Che Guevara Ölüm Yıldönümünde Anılıyor - Son Dakika

Che Guevara Ölüm Yıldönümünde Anılıyor

09.10.2013 21:19

Arjantin doğumlu devrimci Ernesto "Che" Guevara'nın Bolivya'da yakalanarak öldürülmesinin 46. yıldönümünde anma etkinlikleri düzenleniyor.

1
Arjantin doğumlu devrimci Ernesto "Che" Guevara'nın Bolivya'da yakalanarak öldürülmesinin 46. yıldönümünde anma etkinlikleri düzenleniyor. İşte ünlü devrimcinin hayatından önemli kesitler:
2
Ernesto Guevara, İspanyol ve İrlanda asıllı bir ailenin beş çocuğunun en büyüğü olarak Arjantin'in Rosario şehrinde dünyaya gelmiştir.
3
Çocukluğunda, sol eğilimli üst sınıf ailede bile dinamik kişiliği ve radikal görüşleriyle bilinirdi.
4
Her ne kadar yaşamı boyunca onu etkileyecek olan astım krizlerinden ıstırap çekse de mükemmel bir atlet olmuştur. Ayrıca bu engeline rağmen hevesli bir rugby oyuncusuydu. Gençliğinde fotoğrafçılığa ve müziğe merak saldı ve vaktinin önemli kısmını da bu faaliyetlerle geçirdi...
5
Che, bir yandan öğrenimine devam ederken bir yandan da çalışıyordu.Tıp fakültesine yazıldı. Fakültedeki ilkyıllarında Arjantin'in kuzey ve batı bölgelerini baştan başa dolaşmış, buralardaki orman köylerinde cüzzam ve tropikal hastalıklar üzerinde çalışmalar yapmıştı.
6
Biyokimyager arkadaşı Alberto Granado ile çıktığı yolculuk sırasında kitlelerin yoksulluğunu, baskıyı ve güçsüzlükleri yakından gözlemleyen Guevara, Latin Amerika'daki ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin tek çözümünün devrim olduğu sonucuna vardı.
7
Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm'i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala'nın sosyal devrimine katıldı.
8
Bir süre sonra 1959 yılında Küba'da yönetimi ele geçiren Fidel Castro'nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi'nin bir üyesi oldu.
9
Devrim sonrasında Binbaşı Ernesto Che Guevara Havana'nın La Cabana Kalesi'nin komutanlığına getirildi.1959 yılında Küba vatandaşı ilan edildi. Ve büyük aşkı Aleida March ile evlendi.
10
Küba devrimini bir başlangıç gören Che devrimi diğer ülkelere yaymak için Küba'dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa'ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri'nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya'ya gitti.
11
Ve ölüm Che'yi Bolivya'da Higueras yakınlarında yakaladı. Barrientos'un askerleri O'nu 7 Ekim 1967 gecesi Hieguras yakınlarında yakaladı...
12
Bacağından ağır bir yara aldı ve Hieguras'da bir okula hapsedildi. Kimsenin karşısında eğilmedi. Ve 9 Ekim günü Barrientos'un kiralık katillerinden Mario Turan'ın dokuz kurşunuyla can verdi.
13
Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.
14
Guevara'nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.
15
16
17
18
19
20

Son Dakika Che Guevara Ölüm Yıldönümünde Anılıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ormanda yürüyüş yapan hemşireye önce tecavüz etti, ardından arabayla üstünden geçti Türkiye'de nadir görülen manzara! İki adımla şehir değiştiriyorlar "Ronaldo'ya karşı koyamam" diyen G.Saray'ın eski yengesi, yeniden evlenmeye hazır Cinsel içerikli videolarından servet kazanan pilot sonunda patladı: Beni kullandılar Arka Sokaklar'ın Zeliş'i dekolteli poz verdi, takipçileri tek bir şeye takıldı