Son Dakika Haberleri: İşte Türk Tipi Seri Katil

İşte Türk Tipi Seri Katil

11 yıl önce

1
Türkiye Tarihinin En Kanlı ve Acımasız Cinayetlerini Gerçekleştiren Katillerin Profili Çıkarıldı.
2
Testereli, çivili, aile ve otoyol cinayetlerini gerçekleştiren 41 seri katilin bütün hayatlarının incelendiği çalışmada önemli tespitler yapıldı. Polis Akademisi Öğretim Üyesi Emniyet Müdürü Mustafa Kaygısız, Kriminal Polis Laboratuvar Daire Başkanlığı'nda görevli bir ekiple, bu kanlı cinayetleri Seri Katiller-Paralel Cinayetler isimli kitapta topladı. Önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak kitapta seri katillerle ilgili bazı tespitler şöyle oldu:
3
Genel özellikleri


Benzer/paralel en az iki cinayet işlemişlerdir.


Özel durumlar hariç durmaz, durdurulana kadar öldürmeye devam ederler. Sakinleşme dönemi önemlidir. Bu durmalarını sağlayabilir.

4
Katil, kurbandan bir eşya ya da organ alır. Sakinleşme döneminde cinayeti hafızasında canlı tutabilmek için bunları kullanır.Bazı istisnalar dışında hep yalnız çalışıyorlar.Cinsel davranış bozukluğu ve intihara eğilim var.Canlılara karşı(insan,hayvan)işkence etmek gibi eğilimleri vardır.Kurbanlarını genellikle kendilerine yakın yaş gruplarından seçiyorlar; fakat sosyal ya da ekonomik sınıf farkı gözetmiyorlar.

Kurbanlarının etini yemekten ve ölü sevicilikten hoşlanan katiller çoğunluktadır

5
EN TEHLİKELİSİ 'ORGANİZE'LER


TÜRK seri katiller suç tiplerine göre şöyle ayrılıyorlar:


Motivasyona açık katiller: Seçtikleri kurbanı tanır. Mantıklı motivasyona sahip öç, tutku gibi nedenlerden dolayı cinayet işler. Seri hareket eder.


Motivasyona açık olmayanlar: Cesetle ilgilenir; zarar verir, fantezilerine uygun hale getirir. Kurbana dokunmayı sever.

6
ORGANİZE SERİ KATİLLER: Çok veya orta seviyede zeki, yakalanması zor. Sosyal çevresi, işi ve orta düzey geliri vardır. Cinsellikte başarılı, eşi ve çocukları vardır.


Disorganizeler (düzensiz): İşsiz, belirli bir mesleği yok. Cinsellikte başarısız, eş yok, ailesi bozuk/ parçalı. Plansız, düzensiz, ani hareket eder; karşısına çıkan kurbanla ilgilenir.

7
CİNAYETİ İŞLEYENE KADAR 6 AŞAMA VAR


TÜRKİYE'deki seri katiller, araştırmaya göre cinayet işlemeden önce belli 'aşamalar'dan geçiyorlar. Bunlar şöyle sıralanıyor:


Düşünme Safhası: Dışarıdan normal görünebilir. Ancak zihni giderek şiddet, şehvet, ölüm ve yok etme duygularına kapılır; hayal/gerçek algılayışı zayıflar.


Olta Safhası: Avcı gibi av aramaya, uygun kurban bulmaya başlamıştır. Çocuk parkı, okul bahçesi, yalnız yaşayan kurbanlar, ıssız yerler.

8
FLÖRT SAFHASI: Kurbanın ele geçirilmesinden öldürünceye kadar geçen süredir. Güven duygusu vererek kurbanların savunmasız kalmalarını sağlar.


Yakalama Safhası: Kişiyi kurban olarak algıladığı ve kapana sıkıştırdığı safhadır.


Öldürme Safhası: Zevk alma, orgazma ulaşma gibi duygularla seri katillerin kendi öldürme tercihleri vardır; boğma, döverek, keserek, yavaş yavaş, işkenceyle öldürme gibi.


Totem Safhası: Cinayet safhasında yoğun; ancak geçici bir zevk alır.

9
DEPRESYON SAFHASI: (Cinayet işlendikten sonra) Çevreden uzaklaşma, intihara teşebbüs gibi hadiseler yaşarlar.
10
MERAK SAFHASI: Cinayetleri merak ederler, kurbanın durumunu basından ve çevreden takip etmeye çalışır.
11
YAKALANMA SAFHASI: Seri katiller durduruluncaya kadar cinayetlerine devam ederler. Bu çok zaman katillerin daha rahat ve organizesiz cinayet işlemesine neden olur ve yakalanmasına ile sonuçlanır.
12
TÜRKİYE'DEKİ SERİ KATİLLER

ADNAN ÇOLAK: ''Artvin Canavarı'' olarak isimlendirilen Çolak, 1992-1995 yılları arasında 11 yaşlıyı öldürdü. öldürdüğü kadınlardan 6'sına tecavüz ettiği de anlaşılan Çolak, zonguldak ağır ceza mahkemesi tarafından 6 ayrı idam ve 40 yıl hapis cezası aldı

