Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı - Son Dakika

Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı

11.10.2008 19:08
Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı, System.String[]

Van'da 11. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı'na Katılan Kadınlar, Akşam Saatlerinde de Oturma Eylemi Yaparak Kadına Şiddeti Protesto Ettiler.

Van'da 11. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı'na katılan kadınlar, akşam saatlerinde de oturma eylemi yaparak kadına şiddeti protesto ettiler.

Van Kadın Derneği (VAKAD)'nin ev sahiplinde Van'da başlayan Kadın Kurultayı'na katılan kadınlar Sanat Sokağı'nda toplanarak, kadına yönelik şiddete karşı eylem yaptı. Sokakta duvara mor bir bez çeken kadınlar önceden hazırladıkları dileklerini de bu beze yapıştırdı. Birbirinden farklı dileklerin yer aldığı taleplerden bazıları şöyle: 'Artık erkeklerden hiçbir şekilde korkmak istemiyorum', 'Erkekler cennete kadınlar siyasete' ve 'Kadın şiddetine hayır'"

Dileklerini astıktan sora bir süre daha oturma eylemi yapan kadınlar yanlarında getirdikleri bezleri sallayarak seslerini duyurmaya çalıştı. Caddenin yoğun olduğu saatte yapılan eylem sırasında kadınların şikâyetçi oldukları erkekler ise onları seyretti. Bazıları beze yapıştırılan dileklerini okudu. Bazıları ise uzaktan bakarak ne olduğunu anlamaya çalıştı.

Kadınlar adına açıklama yapan VAKAD üyesi Alev Şahar, kadına yönelik şiddetin hız kesmediğini belirterek, Türkiye'de her 3 kadından 1'inin fiziksel şiddete uğradığı, kadınların namus adına erkekler tarafından katledildiğini söyledi. Devlet tarafından kadınlar için yeterli destek mekanizmalarının oluşturulmadığını savunan Şahar, bunun için kadına yönelik aile içi şiddete karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Erkek şiddetinin engellenmesi için devletin adımlar atmasını gerektiğini belirten Şahar, devletin sorumluluğunu üstlenmesini, çözüm mekanizmalarını oluşturmasını zorlamaya davet ettiklerini kaydetti.

Kadın cinayetlerine kadın örgütlerinin yürüttüğü kampanyalar ve TCK'da yapılan değişikliklere rağmen erkek egemen zihniyetin uygulamalarda yüzünü göstermeye devam ettiğini anlatan Şahar, "Bu şiddetin son bulması için kendi bedenimizin, emeğimizin, kimliğimizin sahibi özgür bireyler olarak hayatlarımıza sahip çıkıyoruz. Kadın dayanışması kurmaya devam ediyoruz" dedi.

(CİHAN)

Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı
Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kabine öncesi Mehmet Ceyhan'da normalleşme uyarısı: Gevşeme adımları haziranın ortasında atılmalı Kabine öncesi Mehmet Ceyhan'da normalleşme uyarısı: Gevşeme adımları haziranın ortasında atılmalı Normalleşmenin detayları belli oldu: Akşam sokak kısıtlaması devam edecek, esnaf tedbirli açılıyor Normalleşmenin detayları belli oldu: Akşam sokak kısıtlaması devam edecek, esnaf tedbirli açılıyor Dernek başkanı, hacamata gelen kadınları taciz etti Dernek başkanı, hacamata gelen kadınları taciz etti Erdoğan'ın 'helalleşelim' çağrısına muhalefetten tek şart: Sandığa gidelim! Erdoğan'ın 'helalleşelim' çağrısına muhalefetten tek şart: Sandığa gidelim! Yaraladığı kişileri hastaneye götürmeye gelenleri de affetmedi! 3 ölü, 2 yaralı Yaraladığı kişileri hastaneye götürmeye gelenleri de affetmedi! 3 ölü, 2 yaralı Şampiyonlar Ligi finali Porto'ya verilince, İstanbul'a gelmek istemeyen İngilizler pişman oldu Şampiyonlar Ligi finali Porto'ya verilince, İstanbul'a gelmek istemeyen İngilizler pişman oldu Kafasına poşet geçirdi, piknik tüpünün gazı ile intihar etti Kafasına poşet geçirdi, piknik tüpünün gazı ile intihar etti Süper Lig'in nefes kesecek son haftasının hakemleri belli oldu! Süper Lig'in nefes kesecek son haftasının hakemleri belli oldu!
Advertisement