Son Dakika Haberleri: Yunan İşgalinde Yanan Tarihi Eserler Restore Ediliyor

Yunan İşgalinde Yanan Tarihi Eserler Restore Ediliyor

11 yıl önce

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bilecik'te Yunan Mezaliminde Yanan Tarihi Eserleri Gün Yüzüne Çıkarmak İçin Çalışmalara Başladı. Yangından Zarar Gören ve Sadece Yıkık Minareleri Kalan Osmangazi, Akkaldırım, Emirler ve Karacalar Camileri Yanı Sıra, Emirler ve Süleymanpaşa Hamamı'nın Restorasyonu İçin de Kazı Çalışmaları Yapılacak.

Yunan İşgalinde Yanan Tarihi Eserler Restore Ediliyor, System.String[]
Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bilecik'te Yunan mezaliminde yanan tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak için çalışmalara başladı. Yangından zarar gören ve sadece yıkık minareleri kalan Osmangazi, Akkaldırım, Emirler ve Karacalar Camileri yanı sıra, Emirler ve Süleymanpaşa Hamamı'nın restorasyonu için de kazı çalışmaları yapılacak. Bilecik Müzesi tarafından yürütülen kazı çalışması Bilecik Müzesi'nin ilk faaliyeti olacak.

Türkiye'nin en önemli tarih hazinelerinin bulunduğu Bilecik'te, Yunan işgalinde 3 defa yaşanan yangından dolayı bu eserlerin büyük çoğunluğu yok oldu veya yok olmaya yüz tuttu. Bu eserlerin hayata geçirilmesi için son yıllarda başlatılan çalışmalar hızla devam ediyor. Özellikle Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün başlattığı çalışmalar doğrultusunda bir çok tarihi eser ayağa kaldırılırken, şimdi de Yunanlıların yaktığı 4 cami ve 2 hamam için kazı ve restorasyon çalışmaları başlatıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve Bilecik Müzesi tarafından da yürütülen çalışmalarda, Osmangazi, Akkaldırım, Emirler ve Karacalar Camileri yanı sıra, Emirler ve Süleymanpaşa Hamamı kazı çalışmaları yapılıyor.

Kazılara ilişkin bilgi veren Bilecik Müzesi Kazı Sorumlusu Sanat Tarihçi Erdal Mean, Osman Gazi Camisi'nin Orhangazi döneminde, babası Osman Gazi'ye ithafen 1330'lu yıllarda yapıldığının tahmin edildiğini, Osmanlı döneminde çok sayıda tamir gördüğünü ifade etti. Caminin, Yunan işgali sırasında 1920'li yıllarda çıkarılan yangınlarda yandığını belirten Erdal Mean; "Yangından sonra caminin ahşap ve kerpiç kısmı tamamen yanmış ve sadece minaresi kalmış. Yıllarca unutulan caminin yeri daha sonra vatandaşlar tarafından ev olarak kullanılmış. Yaptığımız kazılarda, hem caminin yangında yandığına dair bulgulara rastladık, hem de caminin içinin ev olarak kullanıldığını gördük. Caminin bulunduğu yere yapılan evin mutfak kısmı ve ocak ortaya çıktı" dedi.

Caminin mihrap kısmının tamamen yıkıldığını, sadece kuzey tarafındaki istinat duvarının kaldığını belirten Erdal Mean; "Dikdörtgen planlı bir cami ama kıble duvarı başta olmak üzere duvarları tamamen yıkılmış. Camiyle ilgili her hangi bir resim ve plana rastlamadık. Ancak kazı sırasında, üstünün düz çatı ile kaplı olduğunu gördük. Şu anda sadece temel kazılarını yapıyoruz. Sondajlar ve açmalar yapıyoruz. Caminin içi ve giriş kısmındaki müştemilatları ortaya çıkarıyoruz" şeklinde konuştu.

Müteahhit firma adına kazıyı yürüten Sanat Tarihçi Recep Okçu, yürütülen kazı çalışmasının hafta sonuna kadar tamamlanacağını belirterek, kazı detayları hakkında bilgi verdi. Ciddi ve titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Okçu, caminin 1910 yılına kadar cami olarak kullanıldığına dair rivayetler olduğunu, yangında bina kısmının tamamen yandığını ifade etti. Okçu, caminin tarihçesi ile ilgili şu bilgiyi verdi: "Vakfiye kayıtları ve Ekrem Hakkı Ayverdi'nin 'İlk Osmanlı Eserleri' kitabı Osmanlı eserlerinden bahsederken Bilecik'teki bu Osmangazi Camii'nden de bahsediyor. Orada, burasının Osman Gazi tarafından babasına atfen yapıldığı belirtiliyor. Cami içerisindeki orijinal minberin var olduğu, daha sonra İstanbul'a götürüldüğü, daha sonra yapılan aramalarda buna rastlanmadığı kaydediliyor. Yapılan araştırmalar sonucu bu ortaya çıkacaktır." (CİHAN)Lisede Skandal! Kadın Öğretmen, 2 Öğrencisini Evine Götürüp Birlikte Oldu Bakan Soylu Yüz Binlerce Polis için Müjdeyi Verdi: Ek Göstergeden Yararlanacaklar

PERYÖN Tarafından Yapılan Araştırmaya Göre 2019'da Şirketlerin Yüzde 95'inin Zam Ortalaması Yüzde 16 Olacak