İran'da Seçimlere Katılacak Aday Adayı Sayısı 5 Bini Geçti - Son Dakika

İran'da Seçimlere Katılacak Aday Adayı Sayısı 5 Bini Geçti

02.01.2012 12:08
İran'da Seçimlere Katılacak Aday Adayı Sayısı 5 Bini Geçti, System.String[]

İran'da, Mart'ta yapılacak 9. dönem parlamento seçimlerine katılmak isteyen aday adayı sayısının 5 bini geçtiği bildirildi.

İran'da, Mart'ta yapılacak 9. dönem parlamento seçimlerine katılmak isteyen aday adayı sayısının 5 bini geçtiği bildirildi.

24 Aralık'ta başlayan kayıt yaptırma işlemi sürecinde şimdiye kadar 5 bin 283 kişinin, aday adaylığı için müracaat ettiği belirtildi. Ülke geneli ve yurt dışındaki temsilciliklerde yapılan başvurularının 393'ünün kadın aday adayları tarafından yapıldığı kaydedildi. Adaylardan en az yüksek lisans mezunu olması şartı aranmasına rağmen müracaatın beklenenin üzerinde gerçekleştiği dile getirildi.

Geçtiğimiz cuma günü sona eren kayıt işlemlerinin ardından ilk olarak Anayasayı Koruyucular Konseyi aday adaylarını, 'öz geçmiş', 'anayasaya ve nizama bağlılık', 'toplumun onayı' gibi kriterleri esas alarak yeterlilik açısından inceleyecek. Konsey'in yeterliliklerini reddettiği adaylar için açıklanacak sürede itiraz hakları bulunuyor. Bu itirazların yeniden değerlendirilmesinin ardından konsey, nihai listeyi ilan edecek ve seçim kampanyası resmen başlayacak.

2 Mart 2012'de yapılacak seçimlerde 290 sandalyeli yeni parlamento belirlenecek.Ülkede parlamento seçimleri her dört yılda bir yapılıyor.

İran'da Seçimlere Katılacak Aday Adayı Sayısı 5 Bini Geçti

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya İran'da Seçimlere Katılacak Aday Adayı Sayısı 5 Bini Geçti - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

"Şu an daha fazlasını yapmıyorum" diyen ünlü model Anna Falchi tamamen soyunmak için şampiyonluğu bekliyor Şoförler birbirine girdi, tekme ve yumruklar havada uçuştu Rusya'daki görüntüler dünya gündeminde! Polisten kurtulmayı başaran protestocunun kaçma anı kamerada Kaymakamlık lojmanı lüks villa ile takas mı edildi? İYİ Partili vekil bomba iddiayı Bakan Soylu'ya sordu Yıldız Tilbe'nin son görüntüsü sevenlerini üzdü: Seni böyle görmeyelim İstanbul'a kar geri geliyor! Yarın öğleden sonra başlayacak, işte etkili olacağı ilçeler İran, Rus Sputnik V koronavirüs aşısının kullanımına onay verdi Son Dakika! Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a füzeli saldırı girişimi hava savunma sistemleri sayesinde engellendi