Yemen'deki Korkunç Gerçek Açıklandı: 85 Bin Çocuk Açlıktan Öldü - Son Dakika

Yemen'deki Korkunç Gerçek Açıklandı: 85 Bin Çocuk Açlıktan Öldü

22.11.2018 16:50

Uluslararası yardım örgütü Save the Children'ın raporuna göre Yemen'de 3 yıldır süren savaşta 85 bin çocuk yetersiz beslenme nedeniyle öldü.

1
Yemen'de 3 yıldır süren savaş en çok sivilleri ve çocukları etkiliyor. Birleşmiş Milletler geçen ay 14 milyon Yemenli vatandaşın açlık tehlikesinde olduğunu açıklamıştı.
2
Yemen'de yaklaşık 22 milyon kişi insani yardıma muhtaç halde. Suudi Arabistan'ın öncülüğünde kurulan koalisyon güçlerinin Yemen'e abluka uygulamasıy nedeniyle ülkede gıda krizi yaşanıyor.
3
Ülkede savaş ablukası nedeniyle ticari ithalat yapılamıyor. Bu nedenle 2,2 milyon çocuk olmak üzere toplamda 4.4 kişinin gıda ihtiyacı karşılanamıyor.
4
Kısıtlılık nedeniyle gıda fiyatları artıyor ancak ülkenin para birimi gittikçe düşüyor. Dolayısıyla her geçen gün gıdaya ulaşmak zorlaşıyor.
5
Rapora göre, ülkedeki sağlık kurumları da yetersiz. Savaştan etkilenen halk tesisi olan sağlık kurumlarından faydalanamayacak kadar fakir.
6
Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre savaşta en az 6 bin 800 sivil hayatını kaybetti ve 10 bin 700'den fazla sivil yaralandı.

7
İlaç stoklarının tükenme aşamasında olduğu ülkede 1,2 milyon kişinin kolera ile mücadele ettiği tahmin ediliyor.
8
İngiltere Londra merkezli yardım kuruluşu Save the Children 'ihtiyatlı tahminlere göre' 2015 yılının Nisan ayından 2018'in Ekim ayına kadar yaklaşık yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden 5 yaş altı çocukların sayısının yaklaşık 84 bin 700 olduğunu açıkladı.
9
Yardım kuruluşunun Yemen Direktörü Tamer Kirolos yetersiz beslenmeden ölümlerin tamamen engellenebileceğine dikkat çekiyor. Kirolos "Yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar çok acı çekiyor çünkü iç organları yavaş yavaş iflas ediyor. Bağışıklık sistemleri çok zayıf ve enfeksiyonlara çok açıklar. Bazıları ağlayamayacak kadar zayıf. Aileler, çocuklarının gözlerinin önünde eriyip bittiğine şahit oluyor ve hiçbir şey yapamıyor" diyor.

10
BM tarafındna geçen ay yapılan açıklamaya göre nüfusun yarısı "kıtlık öncesi koşullarda" yaşıyor.
11
12

YORUMLAR (5)
  • guven: iste aci gercekler nerede bu zengin islam ulkeleri bu aciya bir son vermek yada yardim elini uzatmak icin daha ne olsun gariban cocuk lar birer birer olerken hepsi kendine musluman bu islam cilik 2019 bu hale gelmis yaziklar olsun yeni dunya duzenine Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • filozof: huzur gerçektende islamdaymış bakın yemene ıraka suriyeye afganistana ne kadar huzurlu mutlu şimdi bazıları onları batı bu hale koydu diye yırtınır bende onlara sen eşek olursan ahmak olursan semer vuran çok olur diyorum çare ilimdir bilimdir sanayi ve üretimdir gerisi zaten resimlerde var bakın ibret alın Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Yemen'deki Korkunç Gerçek Açıklandı: 85 Bin Çocuk Açlıktan Öldü - Son Dakika


Advertisement