İranlı Yetkili: Türkiye, Filistin Direnişini Destekleyen Şam'a Yardım Etmeli - Son Dakika

İranlı Yetkili: Türkiye, Filistin Direnişini Destekleyen Şam'a Yardım Etmeli

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik sergilediği politikayı eleştirerek, İran ve Türkiye'nin Filistin halkına ve direnişe destek veren Suriye'ye yardım etmesinin şart olduğunu söyledi.

İranlı Yetkili: Türkiye, Filistin Direnişini Destekleyen Şam'a Yardım Etmeli, System.String[]

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik sergilediği politikayı eleştirerek, İran ve Türkiye'nin Filistin halkına ve direnişe destek veren Suriye'ye yardım etmesinin şart olduğunu söyledi. İran'ın Mehr haber ajansında yer alan habere göre Türkiye Filistin Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım ile önceki gün bir araya gelen Burucerdi, gelişmekte olan iki ülkenin işbirliklerinden memnuniyetini dile getirerek, İran ve Türkiye'nin geniş ortak imkanları bölgedeki değişimlerde önemli etkisi olabileceğini ifade etti.

Burucerdi bu görüşmede, Mısır ve Tunus'taki halk devrimlerin Ortadoğu'daki güç dengesini değiştirdiğini, İslami direnişin yanı sıra mazlum Filistin halkının menfaatine gerçekleştiğini konuşmasına ekledi. İran ve Türkiye'nin dostane parlamento işbirliklerin ilişkiler için önemli bir dayanak olduğunu dile getiren Burucerdi, İran-Türkiye'nin tüm alanlardaki işbirliklerin vizyonu aydın ve ümit verici olduğunu söyledi.

Alaeddin Burucerdi konuşmasının devamında, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik sergilediği politikayı eleştirerek, İran ve Türkiye'nin Filistin halkına ve direnişe destek veren Suriye'ye yardım etmesinin şart olduğunun altını çizdi.

Türkiye-Filistin Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım ise bu görüşmede, Filistin halkının hukukunun geri alınmasına yardımcı olmak ve de Gazze'ye yönelik uygulanan ambargoyu kırmak amacıyla beraberindeki heyetle Tahran'da düşünce teatisinde bulunmak için İran'a geldiğini ifade etti. Murat Yıldırım, bölge değişimleri karşısında ortak işbirliği yapmak için İran ve Türkiye'nin pek çok fırsatları olduğunu belirtti.

İran ve Türkiye'nin ortak kültür ve tarihi bağlarına bu görüşmede işaret eden Türkiye-Filistin Parlamento Dostluk Grubu Başkanı, Türkiye'nin imkanları hiçbir zaman İran aleyhinde olmayacağını konuşmasına ekledi. Murat Yıldırım, ülkesinin temel dış politikasının iki ülkenin tüm alanlardaki ilişkilerini geliştirmek olduğunu belirterek, iki ülkenin en önemli işbirliği ekseni ise Filistin halkına yardım etmek olduğunu kaydetti.

Heyetin bugün Meclis Başkanı Ali Laricani, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ve diğer yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 14:41 - Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya İranlı Yetkili: Türkiye, Filistin Direnişini Destekleyen Şam'a Yardım Etmeli - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Ahmet Ercan, büyük İstanbul depreminin hangi fay kolunda olacağını işaret etti Son Dakika: İstanbul'da 4.2 büyüklüğünde deprem Maske denetiminde polisleri tehdit eden kurye, çark etti: Eniştem Gebze'de servis şoförü Luis Suarez, gözyaşlarıyla veda etti ve kulübü eleştirdi: Barcelona bana güvenmedi Eski gelin adayı Ayça Ekin Beğen, değişimiyle yıllar sonra gündem oldu Yorumcu Cem Dizdar, Aboubakar'ın Beşiktaş'a transferini eleştirdi: Üstümü başımı parçalayacağım artık Kim Milyoner Olmak İster'de Cem Yılmaz sürprizi! Joker olarak yarışmaya katılıyor Avrasya Tüneli'ne trafik sıkışıklığını yüzde 90 azaltabilen sistem kuruldu