Washington Ulusal Katedralinde İlk Kez Cuma Namazı Kılındı - Son Dakika

Washington Ulusal Katedralinde İlk Kez Cuma Namazı Kılındı

15.11.2014 08:59

1
ABD'nin başkenti Washington'daki tarihi Washington Ulusal Katedrali'nde ilk kez cuma namazı kılındı.

2
Bazı Amerikan başkanlarının göreve geldiğinde yemin törenlerinin gerçekleştirildiği ve yine ABD başkanları ve diğer önemli devlet görevlilerinin cenaze merasimlerinin yapıldığı tarihi Washington Ulusal Katedrali'ndeki ilk cuma namazına sınırlı sayıda Müslüman davet edildi.

3
Ezan, Sivil Toplum Kuruluşu Dulles Bölgesi Müslüman Toplumunun imamı Muhammed Mecid tarafından okundu. Namaz öncesi Müslümanları katedralde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını anlatan Rahibe Gina Gilland Campbell, daha önce Budist, Yahudi, Müslüman ve Ortodoks Hristiyanlar ile birçok inanca mensup kişilerle aynı çatı altında ortaklaşa etkinlik düzenlediklerini kaydetti.

4
Campbell, "Bugün de buraya hoş geldiniz" dedi.Cuma hutbesi Güney Afrikalı büyükelçi Resul tarafından okundu.Namaz sonrası Müslüman kuruluşların liderleri yapılan konuşmalarda da katedral yönetimine teşekkür edildi.

5
Amerikan İslam İlişkileri (CAIR) Yönetim Kurulu Başkanı Rulla Allouch, AA muhabirine, katedralde cuma namazını ilk kez kılmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.Bugünün Müslümanlarla Hristiyanların bir arada barış ortamında olabildiklerinin göstergelerinden olduğunu anlatan Allouch, "Şüphesiz bu etkinlik dini toplumlar arasında da bir köprü oluşturuyor. Daha önce biz de diğer dinlere mensup insanlarla ortaklaşa faaliyetler yaptık ve bu da bizlere yan yana durma, birlikte hareket etme, güçlü toplum oluşturma imkanı sunuyor" ifadelerini kullandı.

6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

Son Dakika Washington Ulusal Katedralinde İlk Kez Cuma Namazı Kılındı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement