Çankaya Köşkü'nde 10 Cumhurbaşkanına Ait Yağlı Boya Tabloları Sergilendi - Son Dakika

Çankaya Köşkü'nde 10 Cumhurbaşkanına Ait Yağlı Boya Tabloları Sergilendi

02.11.2013 13:04

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan 2007 yılına kadar görevde bulunan 10 cumhurbaşkanına ait yağlı boya tablolar Çankaya Köşkü'nde

1
Mustafa Kemal Atatürk'ten Ahmet Necdet Sezer'e, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan 2007 yılına kadar görevde bulunan 10 cumhurbaşkanına ait yağlı boya tablolar Çankaya Köşkü'nde sergileniyor.
2
Yapılan çalışmaları yakından takip eden Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, arşivden çıkarılan fotoğrafları tek tek tarayarak arasından en iyi kareleri seçti.
3
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla başlayan ve eşi Hayrünnisa Gül'ün himayelerinde yürütülen çalışmalar sonucunda tamamlanan eski Cumhurbaşkanlarının yağlı boya portreleri Çankaya Köşkü'ndeki yerini aldı.
4
Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Atatürk'ün 1933'te yapılan yağlı boya tablosuyla Azeri asıllı ressam Cevat Süleymanpur tarafından tuvale yansıtılan diğer 9 cumhurbaşkanına ait yağlı boya tablolar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndan itibaren Köşk'ün Şeref Kapısı'nın arkasındaki koridorda sergilenmeye başlandı.
5
Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla yaklaşık 2 yıl önce başlatılan proje kapsamında, Atatürk'e ait farklı yağlı boya tablolar arasında, uzmanların görüşü alınarak bir seçim yapıldı. Jean Weinberg'in Atatürk hayattayken, 1933 yılında yaptığı yağlı boya tablonun sergilenmesine karar verildi.
6
2007'ye kadar görevde bulunan diğer 9 cumhurbaşkanın yağlı boya tablolarının yapılması için Cumhurbaşkanlığı arşivi ve diğer kurum arşivlerinde bulunan portre fotoğraflar arasından seçime gidildi. Yağlı boya tabloların tuvale yansıtılması için Azeri kökenli Türk vatandaşı ressam Cevat Süleymanpur'da karar kılındı.
7
Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, fotoğrafların seçiminden bunların tuvale aktarılmasına kadar tüm aşamalarda proje ile yakından ilgilendi.
8
Tablolar, ilk kez 29 Ekim Salı akşamı Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından verilen Cumhuriyet Bayramı resepsiyona katılan konuklarca görüldü.Konuklar, 10 cumhurbaşkanının yağlı boya tablolarına yakından ilgi gösterdi.
9
Bu konuklar arasında 20 yıl sonra ilk kez Köşk'e gelen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal da yer aldı. Tabloları gezerken kendisine eşlik eden görevli, Semra Özal'a tablolar hakkında bilgi verdi. Semra Özal'ın, rahmetli eşi Turgut Özal'ın yağlı boya tablosuyla uzun süre ilgilendiği belirtildi.
10
Semra Özal'ın görevliye, "Çok duygulandım" dediği ve "çok sağolsunlar" sözleriyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve eşi Hayrünnisa Gül'e teşekkür ettiği öğrenildi.
11
İşte 10 cumhurbaşkanına ait yağlı boya tabloları.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

YORUMLAR
500

Son Dakika Çankaya Köşkü'nde 10 Cumhurbaşkanına Ait Yağlı Boya Tabloları Sergilendi - Son Dakika


Advertisement