İran'da Seçimlere Katılacak Aday Adayı Sayısı 5 Bini Geçti - Son Dakika

İran'da Seçimlere Katılacak Aday Adayı Sayısı 5 Bini Geçti

9 yıl önce

İran'da, Mart'ta yapılacak 9. dönem parlamento seçimlerine katılmak isteyen aday adayı sayısının 5 bini geçtiği bildirildi.

İran'da Seçimlere Katılacak Aday Adayı Sayısı 5 Bini Geçti, System.String[]

İran'da, Mart'ta yapılacak 9. dönem parlamento seçimlerine katılmak isteyen aday adayı sayısının 5 bini geçtiği bildirildi.


24 Aralık'ta başlayan kayıt yaptırma işlemi sürecinde şimdiye kadar 5 bin 283 kişinin, aday adaylığı için müracaat ettiği belirtildi. Ülke geneli ve yurt dışındaki temsilciliklerde yapılan başvurularının 393'ünün kadın aday adayları tarafından yapıldığı kaydedildi. Adaylardan en az yüksek lisans mezunu olması şartı aranmasına rağmen müracaatın beklenenin üzerinde gerçekleştiği dile getirildi.


Geçtiğimiz cuma günü sona eren kayıt işlemlerinin ardından ilk olarak Anayasayı Koruyucular Konseyi aday adaylarını, 'öz geçmiş', 'anayasaya ve nizama bağlılık', 'toplumun onayı' gibi kriterleri esas alarak yeterlilik açısından inceleyecek. Konsey'in yeterliliklerini reddettiği adaylar için açıklanacak sürede itiraz hakları bulunuyor. Bu itirazların yeniden değerlendirilmesinin ardından konsey, nihai listeyi ilan edecek ve seçim kampanyası resmen başlayacak.


2 Mart 2012'de yapılacak seçimlerde 290 sandalyeli yeni parlamento belirlenecek.Ülkede parlamento seçimleri her dört yılda bir yapılıyor.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 12:08 Kaynak: CHASon Dakika

Görev başındaki polis, emniyetin tuvaletinde sevgilisiyle uygunsuz halde basıldı
Karın ağrısı şikayetiyle geldiği hastanede iç organlarının ters yerde olduğunu öğrendi Emekliler yeni promosyon ödemelerini 1 Mart itibariyle alacak

Son Dakika Haberleri