2. Ordu Komutanlığında Devir Teslim Töreni - Son Dakika

2. Ordu Komutanlığında Devir Teslim Töreni

10.08.2010 16:25

1
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesi 2. Ordu Komutanlığı'ndaki devir-teslim töreninde buluştu. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla 30 Ağustos 2010'dan geçerli olmak üzere Jandarma Genel Komutanlığına atanan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, görevini Korgeneral Servet Yörük'e devretti.
2
2. Ordu Komutanlığında düzenlenen devir teslim törenine, 30 Ağustos 2010'dan itibaren Genelkurmay Başkanlığını üstlenecek Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner de katıldı.

Törende konuşan Orgeneral Özel, 2 yıl önce ulusal birlik ve bütünlüğe önemli ölçüde tehdit oluşturmaya devam eden terörle mücadelenin yoğunluk kazandığı bir ortamda, sorumluluk ve görevinin ağırlığının bilincinde olarak görevi devraldığını ifade etti.

3
Görev süresi içerisinde bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kuralları içinde yürüttüklerini belirten Orgeneral Özel, şöyle konuştu:

“Görev sürem içerisinde bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kuralları içinde yürüttük. Hukuk dışı hiç bir faaliyete izin vermedik. Basında yer alan her iddiayı büyük bir ciddiyet ve duyarlılıkla inceledik, soruşturduk ve ilgili makamları bilgilendirdik. Bir başka ifadeyle hiçbir şeyin üzerini örtmedik.

4
Bunun huzuru içindeyim. Birkaç talihsiz kaza dışında, yurt içi ve dışında sivil vatandaşlara yönelik olumsuz hiçbir faaliyetimiz olmadı. Onların zarar görmemesi için çok ama çok dikkat ve gayret gösterdik.”

Özel, tahsis edilen devlet imkan ve kaynaklarını en rasyonel şekilde kullanmaya çalıştıklarına işaret ederek, “Kaçakçılıkla mücadele çok önemli mesafeler aldık. Toplumsal gelişime destek faaliyetlerine hız vererek bölge insanıyla bütünleşmede büyük emek ve gayret sarf ettik” dedi.

5
Vatandaşların güvenliği, huzuru ve refahı için bölücü terörün ülke gündemimden düşürülmesinin önem taşıdığına dikkati çeken Özel, şunları kaydetti:

“Bu nedenle, devletimizin bütün kademeleri aynı anlayış ve kararlılıkla hareket etmeli, vatandaşlarımızı birbirine düşürme çabalarına fırsat verilmemeli, sağduyu hakim kılınmalı, yasaların uygulanmasına özen gösterilmeli.

6
Güvenlik ihtiyaçları ile insan hakları arasındaki denge iyi kurulmalı, insan hakları savunulurken terörden zarar görenlerin veya görebilecek olanların da insan hakları unutulmamalı. Medyanın bu mücadelede önemli bir yeri olduğu noktasından hareketle basın yayın kuruluşlarımızın ülke menfaatlerini ve hassasiyetlerini daima göz önünde tutmalarının gerekliliğine inanıyorum.”

7
Özel, 2 yıl boyunca, tarihi şan ve şerefle dolu 2. Ordu Komutanlığı görevini her zaman olduğu gibi Atatürk ilke ve devrimlerinin rehberliğinde sürdürdüğünü belirterek, görev süresi boyunca, bölge halkının huzur ve güvenliğine ilişkin olarak, ordu sorumluluk bölgesindeki 17 ilin valilileri, diğer mülki ve bazı yerel yöneticileriyle iş birliği içinde olduğunu, her zaman desteklerini gördüğünü ifade etti.

Son Dakika 2. Ordu Komutanlığında Devir Teslim Töreni - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeri şimdilik gizli tutuluyor! Bu izlerin 5 bin yıllık olduğu tespit edildi Mucize Doktor'un Açelyası isyan etti! "Bedenimi istediğim gibi kullanırım" deyip yatak pozunu paylaştı İki kez tecavüze uğrayan kadın orduya katıldı! Verdiği silahlı pozlarla kadınlara çağrıda bulundu Çocuğu yaşındaki zihinsel engelli kızla evlenen 55 yaşındaki adama tepki yağdı Elektrikçiler, kabloların yerini değiştirmek için yaptıkları kazıda yanlışlıkla orta çağdan kalma gizli bir tünel keşfetti