Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel) - Son Dakika

Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel)

9 yıl önce

Erzurum başta olmak üzere Doğu Anadolu'nun tüm illerinde soğuklar etkili olmaya devam ediyor.

Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel), System.String[]

Erzurum başta olmak üzere Doğu Anadolu'nun tüm illerinde soğuklar etkili olmaya devam ediyor. Kuruması için dışarıya asılan çamaşırlar, soğuklar sebebiyle buz tutuyor. Çocuklar ise soğuğa inat kızakla kaymanın tadını çıkartıyor.


Erzurum'un köylerinde yaşayan vatandaşlar ellerinde yıkadıkları çamaşırları kuruması için evlerinin önlerindeki iplere seriyor. Şiddetli soğuk nedeniyle asılı çamaşırlar donuyor. Çamaşırlardan sarkan buzlar ise görenleri hayrete düşürüyor. Güneşli havaya rağmen kuru soğukta kurumaya bırakılan çamaşırları toplamak ise hiç kolay olmuyor.


Karayazı'ya bağlı Çatalören köyünde kurutmalı çamaşır makinesi bulunmayan Semiha Güven, leğende yıkadığı çamaşırları eksi 20 derece soğukta evinin önündeki ipe serdi. Güven, yaklaşık 5 saat sonra çamaşırları toplamak istediğinde ise çamaşırlar buz tutmuştu. Elleri üşüyerek çamaşırları toplayan Güven, "Çamaşırlarımızı elle yıkıyoruz. Dışarıya asıyoruz. Hepsi donuyor. Kuruyor, eve götürüyoruz." diyor.


Köylerde kadınlar soğukta elleri donarak çamaşır asıp, toplarken çocuklar ise kışın ve karın tadını çıkartıyor. Okul sonrası evlerinden kızaklarını alan çocuklar köy meydanındaki eğimli arazide kızak kayıyor. Okul önlükleriyle eksi 20 derecede kayarak, soğuğa adeta meydan okuyan çocuklar hayatlarından oldukça memnun. İlköğretim okulunu bitirdikten sonra okumayıp köy işlerinde ailesine yardım eden Burak Çetin, 'Mallara (ahırdaki büyükbaş hayvanlara) saman taşıdım. Arkadaşlarımla da şimdi kızak kayıyorum. Kışın tadını çıkartıyorum." dedi. İlköğretim 3. sınıf öğrencisi Metin Sefil ise karın ve kışın zevkini çıkarttığını anlattı. Yusuf Erçil de kışın, karın ve çocuk olmanın tadını kızak kayarak çıkarttığını dile getirerek, "Kışın ve karın tadını çıkartıyoruz." diye konuştu. Köylülerden Cesim Sefil kendisinin de çocukluğunda soğuk kış günlerinde kızak kaydığını belirterek, "Çocukluğumuzu da köyde kışın kızak kayarak gün geçirirdik, şimdiki çocuklar da aynı. 50 yılda değişen hiçbir şey olmamış." şeklinde konuştu.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 11:11 Kaynak: CHASon Dakika

Canlı yayında cinsel ilişki sorusu soran Zahide Yetiş'e tepki yağdı
İlkokul öğrencisi, valinin makam aracındaki bayrağı öptü Canlı yayında Nedim Şener ve Sevilay Yılman arasında çözüm süreci gerginliği!

Son Dakika Haberleri