ABD ve Rusya'nın kadın askerlerini unutun! İşte Türkiye'nin kadın komandoları - Son Dakika

ABD ve Rusya'nın kadın askerlerini unutun! İşte Türkiye'nin kadın komandoları

10 gün önce

Türkiye'nin ilk kadın jandarma komando astsubayları olan 20 komando, kendilerine verilecek zorlu görevleri bekliyor. Gördükleri zorlu eğitimin ardından, iç güvenlik harekatlarında ve her türlü savaş ortamında görev yapabilecek standartlara gelen kadın astsubaylar, zor koşullarda ortaya koydukları üstün performanslarla dikkat çekti.

1
Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında zorlu komando eğitimlerine katılan ve bu anlamda Türkiye'nin ilk kadın astsubayları olan 20 kadın, kendilerine verilecek kritik görevleri bekliyor.


2
Tamamı gönüllü kadın astsubaylardan oluşan jandarma komandolar, 2019'un eylül ayında başladıkları 20 haftalık kursu tamamladı.
3
Kursa katıldıkları ilk andan itibaren alanlarında uzman eğitmenlerce fiziki ve askeri yönden üstün standartlara ulaşmaları için çeşitli alanlarda özel eğitim alan kadın komandolar, bu sürede İzmir'den Uşak'a kadar mesafe koştu, Uşak'tan Trabzon'a kadar yürüyüş mesafesi kat etti. Kadınlar ayrıca bu süre zarfında 61 gece arazide kaldı.
4
Cinsiyet işi değil, yürek işi!
Cinsiyet işi değil, yürek işi!
Jandarma Astsubay Çavuş Merve Çetin, buradaki diğer kadın astsubaylar gibi zorlu bir eğitimden geçeceklerini bilerek gönüllü olduğunu dile getirdi. Çetin, şunları kaydetti: "Biz iki kız kardeşiz. Babamın ise en büyük hayali, erkek çocuğu olması ve onu askere gönderebilmekmiş. Fakat nasip olmamış. Ben de babama bunun cinsiyet işi değil yürek işi olduğunu yalnız erkeklerin değil kızların da bu işi başarı ile yapabileceğini göstermek istedim. Bu zorlu eğitim süresince nefesin kesildiği yerde nefes, takatin yetmediği yerde güç olup ayağa kalktım ve hep şu cümleden takat aldım; 'komando bitti denilen yerde yeniden başlayandır."
5
'Akranlarımız sıcak evlerdeyken, biz pusudaydık!'
Akranlarımız sıcak evlerdeyken, biz pusudaydık!
Eğitimlerin çok zorlu geçtiğini, hava sıcaklığının sıfırın altında olduğu durumlarda, yağmurda, çamurda, ayazda geceler boyunca tatbikat gerçekleştirdiklerini, özellikle hayatı idame eğitiminin adeta nefes kestiğini anlatan Çetin, "Akranlarımız, sıcak evlerinde ailelerin yanındayken bizler yılmadan, pes etmeden kilometrelerce soğukta uyumadan yürüyüp pusu atıyor, baskın yapıyor ve komando harekatı icra ediyoruz. Bizler Nene Hatunların, Şerife Bacıların torunları olduğumuzu bu eğitimleri başarıyla tamamladıkça bir kez daha idrak ettik ve ediyoruz. Türk kadını her şeyi başarır" dedi.
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Haber Yayın Tarihi: 14.02.2020 02:53 

YORUMLAR (18)
  • VATAN SEVDALISI: ALLAHIM VATAN İÇİN GÖZÜNÜ KIRPMADAN CANINI FEDA EDECEK BU KARDEŞLERİMİZİN YARDIMCISI OLSU İNŞALLAH KAPALI ABLARIMIZADA LAF SÖYLEYEN GERİCİLER ÖNCE KENDİLERİNİ SÖRGULASINLAR AYRIMCILIK YAPMASINLAR Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • urfa: burası türkiye başörtülü didiyin çanakalede başörtülü ninelerimiz savaştı başörtülü komando olur ama sendende cacık olur yahudu dostu 0 1 Yayından Kaldır
  • sen kimsinki: tabi sen diğer ülkelerdeki minilerini sosyal medya hesaplarındaki manken fotoları olan askerleri seversin.bu arada sen kimsin kimliğinde ne yazıyor 0 1 Yayından Kaldır
  • halilcan : vatan sevgisi ayrı birşeyde başı kapalı subaylar bıraz tuhaf durmus yapıcak baska sektörler daha uygun olurdu sanki Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız


Diğer Galeriler

Bez takan ve biberondan süt içen 25 yaşındaki sosyal medya fenomenini görenler hayret ediyor Bir döneme damgasını vuran Huysuz Virjin, yıllar sonra ev haliyle ortaya çıktı Bu ülkeye turist olarak gidiyorsanız dikkat! Halkla konuşmanız yasak Ünlü yıldız, babasını kocasıyla yatakta bastı! İşte ünlülerin skandallarla dolu geçmişi Kraliçe'den veto yiyen Prens Harry ve asi gelin Meghan: Kraliyet kelimesi kraliçenin malı değil!