Son Dakika Haberleri: Kaya Tuzunda Kanser Yapan Maddeler Bulundu

Kaya Tuzunda Kanser Yapan Maddeler Bulundu

4 yıl önce

1
Sağlık Bakanlığı'nın raporuna göre, “kaya tuzu”nda atom bombasında kullanılan, sağlık açısından çok riskli “plütonyum” ile radyasyon içeren “talyum” ve “radyum” gibi maddeler var. 84 ayrı mineral içerdiği bilgisi de doğru değil
2
Sağlık Bakanlığı, bileşeninde 84 ayrı mineral bulunduğu iddia edilen ve son dönemde sofraların vazgeçilmezi haline gelen kaya tuzunu mercek altına aldı. “Kaya Tuzu Hakkında Gerçekler” başlıklı bir rapor hazırlayan bakanlık, kaya tuzunun bileşenlerinde atom bombasının yapımında da kullanılan ve insan sağlığı için çok riskli görülen “plütonyum” maddesinin yer aldığını açıkladı.
3
Sodyumun insanlar için önemli bir mineral olduğu belirtilen raporda, günlük 184-230 mg tüketmenin gerekli olduğu ifade edildi. Raporda tüketimi önemli oranda artan kaya ve Himalaya tuzlarının, 84 adet mineral içerdiği ve sağlık açısından önemli olduğu yönündeki değerlendirmelerin doğru olmadığı belirtildi. Tuzun birçok hastalığın önlenmesinde yararlı olduğu görüşü de doğrulanmadı.
4
Kaya tuzlarının bileşimi hakkında bilgiler verilen raporda, şunlar paylaşıldı: İnsan sağlığı açısından “çok riskli” olduğu bilinen “plütonyum” (atom bombası yapımında kullanılıyor) bulunuyor.
5
“Talyum” ve “radyum” (radyasyon yani ışın içerir ki radyasyonun kanser yapıcı etkisi çok iyi bilinmektedir) gibi maddeler de bileşende yer alıyor.
6
Kaya tuzunun esas maddesini yüzde 97.35 oranında “sodyum” oluşturuyor.
7
Bu sodyumun da sofra tuzu gibi fazla tüketilmesi kalp ve damar sağlığı açısından kötüdür. Kaya tuzlarının sağlık üzerinde olumlu etkilerini gösteren hiçbir bilimsel yayın bulunmamaktadır.
8
Bolca tüketilen “kaya tuzu”, hipertansiyon ve kalp yetersizliği gibi önemli sağlık sorunlarına yol açacaktır.
9
Sofra tuzu sıklıkla iyotla zenginleştirilerek önemli halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliğinin önlenmesinde büyük önem taşır.
10
Kaya tuzunun astım ve alerjiyi tedavi edebileceği konusunda bilimsel veri yok.
11
Kaya tuzunu Çankırı'dan çıkararak Türkiye'nin 81 iline satan işadamı Bilal Özkan ise rapora şöyle karşı çıktı:
12
“Kuraklık zamanlarında sular buharlaştığı için faydalı ve zararlı mineraller yere çöküyor. Bu mineraller kaya tuzunda birleşiyor. Kırmızı, yeşil, gri ve sarı renklerde kaya tuzları çıkartılıyor. Bir de bunların saydam cam gibi olanları var. Yemeklik olarak kullanılanlar bunlardır ve 84 elementi içerir. Bakanlığın kaya tuzu olarak “saydam” tuzları kastetmesi gibi bir durum olamaz. Eğer öyleyse bilimle ters düşmüş olur.”
13
Tuzu kullanmanın çeşitli yolları var. Bunlardan biri de tuzlu su... Denize girdikten sonraki dinlenmişlik ve arınmışlık halini hepimiz biliriz. Havuza girdiğimizde ise bunu hissetmeyiz. Sebebi sudaki tuzdur.
14
Akşam eve geldiğinizde bütün günün üzerinizde bıraktığı ağır etkiler ve stresten kurtulmak için yada toplantı, sınav gibi üzerinizde gerilim yaratan durumlardan önce ellerinizi bir miktar (1 litre suya iki çorba kaşığı tuz yeterli) tuzlu suyla yıkadığınızda bu birikmiş olan negatif elektrikten kurtulur ve arınırsınız.
15
Her akşam eve geldiğinizde ellerinizi sabunlamadan önce, banyonuzda lavabo başında önceden hazırlayıp bıraktığınız bir miktar tuzlu su ile yıkayın.
16
Duş alırken de arada tuzlu suyu başınızdan aşağıya dökerseniz tam ve net sonuçlar alırsınız.
17
İş dönüşü ayaklarınızı tuzlu suyla yıkamak tahmin ettiğinizin ötesinde bir yarar sağlar.
18
Tuzlu su bedende birikmiş negatif elektriği iletkenliği sayesinde sizden alır götürür.
19
Reiki ve şifa ile uğraşan kişilerin de seans öncesi ve sonrası bunu uygulamaları kendilerini ve uygulatıcıyı korumada büyük yarar sağlıyor.
