Çin'in Yeni Liderleri Ülkeyi 10 Yıl Yönetecek - Son Dakika

Çin'in Yeni Liderleri Ülkeyi 10 Yıl Yönetecek

15.03.2013 14:03
Çin'in Yeni Liderleri Ülkeyi 10 Yıl Yönetecek, System.String[]

Çin meclisinin yıllık olağan toplantısında ülkeyi 10 yıllığına yönetecek liderlerin seçilmesi, dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Çin meclisinin yıllık olağan toplantısında ülkeyi 10 yıllığına yönetecek liderlerin seçilmesi, dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ve hemen her alanda etkisini hissettiren Çin'in önünde bir çok sorun bulunuyor ve yeni liderlerin bunları nasıl çözeceği, dış siyasette nasıl yol izleyecekleri merak ediliyor. Merak edilen konulardan biri ise yeni dönemde Türk-Çin ilişkilerinin nasıl olacağı.

Türk-Çin ilişkilerinin temelleri 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tarihi Çin ziyaretiyle atılmış ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl yine tarihi ziyaretiyle yeni bir seviyeye çıkmıştı.

Çin'in yeni Cumhurbaşkanı olan Xi Jinping ve bugün Başbakanlığı yardımcısı Li Keqiang'a devreden Wen Jiabao'un kritik Türkiye ziyaretleri ikili ilişkilerin ilerletilmesine büyük katkı yaptı. İlişkiler bu dönemde stratejik ortaklık boyutuna taşındı. Ancak son aylarda ikili ilişkilerde beklenen ilerleme görülmedi. Bunda tabii ki Çin'deki lider değişimi süreci ile Türkiye'nin içte ve bölgesindeki sorunlar etkili oldu.

Çin'deki yeni liderler döneminde ikili ilişkilerde çok büyük değişim beklenmiyor. Bakanlık düzeyindeki karşılıklı ziyaretler ve özellikle Li Keqiang'ın Türkiye'ye yapması beklenen muhtemel ziyareti bu ilişkileri yeniden canlandıracaktır.

Başbakan Erdoğan, Li'yi Türkiye'ye davet etmişti. Li, Başbakan yardımcısıyken Çin'in Türkiye'deki nükleer santral projelerini kendisi takip ediyordu. Dolayısıyla Türkiye'ye yapması muhtemel ziyaret, ilişkileri özellikle ekonomik ve ticari alanda olumlu etkileyecek.

İki ülke arasındaki en büyük sorun ticaret açığı. Bu sorunun giderilmesi için karşılıklı yatırımlar ve Çin'in Türkiye'den daha çok ithalat yapması gerekiyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 24,12 milyar dolar olmuştu ve Çin'e verdiğimiz açık ise 18 milyar dolar. Son 4 yılda verdiğimiz açık ise 68 milyar dolar civarında. Bu durum Türkiye'yi endişelendiriyor. Bunun ilerleyen yıllarda 100 milyar dolara çıkması ise Türkiye'nin bu ülkeyle ilişkilerine olumsuz yansıyacaktır. Dolayısıyla ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı hale gelmesi ve ilişkilerin ilerletilmesi açısından üst düzey ziyaretler önem taşıyor.

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Çin'in Yeni Liderleri Ülkeyi 10 Yıl Yönetecek - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Cemal Hünal, sağlık sorunları nedeni ile Survivor 2021'e veda etti Selçuk Bayraktar, Akıncı PT-3 ile yuvadan uçmadan önce son selfiesini çekti Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan İBB'nin mobil ekmek büfelerine yasak Meteoroloji'den 28 Ocak'ta İstanbul için kar uyarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Sözde" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu'nun adı bulvardan silindi Kız çocuğunun canlı yayında görüp tanıdığı cinsel saldırı şüphelisi, tutuklandı Trump'ın Biden'a bıraktığı mektubun içeriği basına sızdı: Joe biliyorsun ben kazandım İbo Show'un 10. bölüm fragmanı yayınlandı! 15 yıldır İbrahim Tatlıses ile küs olan Ebru Yaşar programa geliyor