Güneş'te Sörf - Son Dakika

Güneş'te Sörf

14.06.2011 20:20

1
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş atmosferinin plazmadan oluşan en dış bölgesi (korona)'da, okyanus kıyılarındaki yüksek sörf dalgalarına benzer şekiller tespit etti.
2
NASA'nın Güneş'i gözlemleme ve yakın gezegenlere olan etkilerini araştırma amacıyla uzaya gönderdiği Solar Dynamics Observatory (SDO) uydusunun verilerine göre, koronadaki bu dalgalar, enerjinin atmosfer boyunca nasıl hareket ettiği hakkında ipuçları saklıyor.
3
Bilim insanları, koronanın neden güneşin yüzeyinden daha sıcak olduğu gizemini çözmede bu dalgaların önemli bir etken olabileceğini belirtiyor.
4
NASA'ya bağlı Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden fizikçi Leon Ofman, “Bizim için en büyük sorulardan birisi, koronanın ısıtma mekanizması.
5
Sıcaklığı, beklediğimizden binlerce kat daha fazla. Tespit ettiğimiz dalgalar, türbülansa yol açarak ısıyı artırıcı faktörlerden biri olabilir” dedi.
6
11 Şubat 2010'da fırlatılan SDO, bilinen en iyi fotoğraf kalitesinin 10 katı daha net fotoğraflar çekebiliyor.
7
11 Şubat 2010'da fırlatılan SDO, bilinen en iyi fotoğraf kalitesinin 10 katı daha net fotoğraflar çekebiliyor.
8
Güneşi'n iç yapısı ve manyetik alan etkinliği ölçümlerini toplayan SDO, sürekli yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekerek çığır açıcı araştırmalar yürütecek. SDO, önümüzdeki 5 – 10 yıl boyunca Güneş'i izleyecek.

Son Dakika Güneş'te Sörf - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Görüntüler Palandöken'de çekildi! Rus turistler kayak pistine çıkıp bir anda bornozlarını çıkardılar Çıplak fotoğraflarını cinsel içerikli sitede satışa çıkaran anne, çocuklarının başını yaktı 18 yıl önceki fotoğraf, "Estetiğim yok" diyen Özge Ulusoy'u yalancı çıkardı Hamile kaldığı sevgilisiyle evlenmesine izin vermeyen ailesini katleden kadın idam edilecek Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor