Almanya'da Okula Silahlı Saldırı - Son Dakika

Almanya'da Okula Silahlı Saldırı

11.03.2009 13:16

1
16 kişinin katili gencin şiddet içerikli oyun Counter Strike'ın hayranı olduğu ortaya çıktı.
2
Almanya'nın Winnenden kentindeki, daha önce öğrencisi olduğu Albertville Lisesi'ne önceki gün silahlı baskın düzenleyerek 15 kişiyi öldüren, polisle girdiği çatışmada da intihar ederek yaşamına son veren Tim Kretschmer'in katliamı internetten duyurduğu ortaya çıktı.

3
Baden-Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanı Heribert Rech, Kretschmer'in, katliam günü 02.45'te “Bernd” nickli chat arkadaşına eylemiyle ilgili şu açıklamayı yaptığını söyledi:
4
“Bu lotarya yaşamdan sıkıldım artık. Herkes bana gülüp, dalga geçiyor. Hiç kimse potansiyelimi görmüyor. Benim burada silahlarım var...
5
'Yarın erkenden eski okuluma gideceğim ve şöyle bir güzel ızgara yapacağım. Belki de kurtulurum. Kulaklarını açık tut. Bernd, yarın benden haber alırlar. Yerin ismini unutmayın: Winnenden. Ve şimdi polise ihbarda bulunmayın, korkmayın, sadece oyun oynuyorum...
6
Bakan Rech, bu yazıyı bir gencin okuduğunu ve babasını uyardığını, ancak babanın daha sonra silinen bu bilgiyi dikkate almadığını söyledi.

7
Bakan, Kretschmer'in 2008'de psikolojik tedavi gördüğünü de açıkladı. Rech, “Ancak terapiyi yarıda kesmiş” dedi. Saldırgan, okulda 12 kişiyi vurduktan sonra yakındaki psikiyatri kliniğinde çalışan bir bahçıvanı da öldürmüştü.

8
Kimsenin dikkatini çekmeden yaşamını sürdüren Tim Kretschmer'ın vahşi eylemine ilişkin bazı ipuçları polisin evinde yaptığı aramada ortaya çıktı
9
En kanlı korku filmlerini seven Kretschmer, şiddet dolu “shoot-em-up” (Önüne çıkanı vur) tarzı video oyunlarından büyük zevk alıyordu.

10
Olayın ardından Kretschmer'in evini basan polis, gencin bu oyunların en iyilerinden biri olan Counter Strike'ın (CS) hayranı olduğunu ortaya çıkardı.
11
Kretschmer, monitörünün karşısında saatlerce düşman peşinde koşturuyor, oyundaki çeşit çeşit silahı öldürmek için kullanıyordu.

12
CS de ya teröristi ya da bir kontr-terör personelini canlandıran oyuncu, verilen görevi karşısındaki rakibi yok ederek yerine getirmeye çalışıyor. Profesyonel oyuncuların büyük ilgisini çeken CS'in ligleri de buluyor, online küresel turnuvaları düzenleniyor.

13
Türkiye'deki internet kafelerde de büyük rağbet gören oyun, daha önce de gerçek katliamlara konu olmuştu. ABD'de Virginia Tech Üniversitesi'ni basarak 32 kişiyi öldüren, 25 kişiyi yaralayan Seung-Hui Cho da bir CS hayranıydı ve avukat Jack Thompson'ın iddiasına göre, katliamın tatbikatını CS oynayarak yapmıştı.
14
15
16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37

YORUMLAR
500

Son Dakika Almanya'da Okula Silahlı Saldırı - Son Dakika


Advertisement