Çin Sokaklarında 'Evcil Lahanalar' - Son Dakika

Çin Sokaklarında 'Evcil Lahanalar'

06.05.2014 07:47

1
Çinli gençlerin tasma takıp evcil bir hayvan gibi dolaştırdıkları 'lahanalar' tüm dünyanın gündemine oturdu.

2
Yalnızlık ve depresyondan şikayetçi olan Çinli gençlerin yeni eğlencesi olan 'lahana yürüyüşü', dünyanın sayılı gazete ve haber sitelerinin 'tuhaf haberler' bölümünde günlerdir yer buluyor.

3
Bu çılgın akıma katılanlardan biri olan Lui Ja Chen, yaptığı açıklamada duruma şöyle bir açıklama getiriyor:

4
Gezdirdiğim bu lahana ile tüm negatif duygularımı lahanaya transfer ediyorum. Yaptığım yürüyüşün ardından eve mutlu dönüyorum. Lahanamın beni ailemden bile daha iyi anladığını düşünüyorum

5
Çinli psikiyatr Wen Chao ise gençlerin tutumunu şöyle özetliyor: "Fikir oldukça basit; aynen sıradan bir lahana kadar basit ve yalnız hissediyorum duygusunu veriyor gençler."

6
Başka doktorlar ise durumdan endişeli. 'Sebze arkadaşlığının' gençleri, insani iletişimden tamamen uzaklaştıracağını düşünen uzmanların sayısı da az değil.

7
Aslında bu 'lahana' gezdirme olayını başlatan ise Çinli performans sanatçısı Han Bing. Bing, 2000 yılında başlattığı 'Walking the Cabbage' projesinde, toplumun 'normal' algısını yıkmayı amaçlıyordu.

8
2000 - 2008 yılları arasında çektiği bir çok fotoğraf ve videoda, sokaklarda yanında dolaştırdığı marulu ile etraftaki gülüşmelere aldırmadan yürüdüğü görülen Bing'in başlattığı akım, son bir yıl içinde Çin'de hızla gelişti.

9
Ayrıca, bu akımdan sonra 'lahana gezdirme' bir çok Avrupa ülkesinde, 'yeşil' hareket olarak kullanılmaya başlandı. Çevre duyarlılığını vurgulamak isteyen genç, yaşlı herkes, ellerindeki tasmaların ucuna taktıkları lahanalarla sokaklarda yürüyor.

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Son Dakika Çin Sokaklarında 'Evcil Lahanalar' - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement