Kuzey Kore lideri Kim Jung-Un, Çin'den tıbbi malzeme alan devlet görevlisini idam ettirdi - Son Dakika

Kuzey Kore lideri Kim Jung-Un, Çin'den tıbbi malzeme alan devlet görevlisini idam ettirdi

30.04.2021 15:22

Kuzey Kore Devlet Başkan'ı Kim Jung-Un geçen senenin Mart ayında başkent Pyongyang'da inşaatı başlanan bir hastaneyi ziyareti sırasında hastanenin altı ay içinde bitirilmesini ve hastanede kullanılacak tıbbi malzemelerin Avrupa'dan alınmasını istedi. Hastaneyi bitiren ancak tıbbi malzemeyi temin edemeyen yetkili Çin'den tıbbi araç-gereç aldığı gerekçesiyle idam edildi.

1
Hastane, Kim'in istediği tarihte bitirilmesine rağmen tıbbi malzemeler o tarihte temin edilemedi. Bunun üzerine bir yetkili Çin'den ucuz tıbbi malzemeler satın aldı.

2
Güney Kore'de yayın yapan Daily NK gazetesi, Kim Jung Un'un hastaneye Çin'den ucuz ve kalitesi tıbbi malzeme alındığını fark edince 50'li yaşlarda olduğu belirtilen Dış İşleri Bakanlığı yetkilisinin idam edilmesine kara verildi.
3
Yetkili idam edilirken Sağlık Bakanlığı'ndan sorumlu tutulan bir yetkili ise görevden ihraç edildi.
4
Çocukluğu İsviçre'de geçen Kim Jung Un Avrupa'dan alınacak tıbbi malzemelerin çok daha kaliteli olduğuna inandığı için malzemelerin Avrupa'dan alınmasını istemişti.
5
Fakat hem Kuzey Kore üzerinde bulunan yaptırımlar, hem de Avrupa'dan alınacak malzemelerin çok daha pahalıya mal olacağı için yetkili Çin'den almaya karar verdi.

YORUMLAR (20)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Kuzey Kore lideri Kim Jung-Un, Çin'den tıbbi malzeme alan devlet görevlisini idam ettirdi - Son Dakika


Advertisement