Ramazan'da Kilo Artışına Dikkat! - Son Dakika

Ramazan'da Kilo Artışına Dikkat!

04.08.2011 15:09

1
Beslenme şeklinin değişmesi ve öğün sayısının azalması Ramazan'da kilo artışını beraberinde getiriyor. Bunu önlemek için uzmanların tavsiyelerine kulak verin.
2
Halsizlik nedeniyle gün içinde hareketten kaçınmanın yağlanmayı arttırabileceğini belirten uzmanlar, günlük aktivitenin arttırılması gerektiğini söylüyor.
3
Diyetisyen Müge Özturna, kıymalı sebze yemekleri veya tahıl çorbaları, kepekli ekmek, az tuzlu peynir, meyve ve bol su tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.
4
Özturna, sahurda çok tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin yenilmemesi uyarısında bulunarak, çalışma temposu yoğun olanların mutlaka sahurda yeterli su tüketmeleri gerektiğini ifade ediyor.
5
İftarda ve sahurda birdenbire ve çok fazla yemekle mide doldurulmamalı. Çünkü ani mide gerginliği hem tansiyon yükselmesine hem de insülin gibi kan şekerini dengeleyen hormonların hızlı salgılanmasına yol açıyor.
6
Yemek seçiminde çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınılmalı. Bunların yerine lifli ve selüloz içeren sebze, meyve ve kepekli ekmek tercih edilmeli.
7
İftar çorba ile açılmalı ve bir süre ara verdikten sonra yemeğe geçilmeli.
8
İftarda; su, çorba, peynir, zeytin, hurma veya kuru kayısı ile başlayarak yemeğe geçilmeli.
9
Bağırsak problemi olanlar, çorbalarına doğal lif ilave edebilir ya da kepekli ekmek tüketebilir.
10
Yemek sonrası yenilecek tatlıların, hamurlu ve kızartma şeklinde değil daha çok sütlü tatlılar olması önemli. Ramazanın simgesi haline gelen güllaç, bu dönem için en uygun tatlı.
11
Özturna, şişmanlık sorunu olan kişilerin bu dönemi bir perhiz fırsatı olarak görmesinin de ''yanlış'' olduğunu ifade etti.
12
'Oruç tutarak kilo verilmez diye konuşan Özturna, ''Gün boyu aç kalmak metabolizma hızını yavaşlatarak alınan besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır. Bu durum da kilo artışına sebep olur" dedi.

Son Dakika Ramazan'da Kilo Artışına Dikkat! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement