlesiyle başladı. "Biz çevirmezsek, dünya dönmez." Çevirmenliğin çok farklı şekilleri olduğuna dikkat çeken Yavuz, "Çevirinin farkındayız, ancak çevirinin arkasında yer alan çevirmenin pek değil. Çevirmenin hatırlandığı zamanlar genellikle çevirinin çok kötü olduğu anlardır. Kitap eleştirilerinde, 'başarılı bir çeviri olmuş' cümlesi oldukça nadir rastladığımız bir durumdur." dedi. Yiğit Yavuz'un konuşmasında öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Söyleşinin sonunda Yiğit Yavuz'a günün anısına Prof. Dr. Şaban Sağlık çiçek takdim etti. Konuşmaya çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Çarşamba Konuşmaları, 'Bir Çevirmenin Güncesi' ile Başladı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Çarşamba Konuşmaları, 'Bir Çevirmenin Güncesi' ile Başladı - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan, kriz iddiasının ardından Putin ile görüştü: Karabağ'daki Ortak Merkez hemen faaliyete geçsin Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi Muharrem İnce, sesi titreyerek açıkladı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke CHP'ye güvenmeseydim G.O.R.A'daki efsane repliğiyle hafızalara kazınan oyuncu Muhittin Korkmaz hayatını kaybetti Yüz binlerce kişi izledi! Düğünde geline yanlışlıkla tekme atan damat TikTok'da viral oldu Hakan Altun ile Gonca Vuslateri, yeni aşka yelken açtı ABD'de çölde keşfedilen gizemli metal blok paniğe neden oldu Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan tespih otomobil fiyatına satıldı