Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin - Son Dakika

Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin

11.11.2019 12:28

Karadeniz Bölgesi'nin kabusu olan 'kahverengi kokarca' vatandaşın bahçelerine dadandı. Fındık ağaçlarının suyunu emip kökünü kurutuyor.

1
Bahçelerde yapraklarını yiyip, suyunu emdiği fındık ağaçlarını istila ettiği söylenen 'kahverengi kokarca', Doğu Karadeniz Bölgesi'nin baş belası oldu.
2
Yazın fındık bahçelerinde, kışın ise ev ve ahır gibi kapalı ortamlarda yaşamaya çalışan kahverengi kokarcalar, üreticileri tedirgin etmeye devam ediyor. Bu böcek türü için kimyasal mücadelenin yanı sıra biyolojik mücadelenin de başlatılması planlanıyor.
3
'Gördükleri yerde yok etsinler'
Gördükleri yerde yok etsinler
Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, "Kahverengi kokarca, kışı evlerde saklanarak geçirmeye hazırlanıyor. Üreticiler, bu istilacıyı gördükleri yerde yok etsinler; ahırlar ve evlerinin çevresini ilaçlasınlar!" dedi.
4
Gürcistan'dan geliyor:
Gürcistandan geliyor:
Gürcistan'dan Türkiye'ye geldiği saptanan ve günde 30 kilometre yol kateden böcek türü, suyunu emdiği fındık ağaçlarının kökünün kurumasına neden oluyor.
5
'Kökünü kurutuyor!'
Kökünü kurutuyor!
Fındık bitkisinin kökünü 20 günde kuruttuğu belirtilen istilacı böceğe karşı kimyasal mücadelenin yanı sıra yurt dışından ithal edilecek 'Japonika' adlı arı türü ile biyolojik mücadele yapılması planlanıyor.
6
Yaz mevsiminde özellikle fındık bahçelerini mesken tutan zararlı böceğin, havaların soğuması ile ev ve ahır gibi kapalı ortamlarda yuvalanmaya başlaması ise üreticileri tedirgin ediyor.

7
Üreticiler, zararlı böcek için biran önce sahada biyolojik mücadelenin başlatılmasını istiyor. Bölgede, böcek türü ile ilgili ihbar hattı da oluşturulurken üreticilerin bahse konu böceğe rastlamaları halinde '444 0208' numaralı hatta ihbarda bulunması ve gördükleri yerde yok etmesi isteniyor.
8
'Son 4 yıldır görülüyor!'
Son 4 yıldır görülüyor!
Kışın kapalı ortamlara yönelecek böcek türü için ilaçlama uyarısında bulunan Arslantürk, "Kahverengi kokarca, Türkiye'de son 4 yıldır görülüyor. Son günlerde oldukça ihbar almaya başladık kahverengi kokarcalar, insanların artık evlerinde girmeye başladı." dedi.
9
Kahverengi kokarca ile ilgili kimyasalın yanı sıra biyolojik mücadeleye de bir an önce başlanılması gerektiğini kaydeden Arslantürk, konuşmasına şu şekilde devam etti:
10
'Bakanlığa başvurduk!'
Bakanlığa başvurduk!
"Biz bu zararlı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını sık sık uyarıyoruz. Kimyasal mücadele ile çok fazla sonuç alınamaz oldu. Biz üreticilere evlerinizin çevresinde gördüğünüz zaman mutlaka yok edin, diyoruz. Miktarını ne kadar düşürürsek gelecek yılda verecek olduğu zararı o kadar düşürmüş oluruz. Bakanlığa başvuruda bulunduk.
11
350 meyve ve sebzeye zarar veriyor!
350 meyve ve sebzeye zarar veriyor!
Biyolojik mücadele edilmesi gerektiğini ve 'Japonika' isimli bir arı türünün bu böceği yok ettiğini söyledik. Yıllardır söylüyoruz, ama bir adım bile bu konuyla ilgili atılmıyor. Bu tür istilacılar sadece fındığa değil 350 meyve ve sebzeye zarar veriyor. Mutlaka ciddi ve hızlı adım atılması gerekiyor."
12

Son Dakika Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin - Son Dakika


YORUMLAR (10)
  • 4401: Ben çok uzun yıllardır görürüm bundan tek tük... Zararlı mı yararlı mı bilmem, hele adını hiç bilmezdim, Kokarca olduğunu yeni öğrendim, Kokarca Sansargiller familyasından bir hayvan değil miydi? Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden