Taksim, nasıl 1 Mayıs'ın sembolü oldu? ''Kanlı 1 Mayıs'' ve yaşananlar - Son Dakika

Taksim, nasıl 1 Mayıs'ın sembolü oldu? ''Kanlı 1 Mayıs'' ve yaşananlar

01.05.2020 12:25

1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda İşçi Bayramı'nı kutlamak için 500 binden fazla insan toplanmıştı. Kimliği belirsiz kişiler tarafından meydana doğru ateş açılması büyük bir infial yaratırken acı olayda 34 kişi hayatını kaybetmişti. Tarihe ''Kanlı 1 Mayıs'' olarak geçen o gün, aynı zamanda her 1 Mayıs'ta Taksim'e çelenk bırakılmasının da sebebi olarak biliniyor. İşte, ''Kanlı 1 Mayıs'' ve yaşananlar.

1
Dünyada 1890'da "İşçi Günü" olarak kutlanmaya başlanan 1 Mayıs, Osmanlı içerisinde de Cumhuriyet döneminde de kabul gördü.
2
Ancak ülkemizdeki ilk ve en büyük İşçi Bayramı kutlaması 1976'da Taksim'de yapıldı. Bir sonraki sene coşkuyla başlayan 1 Mayıs kutlaması ise ülke tarihine damga vurdu.
3
Tarihte ''Kanlı 1 Mayıs'' olarak bilinen 1 Mayıs 1977'de Taksim kutlamaları sırasında silahlı saldırı yaşandı. Meydanı gören yüksek noktalarda konuşlanan kişi ya da kişilerin kimlikleri ise yıllar geçmesine rağmen tespit edilemedi.
4
Akşam saatlerinde dönemin DİSK genel başkanı Kemal Türkler'in konuşması sırasında duyulan silah sesleri, insanların panik halde kaçışmasına neden oldu.
5
Taksim'in dar sokaklarına koşan insanlar, Kazancı Yokuşu'nda yolu kapatan bir kamyonun bulunması sebebiyle birbirini ezdi.
6
Tarihin karanlık sayfalarından biri olarak bilinen ''Kanlı 1 Mayıs''ta toplam 34 kişi hayatını kaybetti, 136 kişi ise yaralandı.
7
8
9

Son Dakika Taksim, nasıl 1 Mayıs'ın sembolü oldu? ''Kanlı 1 Mayıs'' ve yaşananlar - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • adım: kimse bilmiyorum ayağına yatmasın gayet biliniyordur kimin yaptığı konrat otelinden ateş edildi o odayı kim tuttu mesela yada o kamyonun sahibi kim ayrıca şişli meydanı olaylarınıda unutmadık Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • etirol: bunu yapanlar bellidir de kimliği belirsiz kişiler deniliyor moskova kızıl meydanda da olmuş buna benzer bir olay 90 lı yıllarda onunla bu aynı kişiler dir muhtemelen Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Advertisement