2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER! - Son Dakika
Magazin

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

2023\'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

Türkiye ve dünyadan çok değerli müzisyen, gazeteci ve araştırmacılardan bazıları 2023 yılında hayatını kaybetti. Onlardan bazıları...

29.12.2023 18:28  Güncelleme: 01:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

2023 yılında Türkiye ve dünyadan çok değerli müzisyen, gazeteci ve araştırmacılar hayatlarını kaybetti. Onlardan bazıları...

MFÖ efsanesi müzisyen Özkan Uğur

Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) grubunun üyesi müzisyen ve oyuncu Özkan Uğur Temmuz ayında, 69 yaşında hayatını kaybetti.

Birçok sinema filmi ve televizyon dizilerinde de rol almış Özkan Uğur, Kurtalan Ekspres grubunun ilk kadrosunda yer alıyordu.

1970'lerde çok sayıda müzik grubuna dahil oldu, kendi gruplarını kurdu. 80'lerden itibarense Mazhar Alanson ve Fuat Güner'le çalışmalarına yoğunluk vermişti.

Özkan Uğur, MFÖ grubuyla geniş kitlelerce tanındı.

Uğur, 2013 yılında lenf kanserine yakalandı. Bu hastalığı atlattı ancak 2020'de tekrar kanser tedavisi görmeye başladı.

Friends dizisinin Chandler Bing'i Matthew Perry

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

90'ların efsane Amerikan televizyon dizisi Friends'in başrol oyuncularından Matthew Perry, Ekim ayı sonunda 54 yaşında hayatını kaybetti.

Perry çocukluk döneminde alkol ve ilaç kullanımaya başlamış, kariyerinin zirvesindeyken de bağımlılıkla mücadele etmişti.

Otopsi sonucu ölüm sebebi de "anestezik ketaminin akut etkileri" olarak açıklandı.

Dizideki rol arkadaşları Jennifer Aniston, Courteney Cox, Matt LeBlanc, David Schwimmer ve Lisa Kudrow, Matthew Perry'nin ölüm haberiyle ilgili paylaştıkları mesajda, "tarifsiz bir kayıp" yaşadıklarını söylediler.

Rock'n Roll'un Kraliçesi Tina Turner

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

"Rock'n Roll'un Kraliçesi" lakaplı Tina Turner, Mayıs ayında 83 yaşında hayatını kaybetti.

Turner, "What's Love Got to Do with It" ve "Private Dancer" gibi şarkılarla 1980'lere damgasını vurmuştu. 30 yıldan uzun bir süreye yayılan solo kariyeri boyunca 180 milyondan fazla albüm satmış ve sekiz Grammy Ödülü kazanmıştı.

Müzik kariyerine başladığı eşi Ike'den 1978'de boşanan Turner, 2018'de yazdığı My Love Story (Aşk Hikayem) adlı kitabında evliliği boyunca fiziksel ve duygusal şiddet gördüğünü anlatmıştı.

Turner ölümünden önce kanser, inme ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunları yaşıyordu.

Anadolu Rock müziğinin efsanevi ismi Erkin Koray

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

Anadolu rock müziğinin efsanevi ismi Erkin Koray, 7 Ağustos'ta 82 yaşında hayatını kaybetti.

Koray, uzun süredir yaşadığı Kanada'nın Toronto şehrinde, yaşadığı sağlık sorumları nedeniyle kaldırıldığı hastanede vefat etti.

Koray'ın vefatını duyuran kızı Damla Koray, "Doğrusu hiç şaşmayan, tanıdığım en sağlam adam; Anadolu Rock'ın mucidi, sevgili babam... Eserlerin dilimizde, aşkın kalbimizde yaşayacak, daima ve ilelebet" yazdı.