13
OTOYOL KATİLLERİ: 2 yıl kadar önce uyuşturucu ve hap müptelası iki seri katil 7 cana kıydı. Yiğit Bekçe ile Mehmet Karahasan, Bursa, Sakarya, İzmit, Mersin, Adana ve Ankara'da yüreği yanık aileler bıraktı. Bekçe ve Karahasan yakalandıklarında bile uyuşturucu etkisindeydi.
14
AYHAN KARTAL:20 Nisan 1985'te İkiçeşmelik'te 13 yaaşındaki Armağan Kayadipli'yi tecavüz edip boğarak öldürdü.Hastanede tedavi görüp taburcu edilen Kartal, 23 Eylül 1989'ta Şirinyer'de 9 yaşındaki Barış Kurt'u da tecavüz edip öldürdü.Kartal, bu cinayetten sonra Pınarbaşı'ndaki evinde saklanırken bulunmustu.1992 yılında Ruhsal tedavi gören Kartal, 14 Ekim 1993'de kaçtı. Kartal, daha önce Korniş olan soyadını, ilk cinayetinden sonra değiştirmiş. Manisa'da hastanedeki koğuşunda öldürüldü
15
KOLİCİ SERİ KATİL: 33 yaşındaki Orhan Aksoy, Ekim 2000-Ocak 2001 arasında beş kişiyi evinde çamaşır ipiyle boğarak öldürdü. Depremden sonra işleri bozulduğu için ailesini Romanya'ya yolladı ve öldürmeye başladı. Kurbanlarını boğduktan sonra koliye koyup şehrin tenha bölgelerine bıraktığı için adı koliciye çıktı. Yargılanıyor.
16
AVCI: Kayseri'de cinayetlerine 14 yaşındaki kardeşini boğarak başlayan Hamdi Kayapınar, Mart 1998-Şubat 2001 arasında altı kişiyi daha öldürdü. Dört kişiyi de öldürmeye teşebbüs etti. Kurbanlarını 'av', üzerinden çıkanları da 'av ganimeti'olarak isimlendiriyordu. Yargılanıyor.
17
BEBEK YÜZ: 5 kişiyi öldüren ve yakışıklı olduğu için 'bebek yüz' diye çağrılan Ali Kaya, ilk cinayetine amcasıyla başladı. Alanyalı seri katil yakalandığında, “Allah beni çağırıyor. Hakkımı almak için Allah'ın yanına gidip geleceğim. Ve en kısa zamanda günahkarlarla ve düşmanlarımla hesaplaşacağım” demişti. Yakalandığında şahsın üstünde yapılan aramada bir çok ünlü işadamının isminin yer aldığı ölüm listesi çıktı.
18
İDDİACI KATİL: 5 kişiyi öldüren Durmuş Anuçin, cinayetlere İstanbul'un ilk seri katili Seyit Ahmet Demirci'yle girdiği iddia üzerine başladığını söyledi. Anuçin, yakalandığında “Bu iddiayı kazandım” dedi.
19
ÇİVİCİ KATİL: İşyerinde 31.500 volt elektrik akımına kapılıp ağır yaralanan Süleyman Aktaş, bu olaydan sonra 5 kişiyi kafalarının çeşitli yerlerine ve gözlerine çiviler çakarak öldürdü. Neden çivi çaktığını soran polislere “Çivi görünce dayanamıyordum, insanların kafalarına çakmak istiyordum” demişti.
20
TORNAVİDALI KATİL: Polise göre 18, görgü tanıklarına göre ise 43 kişiyi tornavidayla öldüren Yavuz Yapıcıoğlu, Türkiye'nin en çok cinayet işleyen seri katili.
21
OTOBAN CANAVARLARI: 2006'nın Ramazan bayramını kana bulayan Yiğit Bekçe ile Mehmet Karahasan, Bursa ile Mersin arasındaki karayolunda 7 kişiyi öldürmüştü. Bekçe yakalandığında basın mensuplarına, “Zevk için öldürdük” diye bağırmıştı.
22
KUYUCU KATİL: İstanbul'da boğazlarını kestiği kurbanlarını su kuyusuna atan seri katil Özkan Zengin Türkiye'nin 12. seri katili oldu. Acımasız seri katilin cinayetleri, Kartal'daki eski bir su kuyusunda 5 Ağustos 2008 tarihinde üç cesedin bulunmasıyla ortaya çıktı. Yetkililer, zanlının Pendik ve Kartal bölgelerinde son iki ayda işlenen iki cinayet olayıyla daha bağlantısının araştırıldığını belirtti.
23
MOBİLYACI KATİLİ: 32 yaşındaki Seyit Ahmet Demirci, Mayıs-Temmuz 1998 tarihleri arasında İstanbul'da üç mobilyacıyı dükkanlarının bodrum katında kafalarına kurşun sıkarak öldürdü. Fatsa'da küçük bir çocukken arkadaşıyla birlikte yaşlı bir mobilyacının tecavüzüne uğramıştı. Yakalanmasaydı cinayetlerini tecavüze uğradığı yaşa (11) tamamlayacaktı. Üç kez idama mahkum oldu.Haber Yayın Tarihi: 01.12.2008 10:29 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Fırıncı babasının izinden gitti! İşte MasterChef'in renkli yarışmacısı Rıfat Yurttaş İnternetten sipariş verdiği batarya çalışmayınca içini açtı! Çıkanlar şoke etti 'Aşk ile çalışan yorulmaz!' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakın günde kaç saat uyuyor! Uçakta mide bulandıran görüntü! Islak çoraplarını pencereye astı Deprem Kahini'nden korkutan uyarı! Bu kez tarih verdi