Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi - Son Dakika

Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi

29.03.2012 17:52
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi, System.String[]

Bu sene 10'uncusu düzenlenecek Türkçe Olimpiyatları'nın Romanya Finali, 4 bin kişinin izlediği kültür şölenine dönüştü.

Bu sene 10'uncusu düzenlenecek Türkçe Olimpiyatları'nın Romanya Finali, 4 bin kişinin izlediği kültür şölenine dönüştü. UNICEF Büyükelçisi, ünlü Romen sanatçısı

Andrea Marin Banica ile Türk sunucu İlker Gültekin tarafından sunulan program; folklor gösterileri, skeçler, şiirler, şarkılar ve davul şovu ile dikkat çekti.

Lumina Eğitim Kurumları'nın organize ettiği "Türk - Romen Kültür Şöleni"nin biletleri haftalar öncesinden tükenirken 4 bin kişilik salon tamamen doldu. Programa Bükreş'in yanı sıra; Köstence, Yaş, Cluj, Ploieşti, Temeşvar, Galati gibi çevre illerinden de çok sayıda davetli katıldı.

'Kültürler el ele' sloganı ile gerçekleştirilen bu seneki organizasyon 41 öğrencinin yer aldığı davul şov ve sinevizyon gösterisi ile başladı. Geleneksel Türk kıyafeti giyerek sahneye çıkan sunucu Andrea Marin Banica, seyircilere, Türkçe "Merhaba Romanya", derken, Türk

sunucu İlker Gültekin de Romence "Buna Seara Romania" sözleri ile programa başladı.

Romanya'daki Türk Okulları Lumina Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Gürsoy, geceye gösterdikleri ilgi ve destek için bütün katılımcılara ve davetlilere teşekkür etti.

Gürsoy'un konuşmasından sonra farklı milletlerden öğrenciler 8 dilde Mevlana Celaledini Rumi'ye ait "Beri gel..." isimli şiiri seslendirdi.

Büyük alkış alan şiir sunumunun ardından Türkçe şarkı ve şiir dallarının yanı sıra, konuşma, yazma, dil bilgisi, özel beceri ve sunum dallarında dereceye giren ve Romanya'yı temsil edecek öğrenciler açıklandı.

Romen öğrencilerin dereceye giren Bingöl yöresi halk oyunları gösterisi Türk halk oyunları ekiplerini aratmadı.

82 ÖĞRENCİNİN 50 MEKANDA ÇEKİM YAPTIĞI MÜZİK KLİBİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Lumina Eğitim Kurumlarında öğrenim gören 82 öğrencinin yer aldığı ve Romanya ile Türkiye'nin 50 farklı mekanında çekilen 'Gesi Bağları' ile 'Çemberimde gül oya' isimli şarkıları seslendirdikleri müzik klibi ilgiyle izlendi.

Romanya'nın milli şairi Mihai Eminescu'nun şiirini Türk öğrenciler Romence, Romen öğrenciler ise Türkçe seslendirdikten sonra öğrenciler Ege yöresine ait Zeybek Halk Oyunları gösterisini sundu.

Ana Dil yazma - konuşma - dilbilgisi kategorisinde dereceye giren öğrencilerin ödüllerini ise Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Ömür Şölendil verdi. Lumina Eğitim Kurumları yönetici ve öğretmenlerini kutlayan Şölendil, "Lumina, Romanya ile Türkiye arasında her alanda çok iyi olan ilişkilere eğitim alanında büyük katkılarda bulunuyor." dedi.

Şölen; öğrencilerin iki dilde seslendirdikleri "Yeni Bir Dünya" şarkısı ile sona erdi.

Bu arada programın yapıldığı Sala Palatului girişinde geleneksel Türk ve Romen mutfak ve sanatlarının sergilendiği tanıtım fuarı da büyük ilgi gördü.

Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi
Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Türkçe Olimpiyatları Romanya Finalini 4 Bin Kişi İzledi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika! Sağlık Bakanlığı, Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün bebeklere korona aşısı yapıldığına dair iddialar sonrası soruşturma başlattı 15:08 Son Dakika! Sağlık Bakanlığı, Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün bebeklere korona aşısı yapıldığına dair iddialar sonrası soruşturma başlattı Beşiktaş Kulübü, Serdar Ortaç için savcılığa suç duyurusunda bulunacak 15:04 Beşiktaş Kulübü, Serdar Ortaç için savcılığa suç duyurusunda bulunacak Dengesini kaybederek 5. kattan aşağı düşen genç, babası tarafından tespit edildi 14:51 Dengesini kaybederek 5. kattan aşağı düşen genç, babası tarafından tespit edildi
Adana Demirspor'u coşturmak isterken sınırı aştı! Serdar Ortaç, şarkıyı yarıda bırakıp Beşiktaş'a küfretti 14:38 Adana Demirspor'u coşturmak isterken sınırı aştı! Serdar Ortaç, şarkıyı yarıda bırakıp Beşiktaş'a küfretti Son Dakika! Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle beraber altın ve dolar hızlı yükseldi 14:27 Son Dakika! Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle beraber altın ve dolar hızlı yükseldi Putin'den sonra bir skandal açıklama da Esed rejiminden: Türkiye'nin Suriye'deki varlığı bir 'işgal eylemi' 14:13 Putin'den sonra bir skandal açıklama da Esed rejiminden: Türkiye'nin Suriye'deki varlığı bir 'işgal eylemi'
Şaşırtıcı gelişme! İflası konuşulan Çinli Evergrande'nin hisseleri, yönetimin aldığı yeni kararla yüzde 30 değer kazandı 13:46 Şaşırtıcı gelişme! İflası konuşulan Çinli Evergrande'nin hisseleri, yönetimin aldığı yeni kararla yüzde 30 değer kazandı Evlilik hazırlığı yapan galerici, doktor sevgilisi tarafından tuzağa düşürüldü! Silah zoruyla taciz edip 260 bin liralık senet imzalattılar 12:59 Evlilik hazırlığı yapan galerici, doktor sevgilisi tarafından tuzağa düşürüldü! Silah zoruyla taciz edip 260 bin liralık senet imzalattılar
Advertisement