20
Tuzun çeşitleri çok fazla olduğu gibi faydaları da bir o kadar fazladır. İşte onlardan bazıları...
21
Osteoporoz Sorunlarını Önler: Sağlıklı kemikler için faydalı olan tuzun yaklaşık 4/1'i kemiklerde depolanmaktadır. Su ve tuzun kemiklerde eksikiliği sodyum eksikliğine bu da kemiklerin zayıflamasına neden olur. Böylece aşırıya kaçmadan düzneli olarak su ve tuz tüketimi yapılmalıdır.
22
Diş Sağlığı: Tuz diş sağlığında önemli rol oynar. Bu özelliğinden dolayı diş macunlarında katkı maddesi olarak kullanımaktadır. Ev yapımı deniz tuzu ve kabartma tozu karıştırılmış macunu dişlerinize uygulayabilirisiniz. Bu hem dişlerin temizlenmesini salar hem de diş minelerini güçlendirir.
23
Depresyon ve Uyku Problemlerine Faydaları: Bazı kişilerde tuz eksikliği yatarken ağızdan salya akıntısına neden olur. Tuz eksikliği su sıkıntısına neden olur ve bu yüzden tükürük bezleri aşırı balgam üretir. Yatmadan önce deniz suyu tüketmek aşırı tükürük üretimini engeller. Ayrıca, deniz tuzu, böylece, serotonin ve stres ile başa çıkmak için hormonlar için melatonin üreterek gece dinlenmeyi sağlar, bu aynı zamanda depresyondan korur.
24
Sindirime Faydaları: Deniz tuzu tükrük bezleri vücutta sindirmi salamak için tükrük bezlerini uyarır, bu uyarı hızlı sindirmi kolaylaştırır. Böylece deniz tuzu kabızlığı önleyerek sindirim sistemine katkıda bulunur ve bağırsaklar aracılığı ile küçük besin parçalarının emilimi sağlanır.
25
Solunum Sorunlarına Faydaları: Tuz astım, bronşit ve saman nezlesi olarak bilinen solunu yolu rahatsızlıklarına büyük ölçüde yardımcı olur. Tuz, daha kolay solunum sağlamak için balgam üretimini yavaşlatarak solunum sistemindeki enfeksiyonu inhibe eder. Bir çay kaşığı tuz aynı zamanda sinüs ve bronş tıkanıklığını açar.
26
Diyabete Faydaları: Deniz tuzu vüctta uygun kan şekeri düzeyini korumak için yardımcı olarak insülin ihtiyacını azaltabilir. Bu özelliği sayesinde diyabet eğilimi olan bünyelere faydalıdır.
27
Güçlü Bağışıklık Sistemi: Deniz tuzu, anti viral özelliklere sahip dünyanın en eski antibiyotiklerindendir Bu özelliğinden dolayı anti biyotik görevi görür, lakin aynı zamanda antibiyotiklerin etkisini düşürür. Deniz tuzu, virüs, ateş, grip gibi hastalıkların tedvisinde kullanılır ve bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
28
Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Gerçi sofras tuzu bu konuda yararlı değildir, deniz tuzu su tutmayı önlemenin yanında sindirimi arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Daha önce de belrttiğimiz gibi deniz tuzukabızlık sorunlarını da ortadan kaldırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
29
Asit Seviyesi: Kas ve sinir sistemi sağlığı için bünyede asit seviyesinin sağlıklı düzeylerde olması oldukça önemlidir. Vücutta asit seviesinin çok yüksek olması veya çok az olması bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tuz bu asit seviyesini dengeleyerek sağlığımızı korur.
30
Kas Spazmlarını Önler: Potasyum kaslarısağlıklı şekilde çalışması için hayati önem taşır. Deniz suyu kaslarda yaş seviyesini dengeler ve sağlıklı emilimin olışmasına katkıda bulunur. Böylece kas ağrıları, spazmlar ve kramplara engel olur.


Haber Yayın Tarihi: 08.12.2015 02:43 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Erkekleri domuza çevirip koleksiyon yapan büyücünün adası bulundu Aşk Adası'yla fenomen olmuştu, sokak ortasında uygunsuz görüntülendi Kim inanır 50 yaşında olduğuna! Kusursuz vücuduyla genç kızlara taş çıkarttı Balığın yanında sakın roka yemeyin! İşte asla birlikte tüketmemeniz gereken besinler Doğumdan sonra aldığı kilolarla olay olan Evcen'den, eleştirilere yanıt gibi paylaşım!