Son dakika! Ünlü iş insanları Ali ve Sofu Altınbaş akaryakıt vurgunu operasyonunda gözaltına alındı

22 Eylül 2020 Salı 16:14

Son dakika! İstanbul merkezli olmak üzere 12 ilde yapılan operasyonla, kullanılmayan gemiler üzerinden akaryakıt alarak devleti 21 milyon lira zarara uğratan şebeke çökertildi. Operasyon kapsamında ünlü iş insanları Ali ve Sofu Altınbaş da gözaltına alındı.

İstanbul merkezli 12 ilde başlatılan operasyonda, kullanılmayan gemi ve yat gibi deniz araçlarına usulsüz yöntemlerle akaryakıt alındığını beyan edip milyonlarca lira vurgun yapan şebeke çökertildi. 60 kişinin yakalanması için başlatılan operasyonlarda aralarında ünlü iş adamları Ali Altınbaş ve Sofu Altınbaş'ın da bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.

DEVLETİ 21 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATTILAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gerçekte olmayan ya da gayri faal halde bulunan gemi, tekne ve yat gibi ÖTV ve KDV'den muaf tutulan deniz araçlarına usulsüz yöntemlerle akaryakıt almış gibi gösterip, elde edilen yakıtı piyasaya sürerek dolandırıcılık yapan bir şebekeyi tespiti etti.

Altı ay süren teknik ve fiziki takibin ardından yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah 60 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 12 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. KDV'den muaf tutulmak için alınan akaryakıtı piyasaya süren şebekenin, şu ana kadar devleti 21 milyon lira zarara uğrattığı tespit edilirken, başlatılan operasyonlarda Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ile Altınbaş Vakfı Başkanı Sofu Altınbaş'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

Şebeke, "Suç Örgütü Kurmak, Yönetmek ve Üye Olmak, Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik" yapmakla suçlanmıyor. Gözaltına alınan 35 şüpheli, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilerek sorguya alınırken, firari 25 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

YORUMLAR (26)
  • MUSTİ : BU SIZINTI HERYERDE VAR Bİ TEK ORDA DEĞİL EMİNİM BU Bİ İHBAR SONUCU ORTAYA ÇIKMIŞ Bİ DURUM YOKSA NE DENETİM NE BİŞEY ...BUNLAR ZENGİN OLDUKLARINDAN VERGİDEN MUAF
  • cengiz akıncı : yat kaç lira yada gemi neden onların yakıtları vergiden muaf neten traktörden köylüden çiftçiden alıyorsunuzda sadece güneşlenmek denize girmek için milyon dolarlar harcayanları yakıt vergisinden muaf tutuyorsunuz neden?
  • TOKATLI : Her türlü hırsızlık yapan milleti devleti zarara uğratanların yetim hakkı yiyenlerin (elektrik hırsızları da dahil) ALLAH BİN BELASINI VERSİN ZEHİR ZIKKIM OLSUN .
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika