Çin'de Köylüler Başkaldırdı - Son Dakika

Çin'de Köylüler Başkaldırdı

15.12.2011 18:36
Çin'de Köylüler Başkaldırdı, System.String[]

Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletindeki Wukan köyünde toprak anlaşmazlığı ve protestolar sürerken, yetkililer köye giriş çıkışları engelliyor.

Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletindeki Wukan köyünde toprak anlaşmazlığı ve protestolar sürerken, yetkililer köye giriş çıkışları engelliyor. BBC kaynaklı haberde, Wukan halkının aylardır yerel yetkililerin topraklarına el koymasını ve gerektiği şekilde tazminat ödememesini protesto ettikleri bildirildi. Eylül ayında başlayan olayların bir köylünün gözaltında ölümünün ardından iyice tırmandığı belirtildi. Çin medyasında yer alan haberde, polis nezarethanesinde Xue Jinbo'nun kalp yetmezliğinden öldüğü bildirilirken, Wukan halkı polisin köyün temsilcisi Xue'ye saldırdığını savunuyor. İnternette yayınlanan bir video klibinde öfkeli protestocuların "Ahlaksız yetkililer kahrolsun!" şeklinde sloganlar attıkları görülüyor. Köylülerin ellerinde pankartlarla eylem yaptığı gözlemleniyor. Wukan köylüleri, Eylül ayında da protesto eylemlerine girişmiş, karşılarına çıkan birçok şeyi yakıp yıkmışlardı. Bir inşaat projesi için belirlenmiş arazide dikilen duvar yıkılmış, resmi daireler tahrip edilmiş ve yakılmıştı. Reuters haber ajansı köy çevresindeki sıkı önlemlere rağmen, bugün binlerce kişinin yeniden gösteriler düzenlediğini bildiriyor. Bu arada Komünist Parti'nin yerel biriminin başkanı Zheng Yanxiong, Wukan'daki protestolara son verilmesi çağrısında bulundu. Zheng ayrıca hükümetin sorunları çözmek için çaba harcayacağını kaydetti.

Çin'de Köylüler Başkaldırdı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Çin'de Köylüler Başkaldırdı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Türk gemisinde yapılan hukuksuz aramaya Bakan Akar'dan sert tepki: İrini Harekatı başlangıcından beri sakat doğmuş bir harekat Mustafa Denizli'nin açtığı davayı kaybeden kayınbiraderi hapis cezasına çarptırıldı Azerbaycan şehidinin kabrinde Galatasaray bayrağı dalgalanıyor Bilim Kurulu Üyesi Özlü Türkiye'de denenen Çin aşısıyla ilgili konuştu: Herhangi bir yan etki görülmedi Sokaklarda tek başında yaşıyordu! Cansız bedeni dere kenarında bulundu Aleyna Çakır'ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun'dan akılalmaz sözler: Kudurun Eşi teknik direktörü eleştirdi, yıldız futbolcu kadro dışı bırakıldı Daireleri gezme bahanesiyle inşaata giren kadın, intihara kalkıştı