Müzik yazarı ve eleştirmeni Murat Meriç de, BBC Türkçe için yazdığı yazıda "Rock bahsinde dört ayaklı bir büyük platform var: Barış Manço, Fikret Kızılok ve Cem Karaca'dan sonra Erkin Koray'ın gidişiyle o platform çöktü. Çocukları sağlam, bayrak doğru ellerde. Rock her seferinde daha da güçlenecek ama artık bir yanımız hep eksik kalacak. Ah be Erkin Baba, "hoşça kal" demek o kadar zor ki… Yine uzaydan o elektrik hasıl olsaydı, seni alıp bize getirseydi. Bu olmadı. Hiç olmadı" diyerek Koray'ı anlattı.

Yazar Milan Kundera

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

Totaliter rejimleri hicveden ve insan hallerini keşfetmek için felsefi fikirlerle kasvetli bir ironiyi karıştıran Çekya doğumlu yazar Milan Kundera 94 yaşında hayatını kaybetti.

Dünya çapında büyük üne kavuşan 'Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği' kitabının yazarı, günlük hayatın dünyevi gerçekliği ile yüce fikirler dünyası arasında gidip gelen temaları ve karakterleri tasvir etmedeki başarısı nedeniyle övgüler aldı.

Nadiren röportaj verdi ve yazarların eserleri aracılığıyla konuşması gerektiğine inanıyordu.

1967'de yayımlanan ilk romanı "Şaka", Çekoslovakya'daki komünist rejimin iğneleyici bir tasviriydi.

Kundera, 1968'deki Sovyet işgalini eleştirdiği için kara listeye alındı ve eşi Vera'yla birlikte, sonunda vatandaşı olacağı Fransa'ya göçe zorlandı.

Dünyaca ünlü keman virtüözü Suna Kan

Keman virtüözü, emekli Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) solist sanatçısı Prof. Dr. Suna Kan, Temmuz ayında 87 yaşında hayatını kaybetti.

Kan, Mozart'ın 5. Keman Konçertosu'nu dokuz yaşında verdiği ilk konserinde çalmış, 1948'de İdil Biret ile "Harika Çocuklar Yasası" kapsamında Paris'e gönderilmişti.??

Gabriel Bouillon'un öğrencisi olarak öğrenim gördüğü konservatuarı 1952'de birincilikle bitiren Kan, izleyen yıllarda uluslararası pek çok ödül kazandı.

Devlet sanatçısı Kan, CSO'da ve kurucuları arasında bulunduğu Ankara Oda Orkestrası'nda uzun yıllar başkemancı ve solist sanatçı olarak görev yaptı.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Can Gürzap

Aralık ayında, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Can Gürzap 79 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünü ve Londra'da Central School of Speech and Drama'da eğitim gören Gürzap; Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı, öğretmen olarak derslere de girdi.

Kariyeri boyunca TRT'de birçok radyo tiyatrosu hazırladı ve 1978'de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürü oldu.

Tarihçi Prof. Dr. Zafer Toprak

Tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Zafer Toprak, Haziran ayında 77 yaşında hayatını kaybetti.

Tarih Vakfı'nın kurucuları arasındaki Prof. Dr. Zafer Toprak, vakfın Bilim Kurulu üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü kurucu başkanıydı.

Türkiye'nin hafızası, gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz

Gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz, Aralık ayı başında 100 yaşında hayatını kaybetti.

1923 yılında doğan Topuz, 1950'lerden itibaren gazeteci olarak çalışmaya başladı.

İstanbul Gazeteciler Sendikası'nın kurucu başkanlığını yaptı. 1959'dan 1983'e kadar Paris'te UNESCO Genel Merkezi'nde özgür haber dolaşımı şefi olarak çalıştı.

Uluslararası pek çok kurumda gazetecilik eğitimleri verdi.

1962'de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin kurulması için projeler hazırladı. TRT'de radyolardan sorumlu genel müdür yardımcılığı yaptı.

1980'lerden itibaren Türkiye'de gazete ve dergilerde çalıştı; Anadolu, Galatasaray ve İstanbul üniversitelerinde dersler verdi.

Sunucu ve yazar Metin Uca

Yazar ve sunucu Metin Uca, Kasım ayında 62 yaşında hayatını kaybetti.

