Niğde'de Görme Engelli 8 Öğrenci Bilgisayar Kullanmayı Öğreniyor - Son Dakika

Niğde'de Görme Engelli 8 Öğrenci Bilgisayar Kullanmayı Öğreniyor

15.01.2012 13:28
Niğde'de Görme Engelli 8 Öğrenci Bilgisayar Kullanmayı Öğreniyor, System.String[]

Niğde'de, 'Eğitim Her Engeli Aşar' Proje Koordinatörü Mesut Alkan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü ile yaptıkları protokol ile görme engellilere yönelik bilgisayar kursu düzenlendiğini söyledi.

Niğde'de, 'Eğitim Her Engeli Aşar' Proje Koordinatörü Mesut Alkan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü ile yaptıkları protokol ile görme engellilere yönelik bilgisayar kursu düzenlendiğini söyledi. Alkan, aynı zamanda görme engelliler için memurluk kursu müracaatlarının başladığını söyledi.

Proje Koordinatörü Mesut Alkan, yaptığı açıklamada, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 6 öğrencinin müracaatı üzerine kursu açtıklarını belirtti. Alkan, "Toplumumuzun yüzde 12'lik bölümü, her 9 vatandaşımızdan biri engelli vatandaşımız. Biz toplum olarak engelli vatandaşlarımızın toplum içerisinde olmasını, toplumla kaynaşmasını istiyoruz. Kendilerine karşı acıma duygusu veya ekonomik yardım duygusu istemiyoruz. Toplumun içerisinde bulunmak ve hayatlarını kolaylaştıracak, varsa engelleri onların kaldırılması ve toplumun içerisinde yer alacakları imkanların hazırlanmasını istiyorlar. Burada belediye, milli eğitim, sivil toplum kuruluşlarına görev düşüyor. 'Bize otobüste değil, hayatta yer verin' diye güzel bir sloganımız var." dedi.

Bilgisayar kursunu tamamlayan görme engelli Erol Erdoğan ise "Ben buraya korkarak geldim, daha doğrusu muhtarın sayesinde geldim. Ben hiç bilgisayar başına oturmadım ama çok şükür şu anda laptop kullanıyorum. Biz engelli değiliz artık, yetkililer bunları öğrensin. Ben hiç kullanmadığım halde bir yılda bu kadar yol katettim. Artık yetkililerden iş istiyoruz, biz üzerimize düşeni yaptık, şimdi sıra onlarda." şeklinde konuştu.

Bedensel engelli arkadaşları için mavi kapak topladıklarını söyleyen görme engelli lise öğrencisi Esra Çinioğlu ise "Bilgisayar kullanmayı bilmiyordum. Bu kursun açıldığını öğrendim ve bilgisayarı en iyi şekilde kullanmayı öğreneceğim. Biz engelliyiz, diğer engelli ağabeylerim, ablalarımız ve kardeşlerimiz de var. Onların tekerlekli sandalye alabilmelerini sağlamak için mavi kapak topluyorum." diye konuştu.

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Niğde'de Görme Engelli 8 Öğrenci Bilgisayar Kullanmayı Öğreniyor - Son Dakika


Son Dakika

Yurt sorunu hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu: İktidarın 20 yılda çözemediği yurt sorununu 1 yıl içinde çözemezsem siyaseti bırakacağım 14:14 Yurt sorunu hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu: İktidarın 20 yılda çözemediği yurt sorununu 1 yıl içinde çözemezsem siyaseti bırakacağım Korona testleri pozitif çıkan aşılı ve aşısız iki gencin akciğer tomografisinde dikkat çeken fark 14:02 Korona testleri pozitif çıkan aşılı ve aşısız iki gencin akciğer tomografisinde dikkat çeken fark Avustralya'nın 13:54 Avustralya'nın "Yüzyılın anlaşması" olarak anılan denizaltı alımı anlaşmasını iptal etmesine Fransa'dan tepki: Gerçekten sırtımızdan vurulduk
Son Dakika! Bakan Koca, vaka yoğunluğu en çok artan 10 ili paylaştı: Bu şehirlerden birindeyseniz, şimdi daha da dikkatli olmalısınız 13:49 Son Dakika! Bakan Koca, vaka yoğunluğu en çok artan 10 ili paylaştı: Bu şehirlerden birindeyseniz, şimdi daha da dikkatli olmalısınız 6 kurşunla kocası tarafından yaralanan 22 yaşındaki Kadriye, yatağa mahkum kaldı 12:30 6 kurşunla kocası tarafından yaralanan 22 yaşındaki Kadriye, yatağa mahkum kaldı Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan ve ailesi palalı saldırıya uğradı 12:09 Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan ve ailesi palalı saldırıya uğradı
21 yıllık eşini terk eden kadın, teyzesinin oğluna kaçtı! Savunmasında ise pişman olmadığı söyledi 11:54 21 yıllık eşini terk eden kadın, teyzesinin oğluna kaçtı! Savunmasında ise pişman olmadığı söyledi Selçuk Bayraktar, yıllar önce başından geçen anıyı paylaştı! İHA projesi için yanına gittiği siyasi, tercümanlık teklif etmiş 11:48 Selçuk Bayraktar, yıllar önce başından geçen anıyı paylaştı! İHA projesi için yanına gittiği siyasi, tercümanlık teklif etmiş
Advertisement