Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel) - Son Dakika

Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel)

02.01.2012 11:11
Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel), System.String[]

Erzurum başta olmak üzere Doğu Anadolu'nun tüm illerinde soğuklar etkili olmaya devam ediyor.

Erzurum başta olmak üzere Doğu Anadolu'nun tüm illerinde soğuklar etkili olmaya devam ediyor. Kuruması için dışarıya asılan çamaşırlar, soğuklar sebebiyle buz tutuyor. Çocuklar ise soğuğa inat kızakla kaymanın tadını çıkartıyor.

Erzurum'un köylerinde yaşayan vatandaşlar ellerinde yıkadıkları çamaşırları kuruması için evlerinin önlerindeki iplere seriyor. Şiddetli soğuk nedeniyle asılı çamaşırlar donuyor. Çamaşırlardan sarkan buzlar ise görenleri hayrete düşürüyor. Güneşli havaya rağmen kuru soğukta kurumaya bırakılan çamaşırları toplamak ise hiç kolay olmuyor.

Karayazı'ya bağlı Çatalören köyünde kurutmalı çamaşır makinesi bulunmayan Semiha Güven, leğende yıkadığı çamaşırları eksi 20 derece soğukta evinin önündeki ipe serdi. Güven, yaklaşık 5 saat sonra çamaşırları toplamak istediğinde ise çamaşırlar buz tutmuştu. Elleri üşüyerek çamaşırları toplayan Güven, "Çamaşırlarımızı elle yıkıyoruz. Dışarıya asıyoruz. Hepsi donuyor. Kuruyor, eve götürüyoruz." diyor.

Köylerde kadınlar soğukta elleri donarak çamaşır asıp, toplarken çocuklar ise kışın ve karın tadını çıkartıyor. Okul sonrası evlerinden kızaklarını alan çocuklar köy meydanındaki eğimli arazide kızak kayıyor. Okul önlükleriyle eksi 20 derecede kayarak, soğuğa adeta meydan okuyan çocuklar hayatlarından oldukça memnun. İlköğretim okulunu bitirdikten sonra okumayıp köy işlerinde ailesine yardım eden Burak Çetin, 'Mallara (ahırdaki büyükbaş hayvanlara) saman taşıdım. Arkadaşlarımla da şimdi kızak kayıyorum. Kışın tadını çıkartıyorum." dedi. İlköğretim 3. sınıf öğrencisi Metin Sefil ise karın ve kışın zevkini çıkarttığını anlattı. Yusuf Erçil de kışın, karın ve çocuk olmanın tadını kızak kayarak çıkarttığını dile getirerek, "Kışın ve karın tadını çıkartıyoruz." diye konuştu. Köylülerden Cesim Sefil kendisinin de çocukluğunda soğuk kış günlerinde kızak kaydığını belirterek, "Çocukluğumuzu da köyde kışın kızak kayarak gün geçirirdik, şimdiki çocuklar da aynı. 50 yılda değişen hiçbir şey olmamış." şeklinde konuştu.

Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel)
Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel)
Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel)

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Erzurum'da Çamaşırlar İpte Donuyor (Özel) - Son Dakika


Son Dakika

Trabzonspor, deplasmanda Gençlerbirliği'ni 2-1 mağlup etti Vergi rekortmenlerinin adlarını açıklamamasına Babacan'dan çarpıcı yorum: Saklanıyorlar, 'aman abi çökerler' korkusu var 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü 5 çocuğunu öldürüp evi ateşe veren kadın canına kıydı, bıraktığı not tüyler ürpertti İlk milli fırkateyn İstanbul'un denize indirilme talimatını, Hulusi Akar'ın eşi verdi Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi Serdar Ortaç'tan tepki çeken itiraf! Kredisini ödeyemeyince devlet bankası borcunu 8 ay ertelemiş Dünyanın en tatlı hırsızı! Her gün poğaçalar eksiliyordu, hırsız 'Nandu' çıktı