Kimya ve jeoloji mühendisliği ile tiyatro eğitimleri alan Uca, 1987 yılında Anadolu Ajansı'nın sınavını kazanarak muhabirliğe başladı.

Ardından TRT ve özel televizyonlarda muhabirlik ve programcılık yaptı. Uzun yıllar boyunca tek kişilik gösteriler ve seslendirme çalışmalarına devam etti.

Kasım ayında araç kullanırken yaşadığı rahatsızlık sonrası trafik kazası geçiren Uca'nın şah damarlarının tıkalı olduğu ortaya çıkmış, tedavi gördüğü hastanede entübe edilmişti.

Ekonomiden Sorumlu eski Devlet Bakanı Kemal Derviş

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

2001 krizi sonrası dönemin koalisyon hükümeti tarafından ekonomi yöntemimin başına getirilen eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş 74 yaşında hayatını kaybetti.

Kemal Derviş, dönemin başbakanı Bülent Ecevit'in davetiyle, uzun yıllar görev yaptığı Dünya Bankası'ndan ayrılarak Türkiye'ye dönmüş ve 57'inci hükümette görev aldı, 2001-2002 yıllarında ekonomiden sorumlu devlet bakanı ve hazine müsteşarı görevlerini yürüttü.

Derviş, 2001 krizinin ardından öncüsü olduğu politikalarla Türkiye'nin ekonomik krizden çıkma reçetesini hayata geçirmesiyle biliniyordu.

Ünlü kantocu ve tiyatro sanatçısı Nurhan Damcıoğlu

Türkiye'nin en ünlü kantocusu olan ses sanatçısı, tiyatro ve sinema oyuncusu Nurhan Damcıoğlu, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Damcıoğlu kalp yetmezliği nedeniyle İzmir'de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

9 yaşında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çocuk bölümüne kayıt yaptıran ve küçük yaşta tiyatro eğitimine başlayan Damcıoğlu, kanto sanatını modernize ederek Türkiye'nin kanto kraliçesi olarak hafızalara kazındı.

İrlandalı şarkıcı, aktivist Sinéad O'Connor

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

İrlandalı şarkıcı, besteci ve eylemci Sinéad O'Connor da bu yıl Haziran ayında, 56 yaşında hayatını kaybetti.

1980'li yıllarda şöhrete ulaşan, Türkiye'de de çok sayıda hayranı bulunan şarkıcı, 1990'da çıkardığı dünya sıralamalarında birinci olan Nothing Compares 2 U adlı bestesi Prens'e ait şarkıyla tanınıyordu.

Şarkıcı ve oyuncu Jane Birkin

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

Şarkıcı, oyuncu ve moda ikonu Jane Birkin 76 yaşında hayatını kaybetti.

İngiliz-Fransız yıldız, söz yazarı Serge Gainsbourg ile olan kişisel ve sanatsal ilişkisiyle tanınıyordu ve 1960'ların sonlarında ve 1970'lerde bir nesil moda tutkunlarına ilham kaynağı oldu.

Birkin ve Gainsbourg 12 yıl birlikteydiler, ancak ayrılıklarından sonra arkadaş kaldılar ve Birkin'den 18 yaş büyük olan Gainsbourg, yıllar sonra hala onun için şarkılar yazıyordu.

Eski CHP lideri Deniz Baykal

2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER!

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 11 Şubat'ta 84 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz Baykal, Türkiye'nin özellikle de ülkede sosyal demokrat siyasetin yakın tarihinde iz bırakmış bir politikacıydı.

55 yıllık siyasi yaşamı boyunca " Adnan Menderes'in yakasına yapıştığı" söylentilerinden, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından "milli muhalif" diye alkışlanmasına; Erdal İnönü ile hiç kazanamadığı kurultay yarışlarından, "hizipçilik" suçlamalarına; "Kürt raporu" yazmaktan, Paris'teki Kürt Konferansı'na katılan milletvekillerinin ihracındaki rolüne hep politikanın önemli aktörlerinden oldu.

