Motorbotlu Gümrük Ekipleri, Motorin Kaçakçılarını Kıskıvrak Yakaladı - Son Dakika

Motorbotlu Gümrük Ekipleri, Motorin Kaçakçılarını Kıskıvrak Yakaladı

16.09.2008 16:38
Motorbotlu Gümrük Ekipleri, Motorin Kaçakçılarını Kıskıvrak Yakaladı, System.String[]

İstanbul Gümrük Muhafaza Ekiplerinin Kaçakçılara Yönelik Motorbotlu Operasyonda 25 Ton Kaçak Motorin Ele Geçirildi. Gümrük Ekiplerinin İstihbarat Bilgisiyle Hareket Etmesinin Yanında, Milyon Dolarlık Motorbot ile Denizde Takibi Yapılan Kaçakçılar Suçüstü Yakalandı. Ele Geçen Kaçak Akaryakıt ile Birlikte Seyyar Benzin Pompaları da Bulan Gümrük Ekipleri, Motorinin Neredeyse Yarı Fiyatına Seyyar İstasyonlar Kurularak Satıldığını Ortaya Koydu. Gümrük Birimlerinin Diğer Çalışmalarında İse Son Bir Ay İçinde Değeri 15 Milyon YTL'yi Bulan Kaçak Eşya Ele Geçirildi. Farklı Beyanla Türkiye'ye Getirilen Ürünlerin Yüksek Miktarlara Ulaşması Dikkat Çekti.

İstanbul Gümrük Muhafaza ekiplerinin kaçakçılara yönelik motorbotlu operasyonda 25 ton kaçak motorin ele geçirildi. Gümrük ekiplerinin istihbarat bilgisiyle hareket etmesinin yanında, milyon dolarlık motorbot ile denizde takibi yapılan kaçakçılar suçüstü yakalandı. Ele geçen kaçak akaryakıt ile birlikte seyyar benzin pompaları da bulan gümrük ekipleri, motorinin neredeyse yarı fiyatına seyyar istasyonlar kurularak satıldığını ortaya koydu. Gümrük birimlerinin diğer çalışmalarında ise son bir ay içinde değeri 15 milyon YTL'yi bulan kaçak eşya ele geçirildi. Farklı beyanla Türkiye'ye getirilen ürünlerin yüksek miktarlara ulaşması dikkat çekti.

Polis ve jandarmanın İstanbul genelinde uyuşturucu ve kaçakçılara yönelik operasyonlarına paralel, Gümrük Muhafaza birimlerinin denizdeki operasyonu filmleri aratmayan görüntülere sahne oldu. İlk olarak 2003 yılında Gümrük ekiplerinin kullanımına sunulan motorbotların da kullanıldığı operasyonda Marmara Denizi'nde akaryakıt kaçakçıları suçüstü yapıldı. Haramidere'deki Gümrük Muhafaza biriminin edindiği istihbarat ile yola çıkan Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri motorbot kullanarak denize açıldı. Saatteki hızı 70 deniz mili'ne ulaşan ve kaçakçıların adeta korkulu rüyası haline gelen "Fatih" isimli motorbotla kaçakçıları izleyen gümrük ekipleri, Yeşilyurt açıklarında bir yattan bozma tekneyi çevreleyerek arama yaptı. Teknede yapılan ilk aramalarda yurt dışından getirildiği belirlenen 5 ton motorin ele geçirildi. Motorinin kara bağlantısını da değerlendiren gümrük ekibi, aynı bölge yakınındaki depoya da baskın düzenledi. 20 ton motorinin ele geçirildiği depo baskınıyla birlikte E.A, C.E, AF.Y, C.D isimli 4 kişi gözaltına alındı. Ele geçen kaçak motorunun değerinin 75 bin YTL olduğu belirlendi. Adliyeye sevk edilen zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Lütfü Ekinci'nin açıkladığı bilgilere göre kaçakçılık olayının farklı bir boyutu daha ortaya çıktı. Buna göre ele geçen malzemeler arasında yer alan seyyar pompalar, zanlıların motorini özellikle tır garajları gibi bölgelerde neredeyse yarı fiyatına sattıkları tespit edildi.

