Son Dakika Haberleri: Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı

Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı

11 yıl önce

Van'da 11. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı'na Katılan Kadınlar, Akşam Saatlerinde de Oturma Eylemi Yaparak Kadına Şiddeti Protesto Ettiler.

Van'da Kadınlar, Şiddete Karşı Dilek Tutarak, Oturma Eylemi Yaptı, System.String[]
Van'da 11. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı'na katılan kadınlar, akşam saatlerinde de oturma eylemi yaparak kadına şiddeti protesto ettiler.

Van Kadın Derneği (VAKAD)'nin ev sahiplinde Van'da başlayan Kadın Kurultayı'na katılan kadınlar Sanat Sokağı'nda toplanarak, kadına yönelik şiddete karşı eylem yaptı. Sokakta duvara mor bir bez çeken kadınlar önceden hazırladıkları dileklerini de bu beze yapıştırdı. Birbirinden farklı dileklerin yer aldığı taleplerden bazıları şöyle: 'Artık erkeklerden hiçbir şekilde korkmak istemiyorum', 'Erkekler cennete kadınlar siyasete' ve 'Kadın şiddetine hayır'"

Dileklerini astıktan sora bir süre daha oturma eylemi yapan kadınlar yanlarında getirdikleri bezleri sallayarak seslerini duyurmaya çalıştı. Caddenin yoğun olduğu saatte yapılan eylem sırasında kadınların şikâyetçi oldukları erkekler ise onları seyretti. Bazıları beze yapıştırılan dileklerini okudu. Bazıları ise uzaktan bakarak ne olduğunu anlamaya çalıştı.

Kadınlar adına açıklama yapan VAKAD üyesi Alev Şahar, kadına yönelik şiddetin hız kesmediğini belirterek, Türkiye'de her 3 kadından 1'inin fiziksel şiddete uğradığı, kadınların namus adına erkekler tarafından katledildiğini söyledi. Devlet tarafından kadınlar için yeterli destek mekanizmalarının oluşturulmadığını savunan Şahar, bunun için kadına yönelik aile içi şiddete karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Erkek şiddetinin engellenmesi için devletin adımlar atmasını gerektiğini belirten Şahar, devletin sorumluluğunu üstlenmesini, çözüm mekanizmalarını oluşturmasını zorlamaya davet ettiklerini kaydetti.

Kadın cinayetlerine kadın örgütlerinin yürüttüğü kampanyalar ve TCK'da yapılan değişikliklere rağmen erkek egemen zihniyetin uygulamalarda yüzünü göstermeye devam ettiğini anlatan Şahar, "Bu şiddetin son bulması için kendi bedenimizin, emeğimizin, kimliğimizin sahibi özgür bireyler olarak hayatlarımıza sahip çıkıyoruz. Kadın dayanışması kurmaya devam ediyoruz" dedi.

(CİHAN)Eser Yenenler, Şeyma Subaşı'yla Olan Bir Videosunda Uyuşturucu Kullandığı Yönündeki İddialarını Yalanladı Bloomberg: Doğuş Holding Dev İşletmelerini Satmak İçin Katarlılarla Masaya Oturdu

Erdoğan Müjdeyi Verdi, 19 İle Kenevir Piyangosu Vurdu