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Burhan Çaçan

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Yalçın Yelence??

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Kazım Akşar???????

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Rana Cabbar???????

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Nuri Sesigüzel???????

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Nurhan Damcıoğlu???????

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Metin Milli??????

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

İlham Gencer

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Tanju Tuncel

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Yılmaz Gruda??????

2023 onların sonu oldu Yılın ilk 8 ayında hayatını kaybeden ünlüler

Ünal Silver???????

Kaynak: Magazinkolik

Son Dakika Magazin 2023'DE ARAMIZDAN AYRILAN ÜNLÜ İSİMLER! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Azra Akın ikinci kez anne oldu! Bebeğinin cinsiyetini doğumda öğrendi
  09:20 Azra Akın ikinci kez anne oldu! Bebeğinin cinsiyetini doğumda öğrendi

  Uzun yıllardır Atakan Kuru ile mutlu bir evliliği bulunan güzel oyuncu Azra Akın, ikinci kez anne oldu. Bebeğinin cinsiyetini doğum esnasında öğrenen Akın'ın bir kızı oldu ve adını Arya koydu.

 • Nefes almakta zorlanan Zeynep Bastık, ameliyat olacak
  08:37 Nefes almakta zorlanan Zeynep Bastık, ameliyat olacak

  Nefes almakta zorlanan ünlü şarkıcı Zeynep Bastık, ameliyat olacak. Sağlık durumundan bahseden şarkıcı "Ciddi bir deviasyonum varmış. Burnumun şekline de bir şey olmayacakmış, çok kısa sürecekmiş" dedi.

 • Survivor All Star'da eleme düellosu: Yaman veda etti
  07:42 Survivor All Star'da eleme düellosu: Yaman veda etti

  TV8 ekranlarında yayınlanan Survivor All Star'ın dün akşam yayınlanan bölümünde Yaman, Özgür, Yunus Emre ve Batuhan arasında eleme düellosu yaşandı. Batuhan ile finale kalan Yaman arasında gerçekleşti ve Yaman hayallerine veda etti.

 • Serpil Örümcer, yardım konseri öncesi herkese teşekkür etti
  03:09 Serpil Örümcer, yardım konseri öncesi herkese teşekkür etti

  Geçimini sağlamak için fotoğraflarını ve albümlerini satışa çıkarmak zorunda kalan Serpil Örümcer, yardım konseri öncesi herkese teşekkür etti. Kendisine yardım sözünde bulunan ünlü isimlerin zamanla sözlerini unuttuğunu belirten Örümcer, Cem Karaca Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konserde izleyicilerle dans etti. Konserde elde edilen gelirlerle Örümcer'in borçları kapatılacak.

 • Eda Ece, Kızıyla İlgili İlk Paylaşımını Yaptı
  23:09 Eda Ece, Kızıyla İlgili İlk Paylaşımını Yaptı

  Eda Ece, kızına Mina İpek adını vermesinin ardından sessizliğini bozarak sosyal medyadan paylaşım yaptı. Oyuncu, yenidoğanla ilgili esprili bir görsel paylaşarak annelik deneyimini anlattı.

 • Yılmaz Erdoğan, Cansu Taşkın ve kardeşine dava açmayacağını açıkladı
  21:13 Yılmaz Erdoğan, Cansu Taşkın ve kardeşine dava açmayacağını açıkladı

  Yılmaz Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada geçmişte yaşanan ilişkinin gündeme gelmesini garip bulduğunu belirterek, herkesin ve her şeyin sadece iyi yanlarını hatırladığını ve gerisini unuttuğunu söyledi. Erdoğan, Cansu Taşkın ve kardeşine dava açmayacağını da ifade etti.