- UYUŞTURUCU KURYESİ HAP DOLU ÇANTAYLA YAKALANDI -

Yurt dışından kuryelerle bazen yutma yöntemiyle, bazen da çantalarda zulalanarak getirilen uyuşturucu özellikle Atatürk Havalimanı'ndaki güvenlik birimlerine takılıyor. Eğitimli birimlerin şüphe üzerine yaptıkları aramalarda çoğu zaman uyuşturucuya rastlanıyor. Bunun son örneği de gümrük ekiplerinin dikkati sayesinde yaşandı. Amsterdam'dan gelen bir yolcunun valizinde yapılan aramada 63 bin 794 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Valizin sahibi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan H.K ile Y.E isimli kişiler tutuklanarak cezaevine gönderildi.

- FARKLI BEYANLA HEM MİLYON DOLARLIK VURGUN HEM DE DEVLETİ DOLANDIRIYORLAR -

Gümrük Muhafaza ekiplerinin gümrük kapılarında sıkça karşılaştıkları farklı yada eksik beyan dolandırıcılığının boyutları da büyüyor. Serbest Dolaşıma Giriş Beyannamesi ile yurtdışından ithal edilen ve mücevher kutusu olarak kullanılan kadife kutuların eksik beyanıyla 86 bin YTL'lik vergi kaçakçılığı ortaya çıkarıldı. Kamyonlara yüklenmiş olarak bulunan 12 bin Kilogram ağırlığındaki mücevher kutuları ile 75 adet mücevher parlatma makinesine de operasyon kapsamında el konuldu. Ele geçirilen eşyanın piyasa değerinin 326 bin YTL'nin üzerinde olduğu belirlendi. İkitelli bölgesindeki diğer bir çalışmada ise gümrükte düşük vergili olarak gösterilen 21 bin 320 kilogram rulman ele geçirildi. 320 bin YTL değeri olan rulmanların düşük vergili gösterilerek gümrükten çekilmesi olayında devletin 39 bin YTL vergi zararına uğratıldığı belirlendi. Olayla ilgili Muzaffer A. ile Ahmet M. İsimli iki kişi hakkında adli takibat başlatıldı. Gümrük Muhafaza birimlerinin son bir ay içinde yaptığı çalışmalarda genel olarak piyasa değerinin 15 Milyon YTL'yi bulduğu belirlenen kaçak eşyaya el konulduğu ve gerekli soruşturmaların yürütüldüğü belirtildi.

Gümrük birimleri tarafından 1993 yılından itibaren kullanılamaya başlanan motorbot deniz araçlarından gümrük ekiplerinde 7 adet bulunuyor. 2 saat süre içinde Marmara denizinin tamamını kont edebilme becerisine sahip araçlar saatte 70 deniz mili (120 Kilometre) yapabiliyor. Operasyonda kullanılan Fatih isimli motorbot Tuzla'daki Yonca-Onuk Tersanesi'nde 2.25 Milyon YTL'ye yaptırılmıştı. 2006 yılı Ağustos ayında kullanılmaya başlanan motorbot, bir çok kaçakçılık olayında gümrük ekiplerinin bir numaralı yardımcısı oldu.

(CİHAN)

Motorbotlu Gümrük Ekipleri, Motorin Kaçakçılarını Kıskıvrak Yakaladı
Motorbotlu Gümrük Ekipleri, Motorin Kaçakçılarını Kıskıvrak Yakaladı
Motorbotlu Gümrük Ekipleri, Motorin Kaçakçılarını Kıskıvrak Yakaladı

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Motorbotlu Gümrük Ekipleri, Motorin Kaçakçılarını Kıskıvrak Yakaladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Davutoğlu saldırı sonrası ona seslenmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Selçuk Özdağ'a geçmiş olsun telefonu Beşiktaş-Galatasaray derbisinin VAR hakemi Abdulkadir Bitigen oldu 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor İki kız kardeş, kendilerinden telefon numarası isteyen şahsı evire çevire dövdü Sağlık Bakanlığı yetkilisi: 15 Mart'ta 27 milyon kişiyi aşılamamız halinde kısıtlamaların büyük bölümünü kaldırmayı planlıyoruz Milyonlarca emekliye müjdeli haber: Maaşlarla birlikte ek ödemelere de zam yapıldı Tunceli'nin Ovacık ilçesinde kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu! Ev ve araçlar kardan görünmez hale geldi Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu