Bu kez Çin değil! Vahşi hayvanların canlı canlı kaynatıldığı Tomohon Pazarı'nda koronavirüs riski - Son Dakika

Bu kez Çin değil! Vahşi hayvanların canlı canlı kaynatıldığı Tomohon Pazarı'nda koronavirüs riski

06.02.2020 15:58

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 563'e yükselirken, salgının kaynağı olarak gösterilen kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı kapatılmıştı. Ancak bu kez de Endonezya'da bulunan ve "dünyanın en korkunç pazarı" olarak anılan pazar da tedirgin etti.

1
Tüm dünyayı cehenneme çeviren koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.
2
SARS benzeri virüsün burada satılan bir hayvandan insana geçtiği düşünülüyordu. Geçtiğimiz günlerde yüzde 96 yarasalardan geçtiği ileri sürülen koronavirüs salgınının merkezinde olan bu pazarda, koala etinden yılana, fareden kurt yavrularına kadar pek çok şey satılıyordu.
3
Dünya genelinde büyük yankı uyandıran pazardan sonra şimdiyse dünyanın bir diğer korkunç pazarı gündemde. Tomohon Pazarı! Endonezya'nın Kuzey Sulawesi bölgesinde bulunan pazara özellikle Çinliler büyük ilgi gösteriyordu.
4
Pazarda, aynı Çin'deki yasadışı vahşi hayvan pazarında olduğu gibi yarasalar, yılanlar, köpekler, maymunlar ve egzotik hayvanlar satılıyor.
5
Dünyanın en korkunç pazarı olarak lanse edilen Tomohon Pazarı'nda, kafeslerindeki canlı hayvanlar, satılmadan hemen önce canlı canlı kaynatılıyor.

6
Pazarı ziyaret eden muhabirler, satıcıların turistleri korkutmak ve ilgi çekmek için hayvanlara zulüm uyguladıklarını ve işkence yaptıklarını bildiriyor.
7
Maymunların bazı türlerinin de, Endonezya yasalarınca koruma altında olmalarına rağmen pazarda satıldıkları bilgisi paylaşılıyor. Pazarda satılan diğer hayvanlar arasında ise kediler, sıçanlar, kuşlar ve yılanlar yer alıyor.

8
Endonezya, salgın nedeniyle Çinli turistlere kapısını kapattığından beri ise pazardaki turist sayısında ciddi bir düşüş yaşanıyor.
9
Bazı medya kuruluşları, salgın patlak verdiğinden beri pazarda yarasa satışının durdurulduğuna dair haberler geçerken, restoranlarda yarasa servisi yapılmaya ise devam ediliyor.
10
Gadjah Mada Üniversitesi Veteriner Patoloji Bölümü'nden Profesör R Wasito, Tomohon Pazarı ve diğer vahşi yaşam pazarlarının "koronavirüs için potansiyel üreme alanları" olduğunu söyledi.

11
Bir hayvan hakları savunucusu ise, Tomohon'un halk sağlığına zararlı olması ve hayvanlara uyguladıkları zulüm nedeniyle kapatılmasını istedi.
12
Doğal kaynakları koruma savunucuları, biyolojik çeşitlilik ve hastalık yayma potansiyeli üzerindeki etkisi nedeniyle yaban hayatı ticaretini uzun süredir kınıyorlar.
13
Vahşi ve egzotik hayvanlar ile çiftlik hayvanları, hastalıkların mutasyona uğrayarak insanlara sıçramaları açısından çok sayıda virüsün kuluçka yeri olarak nitelendiriliyor.
14
Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Müdürü Gao Fu, "Yeni koronavirüsün kökeni, Wuhan deniz ürünleri pazarında yasadışı olarak satılan yaban hayvanlarıdır" açıklamasında bulunmuştu.

15
Uygarlık tarihinde çok sayıda salgın hastalığın Asya ve özellikle Çin kaynaklı olmasının bu nedenle tesadüf olmadığı ve vahşi hayvanlarda hala modern tıp tarafından tanımlanmamış 1,7 milyon virüs çeşidinin bulunduğu belirtiliyor.

16

Son Dakika Bu kez Çin değil! Vahşi hayvanların canlı canlı kaynatıldığı Tomohon Pazarı'nda koronavirüs riski - Son Dakika


YORUMLAR (33)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Evli öğretmen, öğrencisiyle ilişkiye girdikten sonra polise teslim oldu Yıllar sonra ekranlara dönen Memoli yeni imajıyla tam not aldı Bahçıvan evin hanımına göz dikti! Önce tecavüz edip sonra gözünü kırpmadan öldürdü Müstehcen pozlarıyla milyonlarca takipçisini mest eden fenomene Tiktok'tan kötü haber Yıldız futbolcu McKennie, gözlerini Can Yaman'ın sevgilisi Diletta'nın kalçalarından alamadı