 • Survivor'da Berna'nın kaşı sarıldı
  21:12 Survivor'da Berna'nın kaşı sarıldı

  Dokunulmazlık oyununda Nefise ile Berna kafa kafaya çarpıştı ve Berna kanlar içerisinde yerde kaldı. Doktorun müdahalesi sonrası Berna'nın kaşı sarıldı. Mavi Takım'da yapılan oylamada Batuhan da Yasin de 4'er oy aldı. Bu durumda takım kaptanı olan Ogeday gitme adayını belirledi. Ogeday dördüncü ve son gitme adayı olarak Batuhan'ı belirledi. Özgür, Yaman, Yunus Emre ve Batuhan gitme adayı oldu. Düelloda eşleşecek yarışmacıları Acun Ilıcalı açıkladı. Yunus Emre Yaman ile eşleşti. Özgür de Batuhan ile oynayacak.

 • Asiye Leto'nun ani ölümü ve Zeynep'in intikamı
  21:10 Asiye Leto'nun ani ölümü ve Zeynep'in intikamı

  Asiye Leto'nun ani ölümü herkesi şok eder. Jandarma tarafından gözaltına alınan Ceylan, kendisini azmettiren kişinin Zeynep olduğunu söyler. Zeynep'in tutuklanmasıyla olaylar iyice karışır. Zeynep'in cezaevinde yaşadığı sorunlar ve Halil İbrahim'in intikam planları merak konusudur.

 • Azra Akın İkinci Kez Anne Oldu
  21:10 Azra Akın İkinci Kez Anne Oldu

  2002'de Türkiye ve dünya güzeli olan Azra Akın, ikinci kez anne olmanın heyecanını yaşıyor. Kızını kucağına alan Akın, güzel haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Bebeğin cinsiyetini doğumda öğrenmek istediklerini belirten Akın, hamilelik sürecinin zor geçtiğini ancak son birkaç haftadır iyi olduğunu söyledi.

 • Kül Masalı 8. bölümde neler olacak?
  19:09 Kül Masalı 8. bölümde neler olacak?

  Jale, odasındaki fotoğrafları gören Tufan'a beş yıl önce olanları ve işlediği suçu itiraf etmek zorunda kalır. Ancak Tufan'ın gizlice dinlediğinden haberi yoktur. Sürpriz bir ziyaretçi Tufan'ı etkisiz hale getirir ve Jale'nin sınırsızlığını gözler önüne serer. Ferman Akdağ'ın ani ziyareti ise Özge'nin annesini bulmak değil, Arat'tan para koparmak amacıyla yapılmıştır. Arat ve Jale için çember daralmıştır ve Cemil ile Müge'nin Rukiye'yi göz altına almasıyla izler hızla ilerlemeye başlar. Arat'ın karşısında Cemil ve Özge'yi bulmasıyla büyük bir yüzleşme zamanı gelmiştir.

 • Hollywood Yapımcısı Carol Baum, Sydney Sweeney Hakkında Sert Eleştirilerde Bulundu
  16:49 Hollywood Yapımcısı Carol Baum, Sydney Sweeney Hakkında Sert Eleştirilerde Bulundu

  Hollywood'un önde gelen yapımcılarından Carol Baum, Sydney Sweeney için 'güzel değil' ve 'oyunculuk yapamıyor' dedi. Baum, Sweeney'in son filmi 'Anyone But You'yu izledikten sonra bu düşüncelere vardığını belirtti. Sweeney, HBO dizisi 'Euphoria' ve 'The White Lotus' ile başarı elde etmişti.

 • Hailey Bieber, Rhode markası için elmas yüzük sergiledi
  16:32 Hailey Bieber, Rhode markası için elmas yüzük sergiledi

  Justin Bieber'ın eşi Hailey Bieber, kendi cilt bakım markası Rhode için yaptığı son fotoğraf çekiminde göz alıcı bir elmas yüzük sergiledi. Hailey, Instagram Hikayeleri'nde Rhode ürünlerini tanıtırken, fotoğrafta dikkat çeken unsur olan yüzüğüyle ilgi çekti. Hailey ve Justin'in ilişkilerinde yaşadıkları zorluklar hakkındaki dedikoduları yatıştırmak amacıyla paylaşılan fotoğraf, çiftin evliliklerini kurtarmak için çalıştıklarını gösteriyor.


Advertisement