Son Dakika Haberleri: Habur'da Geçişler Yetersiz, Esnaf Mağdur"

Habur'da Geçişler Yetersiz, Esnaf Mağdur"

3 yıl önce

Türkiye Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, on bin aracın olduğu Habur'da günlük 100-150 aracın geçirilmesini yeterli görmediklerini belirtti.

Habur'da Geçişler Yetersiz, Esnaf Mağdur
Türkiye Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, on bin aracın olduğu Habur'da günlük 100-150 aracın geçirilmesini yeterli görmediklerini belirtti.

Kılıç, yaptığı açıklamada 14 Aralık’tan bu yana kapalı tutulan Habur Sınır Kapısı'nın açıldığını ancak geçişlere günlük kota konduğunu ifade etti. Kapıda yaklaşık 10 bin aracın beklediğine işaret eden Kılıç, "Orada binlerce insanımız ve firmalarımız mağdur durumdadır. Giriş çıkışlar eski seviyeye çekilmelidir.” dedi.

Habur Sınır Kapısı’nın tekrardan açılmasının sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Kılıç, sınırlı sayıda tutulan geçişe bir anlam veremediklerini ifade etti. 14 Aralık’tan bu yana binlerce insan ve yüzlerce firmanın mağdur olduğunu hatırlatan Başkan Nevaf Kılıç, “Habur’daki konvoy, Nusaybin’e kadar uzandı. Sınırda bekleyen 10 bine yakın aracımız var. Geçtiğimiz gün 120, dün de 110 aracın girişine izin verildi. Bu sayı çok yetersiz bir rakamdır. Giriş çıkışlar eski seviyelerine çekilsin.” açıklamasını yaptı.

Irak’a ticaret yapan firmalar için ek tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Kılıç, açıklamasında şunları dile getirdi: "Bölgedeki valilerimiz ve yerel yetkililerimiz taşımacı firmalarla acil surette görüşmelilerdir. Sorunlar yerinde tespit edilip, ivedi bir şekilde çözüm üretilmelidir. Şırnak ve Mardin valililerimizi bu sıkıntıların çözümü noktasında göreve çağırıyoruz. 14 Aralık’tan bu yana Habur Sınır Kapısı'nda çok ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Bizler de sivil toplum kuruluşu olarak üzerimize ne görev düşüyorsa bugüne kadar yaptık bundan sonra da aynı özveriyle yapmaya devam edeceğiz."



Habertürk Yazarı Sevilay Yılman "Artık Belli" Deyip Söyledi: AK Parti'nin İstanbul Adayı Binali Yıldırım Türkiye'nin Konuştuğu Olayda DNA Testinin Sonucu Açıklandı

Vatani Görevini Yapan Asker, Nöbet Tuttuğu Kulübede Ölü Bulundu