Katar Emiri'nin Eşi Sheikha Moza Kimdir? - Son Dakika

Katar Emiri'nin Eşi Sheikha Moza Kimdir?

12.06.2017 09:39

Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Sani'nin eşi Şeyha Moza kimdir. Türbanı ve kıyafetleri ile Arapların moda ikonlarından sayılan Şeyha Moza hakkında bilinmeyenler...

1
Sheikha'yı ismi sanmayın sakın. Şeyh'in karısı veya 'dişi şeyh' manasına geliyor. İsmi Moza binti Nasser Al Missned. Yani Nasır Al Missned kızı Moza.

2
Moza Hanım 1959 doğumlu. Yani 57 yaşında. Babası, şimdiki Emir'in babasının muhalifi imiş. Mısır ve Kuveyt'te uzun zaman sürgünde yaşamış ve kızlarının düğünü için gelebilmişler. Aileler arasında barışın sağlanması için 18 yaşında Katar Emiri şeyh El Thani ile evlendirilmiş.

3
Mozah bint Nasser, Katar Emiri'nin üç karısından sadece bir tanesi. Emir, yurt dışı gezilerinde hep onu yanında götürüyor. Katar emiri karısına öyle aşık ki sevdiği bir markadan kıyafet almak yerine o markayı satın alıyor.

4
Katar Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun Moza, Katar emirinden 7 çocuk yapmış. 2003'ten beri Katar Emiri'nin yanında boy gösteren Şeyha Moza 15 milyar dolarlık bir vakfın başında.

5
50 milyar dolarlık bir serveti olduğu söylenen Katar şeyhi neredeyse Londra'nın yarısına sahip. Amerikan elçiliğinin binası bile ona ait.

6
Moza, Diğer Arap ülkelerindeki Emir, Kral eşlerinden farklı olarak oldukça aktif bir kadın. 1995'den beri Katar Eğitim, Bilim ve Toplumsal Kalkınma Vakfı'nın, 2008'den beri gençlere istihdam yaratmayı amaçlayan Silatech vakfının, Arap Demokrasi Vakfının, Aile Konseyinin başkanı, Eğitim Konseyinin başkan yardımcısı ve UNESCO'nn Temel ve Yüksek Eğitim Özel Elçisi.

7
Dahası El Cezire'nin çocuk kanalının da arkasında ve Forbes Dergisinin dünyanın en kuvvetli 100 kadını listesi içinde 74. sırada yer alıyor.

8
MODA İKONU GİBİ
MODA İKONU GİBİ

5 erkek ve 2 de kız çoçuk annesi Moza, 1986'da üniversiteyi bitirdi ve yüksek lisans yaptı. Aslında Moza, şeriatın geçerli olduğu Katar'da Emir'in ikinci karısı. Ama diğer iki karısı karısı pek ortada yok. Körfez'de halkın önüne çıkan ilk "First Lady" oldu Seyha Moza. Önce sosyal projelerde aktif rol aldı. Sonra da yurt dışında boy gösterdi.

9
Giydiği her elbise, ayakkabı ve çantayı ünlü modacılar hazırlıyor. Paris ziyaretinde, Jean Paul Gaultier elbisesi ve Christian Louboutin ayakkabısı, beline taktığı pırlanta ve incilerle süslenmiş kemeriyle Carla Bruni bile gölgede kaldı.

10
DEVRİMCİ LİDER...
DEVRİMCİ LİDER...
Kadınların çoğunun peçe taktığı Katar'da kadınların eğitimi için kampanya yürütüyor. Şiddete uğrayan kadınlara ilk sığınma evini açtı. Akıcı İngilizcesi, kendinden emin ve cesur duruşuyla kadını toplum dışına iten anlayışa meydan okuyor sanki.

11
KIVANÇ TATLITUĞ HAYRANI
KIVANÇ TATLITUĞ HAYRANI
Katar Prensesi rol aldığı dizilerle Ortadoğu'da geniş hayran kitlesi edinen Kıvanç Tatlıtuğ'un hayranı. Geçen yıllar İstanbul'a 30 kişilik bir ekiple gelen prenses Tatlıtuğ ile kaldığı otelin restoranında çay içmek istemiş, Tatlıtuğ yurt dışında olduğu için prensesi isteği reddedilmişti.

12
İşte Sheikha Moza...

13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Son Dakika Katar Emiri'nin Eşi Sheikha Moza Kimdir? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dünyanın en zengin boksörü Floyd Mayweather, striptizci sevgilisinin babasından veto yedi Kızlar tuvaletine gizlice telefon yerleştiren öğretmen, öğrencilerin müstehcen görüntülerini çekti Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi Sansürü es geçti! Yasmin dekolteli pozuyla nefes kesti