Çin'in Yeni Başbakanı Seçildi: Li Keqiang - Son Dakika

Çin'in Yeni Başbakanı Seçildi: Li Keqiang

15.03.2013 10:05
Çin'in Yeni Başbakanı Seçildi: Li Keqiang, System.String[]

Çin Başbakan yardımcısı Li Keqiang, bugün gerçekleştirilen seçim sonrası ülkenin yedinci başbakanı seçildi.

Çin Başbakan yardımcısı Li Keqiang, bugün gerçekleştirilen seçim sonrası ülkenin yedinci başbakanı seçildi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Başbakan Yardımcısı Li Keqiang, düzenlenen 12. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı'nın 5. genel kurulunda yapılan oylamada, Çin Başbakanlığına getirildi.

Çin'in başkenti Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda gerçekleştirilen oylamada 2 bin 940 delegenin onayını alan Li'ye, 6 çekimser ve bir "hayır" oyu çıktı.

Li Keqiang, Çin yeni Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in verdiği 1. numaralı Cumhurbaşkanlığı talimatıyla Başbakanlığa resmen atandı.

Lİ KEQİANG KİMDİR ?

Çin yeni Başbakanı Li Keqiang, 1955 yılının Temmuz ayında Anhui eyaletinin Dingyuan ilçesinde dünyaya geldi. 1974 yılının Mart ayında iş hayatına adım atan Li, Mayıs 1976'da Çin Komünist Partisi'ne üye oldu.

2008 yılından beri Başbakan Wen Jiabao'nun yardımcılığını yapan Li, 2007 yılında Politbüro Daimi Komitesi üyeliğine seçilirken, aynı zamanda 1997'den beri partinin 25 kişiden oluşan Politbüro üyesi olarak görev yapıyordu.

Kariyerini genellikle parti kadrolarının üst düzey yöneticiliklerinde geliştiren Li Keqiang, Çin'in sosyal bilimler alanında en iyi okulu olarak bilinen Peking Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldıktan sonra yine aynı üniversitede Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi alanında yüksek lisans eğitimi aldı.

Ortadirek bir ailede yetişen Li Keqiang'ın babası partinin yerel örgütlerinde yönetici olarak çalıştı. Yine Anhui eyaletinde doğan devlet başkanı Hu Jintao'nun çırağı olarak bilinen Li Keqiang, Xi Jinping ile beraber adı parti genel sekreterliği ve devlet başkanlığı için geçen liderlerden biriydi.

Çin'in Yeni Başbakanı Seçildi: Li Keqiang

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Çin'in Yeni Başbakanı Seçildi: Li Keqiang - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

HDP binasındaki Öcalan posterleri ifşa olunca Soylu AİHM kararını hatırlattı: Batı istismara müsaade etmiyor, ancak bizden istiyor Annelere yarım mesai, tam maaş! İşte gerekli şartlar ABD'de restoranda kahvaltı yapan müşteri 148 TL'lik hesaba 10 bin TL bahşiş bıraktı Boşanan çiftin dedikodular üzerine yaptırdığı test herkesi şaşırttı! Bir baba iki DNA Esnaftan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 6 maddelik öneri paketi Suudi Arabistan Krallığı'nın tespihlerini İznikli usta üretiyor Böyle sapkınlık yok! Evlerine güvenlik kamerası taktığı kadınların cinsel ilişki görüntülerini izledi Mehmetçik için üretilen yeni tip kamuflajlar komutanların Arifiye ziyaretinde görücüye çıktı