Fransa'da Rehine Krizi Kanlı Sona Erdi - Son Dakika

Fransa'da Rehine Krizi Kanlı Sona Erdi

09.01.2015 19:34

1
Fransa'ya kabusu yaşatan çifte rehine krizi eş zamanlı operasyonla sona erdi.

2
Kouachi Kardeşler sığındıkları matbaada, 6 kişiyi rehin alan saldırgan ise markette öldürüldü.

3
Fransa bugün kabusu yaşadı. Charlie Hebdo saldırısının zanlıları Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin bugün 1 kişiyi rehin almasıyla başlayan, ardından marketteki rehine kriziyle büyüyen olay eş zamanlı operasyonla sona erdi.

4
Türkiye saatiyle 17:00'da başlayan eş zamanlı operasyonda Cherif ve Said Kouachi kardeşler öldürüldü. Kardeşlerin rehin tuttuğu kişi ise sağ olarak kurtarıldı.

5
Aynı saatlerde 6 kişiyi rehin tuttuğu markette "Kuşatma kalkmazsa bütün rehineleri öldüreceğim" diyen Amedy Coulibaly (32) adlı saldırgan da öldürüldü.

6
Reuters marketteki operasyonda en az 4 rehinenin hayatını kaybettiğini açıkladı.

7
Kouachi kardeşlerin polise ateş açtıkları ve operasyonda bir polisin yaralandığı bildirildi. Charlie Hebdo saldırısı zanlıları, kendileriyle gün boyu rehine pazarlığı yapan polislere "Teslim olmayacağız. Şehit olmak istiyoruz." demişti.

8
Ajansın, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, şüphelilerin matbaa atölyesinden çıkarak polise ateş açtığını ve karşı ateşte öldükleri belirtildi.

9
Fransa'nın başkenti Paris'te Musevilere ait bir markete düzenlenen ve 6 kişinin rehin alındığı saldırıya da polis müdahale etti.

10
Polisle saldırgan arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmada marketteki saldırgan öldürüldü. AFP'nin verdiği bilgiye göre marketteki bazı rehineler koşarak dışarı çıktı.

11
Reuters haber ajansı ise marketteki rehinelerden en az 4'ünün hayatını kaybettiği bilgisini geçti.

12
Polisin markete düzenlediği saldırı kameralara da yansıdı. Korku dolu anların yaşandığı markete polis böyle girdi.

13
Polisin markete girdiği anlarda rehineler de koşarak marketten dışarı çıktı. Ajanslara düşen fotoğraflarda da rehinelerin koşarak marketten uzaklaştıkları görülüyor.

14
Fransa'da mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıda 12 kişiyi öldüren iki saldırgan olduğu düşünülen zanlılar, sabah saatlerinde Paris'in kuzeydoğusunda 1 kişiyi rehin alarak kaçmaya başladı.

15
Saldırganlarla polis arasında otobanda uzun süre kovalamaca yaşandı. O anlar canlı canlı televizyonda da gösterildi.

16
Fransız polisi, uzun süren kovalamacanın ardından saldırganları bir matbaa binasında kuşattı. Paris polis sözcüsü Xavier Castaing ve belediye sözcüsü Audrey Taupenas, matbaa binasının içinde bir rehine olduğunu doğruladı. Olay yerinde bulunan ve ismini vermek istemeyen bir polis de içeride bir rehine olduğunu belirtti.

17
Rehin alınan kişinin kadın olduğu ve saldırganların matbaa binasına polis gibi davranarak girdiği söylendi. Rehine için saldırganlarla saatlerce pazarlık yapıldı.

18
Polisle telefonda görüşen saldırganlar, teslim olmayacaklarını belirterek, "Şehit olarak ölmek istiyoruz." dedi. Polis ise "Teslim olun, mahkemede konuşun." karşılığını verdiler. Binayı gören çatılara keskin nişancılar yerleştirildi.

19
Yaşları 3 ile 10 arasında değişen 200 çocuğun kuşatma bölgesinden yaklaşık 450 metre uzaktaki ilkokulda olduğunu belirtildi. Okul müdürü, öğrencileri sakinleştirmek için onlara şarkı söylettiklerini söyledi. Yerel yetkililer ise bölgedeki öğrencileri okullardan tahliye etmeye başladıklarını açıkladı.

20
Olay yerine çok yakın olan Charles de Gaulle Havalimanı'nın iki pistinde uçakların inişine uzun süre izin verilmedi.

21
Görgü tanıklarının zanlı Şerif ve Said Kouachi kardeşleri Paris'in kuzeydoğusundaki Picardy'de gördüklerini belirtmesi üzerine özel birlikler arama çalışmalarını bölgede yoğunlaştırmış, zanlıların kullandığı araç bölgede bulunmuştu.

22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35

YORUMLAR
500

Son Dakika Fransa'da Rehine Krizi Kanlı Sona Erdi - Son Dakika


Advertisement