Hollanda Senatosu'nda Aşırı Dinciler Kilit Parti Oldu - Son Dakika

Hollanda Senatosu'nda Aşırı Dinciler Kilit Parti Oldu

23.05.2011 19:15
Hollanda Senatosu'nda Aşırı Dinciler Kilit Parti Oldu, System.String[]

Hollanda'da hükümet, eyalet meclisi üyelerinin oylamaları sonucunda Senato'da bir sandalye farkla azınlıkta kaldı.

Hollanda'da hükümet, eyalet meclisi üyelerinin oylamaları sonucunda Senato'da bir sandalye farkla azınlıkta kaldı. Muhalefet partilerinin de, hükümet kanadı gibi 37 sandalyede kaldığı Senato'da ipler hiçbir kabineye katılmayan Kalvinist partinin tek temsilcisinin elinde.

Hollanda genelindeki eyalet meclislerinden toplam 566 üye, Senato üyelerini belirlemek üzere bugün sandık başına gitti. Mark Rutte başkanlığındaki azınlık hükümeti ile bu hükümete destek veren ırkçı Geert Wilders'in Özgürlükler Partisi 75 üyeli Senato'da 37 sandalye elde edebildi. 12 eyalette yapılan oylamanın ardından muhalefet partileri de 37 sandalye kazandı. Aşırı dinci Siyasi Reform Partisi (SGP) partisi desteği, hükümetin istediği kanunları Senato'dan geçirebilmesi için tek umut olarak kaldı.

İşçi Partisi Kuzey Hollanda Eyalet meclis Üyesi Adnan Tekin, SGP'nin hükümete destek vermesini beklediğini ifade ederek, göçmenleri zor günlerin beklediğini söyledi. Tekin, Mark Rutte'nin azınlık hükümeti için şu ifadeleri kullandı: "Parlamentoda az farkla hükümeti kurdular. Senato'da bir sayı farkla katı önerilerini böylelikle geçirecekler. gerçekten bu sonuca göre Hollanda'yı ve özelliklede SGP bir sandalye desteği ile bu sağ koalisyon hükümetinin yasaları ile yabancıları zor günler bekliyor. "

Demokrat 66 Partisi Eyalet Meclis Üyesi Zfer Yurdakul ise, "Bu sonuçlar Hollanda adına kaygı verici. Gerçekten SGP bir sandalye ile kilit parti oldu. Parlamentoda tek sandalye ile önde idiler. Aşırı dinci parti desteği ile Senato'da istedikleri yasayı geçirecekler Bu durumun D66 partisi olarak takipçisi olacağız. " ifadelerini kullandı.

TÜRK KÖKENLİ ADAYLAR SENATO DIŞINDA

Bu arada Türk kökenli adaylardan hiçbiri Senato'ya giremedi. Adaylar arasında İşçi Partisi'nden Alper Tekin Erdoğan, Demokratlar 66 Partisi'nden Zafer Yurdakul ve Sosyalist Parti'den de Mahmut Erciyas bulunuyordu. Fakat Türk adaylar seçilemeyecekleri yerlerden aday gösterilmişti.

Hollanda Senatosu'nda Aşırı Dinciler Kilit Parti Oldu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Hollanda Senatosu'nda Aşırı Dinciler Kilit Parti Oldu - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Kısıtlama cezası yiyen 3 gençten polise teşekkür: Allah razı olsun, yasaktan haberimiz yoktu İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kur'an-ı Kerim ayetleri hakkındaki tepki çeken sözleri sonrası istifa etti Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk: Koronavirüs etkisini 2022'nin ilk aylarına kadar sürdürebilir Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor