Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı - Son Dakika

Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı

Van'da 11. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı'na Katılan Kadınlar, Akşam Saatlerinde de Oturma Eylemi Yaparak Kadına Şiddeti Protesto Ettiler.

Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı, System.String[]

Van'da 11. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı'na katılan kadınlar, akşam saatlerinde de oturma eylemi yaparak kadına şiddeti protesto ettiler.


Van Kadın Derneği (VAKAD)'nin ev sahiplinde Van'da başlayan Kadın Kurultayı'na katılan kadınlar Sanat Sokağı'nda toplanarak, kadına yönelik şiddete karşı eylem yaptı. Sokakta duvara mor bir bez çeken kadınlar önceden hazırladıkları dileklerini de bu beze yapıştırdı. Birbirinden farklı dileklerin yer aldığı taleplerden bazıları şöyle: 'Artık erkeklerden hiçbir şekilde korkmak istemiyorum', 'Erkekler cennete kadınlar siyasete' ve 'Kadın şiddetine hayır'"


Dileklerini astıktan sora bir süre daha oturma eylemi yapan kadınlar yanlarında getirdikleri bezleri sallayarak seslerini duyurmaya çalıştı. Caddenin yoğun olduğu saatte yapılan eylem sırasında kadınların şikâyetçi oldukları erkekler ise onları seyretti. Bazıları beze yapıştırılan dileklerini okudu. Bazıları ise uzaktan bakarak ne olduğunu anlamaya çalıştı.


Kadınlar adına açıklama yapan VAKAD üyesi Alev Şahar, kadına yönelik şiddetin hız kesmediğini belirterek, Türkiye'de her 3 kadından 1'inin fiziksel şiddete uğradığı, kadınların namus adına erkekler tarafından katledildiğini söyledi. Devlet tarafından kadınlar için yeterli destek mekanizmalarının oluşturulmadığını savunan Şahar, bunun için kadına yönelik aile içi şiddete karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.


Erkek şiddetinin engellenmesi için devletin adımlar atmasını gerektiğini belirten Şahar, devletin sorumluluğunu üstlenmesini, çözüm mekanizmalarını oluşturmasını zorlamaya davet ettiklerini kaydetti.


Kadın cinayetlerine kadın örgütlerinin yürüttüğü kampanyalar ve TCK'da yapılan değişikliklere rağmen erkek egemen zihniyetin uygulamalarda yüzünü göstermeye devam ettiğini anlatan Şahar, "Bu şiddetin son bulması için kendi bedenimizin, emeğimizin, kimliğimizin sahibi özgür bireyler olarak hayatlarımıza sahip çıkıyoruz. Kadın dayanışması kurmaya devam ediyoruz" dedi.


(CİHAN)


Son Dakika

Kuaförüm Sensin'de jüri koltuğuna oturan Işıl Reçber'in kazanacağı ücret dudak uçuklattı Oyuncu Tamer Karadağlı, Çocuklar Duymasın defterini kapattı: Benim için bitmiştir Vefat eden 9 yaşındaki oğluyla çekilen fotoğrafını paylaşan Ebru Şallı, herkesi duygulandırdı Eda Taşpınar, cüretkar bikinisiyle poz verdi Oyuncu Kaan Yıldırım'dan Hadise'ye çağrı: Baba olmak istiyorum 45 yaşındaki Linet, havuz başında siyah bikinisiyle poz verdi 22 yaşındaki Kylie Jenner, en çok para ödenen ünlü listesinde ilk sıraya yerleşti Survivor 2020'nin 98. bölüm fragmanı yayınlandı! Yasin ve Sercan birbirine giriyor Şahan Gökbakar, koronavirüs kaptığı gerekçesiyle işten kovduğu ileri sürülen güvenlik personelinin attığı veda mesajını paylaştı Defne Samyeli, Baran Tınaz ve Deren Talu aşkına onay verdi Simge "Çocuğu var" iddiaları hakkında sessizliğini bozdu: Saçmalık İkinci kez kolundan sakatlanan Berkay Şahin, maskesini takmakta güçlük çekti Yağmalama görüntüleri ortaya çıkan ünlü YouTuber Jake Paul hakkında soruşturma başlatıldı Kuruluş Osman'da Ertuğrul Gazi karakterini Yeşilçam'ın usta oyuncusu Ediz Hun canlandıracak Çukur'un Mahsun'u Berkay Ateş, 19 yaşındayken Tarkan'ın konserlerinde koruma olarak görev yaptığını anlattı