Irak Devlet Başkanı Talabani'den Çin'e tarihi ziyaret (1) - Son Dakika

Irak Devlet Başkanı Talabani'den Çin'e tarihi ziyaret (1)

21.06.2007 14:43
Irak Devlet Başkanı Talabani'den Çin'e tarihi ziyaret (1), System.String[]

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, resmi ziyaret için geldiği Çin'de Cumhurbaşkanı Hu Jintao ile bir araya geldi. 1958'den beri Çin ile diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana bu ülkeye ilk defa bir Irak Cumhurbaşkanı sıfatıyla gelen Talabani'yi Hu askeri törenle karşıladı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, resmi ziyaret için geldiği Çin'de Cumhurbaşkanı Hu Jintao ile bir araya geldi. 1958'den beri Çin ile diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana bu ülkeye ilk defa bir Irak Cumhurbaşkanı sıfatıyla gelen Talabani'yi Hu askeri törenle karşıladı. Tören alanının çevresinde kuş uçurtulmazken, olağan üstü güvenlik önlemleri alındı. Törenin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Görüşmelerde ikili ilişkilerle uluslararası ve bölgesel konular ele alındı. Görüşmenin ardından da sağlık ve eğitim alanında çeşitli anlaşmalar imzalandı. Görüşmelerde Talabani'nin Irak'ın 8 milyar dolarlık borcunu silmesi için Çin'i ikna etmeye çalışacağı da belirtiliyor.

Talabani, ziyareti sırasında ayrıca Başbakan Wen Jiabao ve Meclis Başkanı Wu Bangguo ile de görüşecek. Talabani'ye aralarında Petrol, Maliye, İçişleri Bakanları'ndan oluşan 8 Bakan'ın da bulunduğu 40 kişilik bir heyet eşlik ediyor. Talabani'nin ziyareti aynı zamanda 49 yıl aradan sonra ilk defa bir Irak Devlet Başkanı'nın Çin'e resmi ziyareti olması açısından da büyük önem taşıyor. Talabani, Pekin'in ardından kuzeydeki Xian ve doğudaki Nanjing kentlerini de ziyaret ettikten sonra 26 Haziran'da ülkesine geri dönecek.

Irak Devlet Başkanı Talabani'den Çin'e tarihi ziyaret (1)
Irak Devlet Başkanı Talabani'den Çin'e tarihi ziyaret (1)
Irak Devlet Başkanı Talabani'den Çin'e tarihi ziyaret (1)

- Kaynak: CHA

Son Dakika Spor Irak Devlet Başkanı Talabani'den Çin'e tarihi ziyaret (1) - Son Dakika Spor


Son Dakika

Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Semt pazarlarındaki kalabalık vatandaşı isyan ettirdi: Pazar değil, sanki korona partisine geldik Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca olay yerinde bekledi Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi