Marmara Depremi'nde Hayatını Kaybedenler Yalova'da Anıldı - Son Dakika

Marmara Depremi'nde Hayatını Kaybedenler Yalova'da Anıldı

17.08.2010 11:21

1
17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve yaklaşık 18 bin kişinin öldüğü 7,4'lük Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler için Yalova'da bir anma etkinliği düzenlendi.
2
Gecede ailelerini ve yakınlarını kaybedenler dua okudu, Türkiye'nin dört bir yanından Yalova'ya gelen mimar ve mühendisler ise meşaleli yürüyüş yaptı.
3
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından organize edilen yürüyüş ile Yalova'da yapılan anma etkinliğine yüzlerce Yalovalının yanı sıra, sayıları bin 500'ü bulan kalabalık mimar ve mühendis topluluğu katıldı.
4
TMMOB, Cumhuriyet Meydanı'ndan 17 Ağustos Parkı'ndaki Deprem Anıtı'na 'Depreme Duyarlılık Yürüyüşü' yaptı. Depremin yarattığı toplumsal sonuçlar konusunda kamuoyu duyarlılığını arttırmak, hükümetin ve yerel yönetimlerin sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla yapılan yürüyüşe TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ile İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp da katıldı.
5
Yalova'da resmi rakamlara göre 2 bin 504 kişinin yaşamını yitirdiği 17 Ağustos Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler dualarla anıldı. Depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazdığı beton bloklara çiçek koyan Yalovalılar, deprem döneminde çekilmiş fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezerek dua etti. İl Müftülüğü ve Yalova Belediyesi'nin düzenlediği anma programında müftülük görevlileri Kuran-ı Kerim ve ilahiler okudu. Vatandaşlara ise helva dağıtıldı.
6
Depreme Duyarlılık Yürüyüşü'nde ise meşalelerle Gazipaşa Caddesi üzerinden Deprem Anıtı'na yürüyen mimar ve mühendisler ise siyah renkte giydikleri ve üzerinde 'Unutulmayan Unutkanlığımız Deprem' yazan tişörtleriyle dikkat çekti.
7
Ellerinde 'Uyuyorsunuz, Uyuyorlar', 'Hayatları Deprem Değil İhmal Öldürür' ve 'İmar ve Afet Mevzuatı Yeniden Düzenlenmelidir' pankartları taşıyan oda üyeleri depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Oda üyeleri daha sonra ellerinde bulunan çiçekleri depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı betonarme bloklara koydu.
8
Burada son kez üyelere seslenen İMO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, duyarlılığı yetkililerin de göstermesi gerektiğini söyledi. Harp, ´Depreme duyarlılık yürüyüşümüzü bugün burada 03.02'de depremde ölen arkadaşlarımızı, dostlarımızı anarak tamamlıyoruz. Bizim gösterdiğimiz duyarlılığı yetkililerin de göstermesini istiyoruz.
9
Bu ülkede doğa olaylarından insanların ölmemesini istiyoruz. Doğa olayları afete dönüşmesin. Bu süreç devam ederse seneye tekrar anmaya devam edeceğiz. Ne zaman ki bu anmalar amacına ulaşır yetkililer afet olma riskini azaltırsa, biz de emeğimizi çabamızı bu yönde kullanacağız diye konuştu.
10
11
12
13
14
15
16

YORUMLAR
500

Son Dakika Marmara Depremi'nde Hayatını Kaybedenler Yalova'da Anıldı - Son Dakika


Advertisement