Ankara İtfaiyesi'nden Kış Yangınları Uyarısı - Son Dakika

Ankara İtfaiyesi'nden Kış Yangınları Uyarısı

01.01.2012 11:35
Ankara İtfaiyesi'nden Kış Yangınları Uyarısı

Kış aylarında ev ve işyerlerinde ısınmak amacıyla kullanılan cihazlar, kontrol edilmediği takdirde beklenmedik felaketlere neden olabiliyor.

Kış aylarında ev ve işyerlerinde ısınmak amacıyla kullanılan cihazlar, kontrol edilmediği takdirde beklenmedik felaketlere neden olabiliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Karakuş, kışın yaşanan yangınların daha fazla risk taşıdığına dikkat çekerek, can ve mal kaybının daha çok olduğunu bildirdi. Ceyhun, kış mevsiminde yangınların genellikle konut, işyeri, devlet dairesi, okul, hastane, otel, sanayi tesisleri, akaryakıt istasyonları gibi mekanlarda yoğunlaştığını kaydederek, araç yangınları sayısında da artış görüldüğünü belirtti.

Başkent'te yaz aylarında çoğunluğu açık alanlarda meydana gelen ot ve saman yangınlarıyla birlikte günde ortalama 50'ye yakın yangın olayı yaşanırken, kış aylarında bu sayı günde ortalama 10'a kadar düşüyor. Ancak, kış aylarında meydana gelen yangınlar can ve mal kaybı bakımından daha üzücü sonuçlar doğurabiliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Karakuş, yangınla mücadelede alınacak önlemlerin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Yangını meydana getiren unsurların kontrol altına alınması veya ortadan kaldırılması yangınla mücadelede en etkin yöntemdir." dedi. Kış aylarında soba ve elektrikli ısıtıcıların neden olduğu yangınlar ile baca tutuşmalarına çok sık rastlandığına değinen Karakuş, Ankaralılardan soba, elektrikli ısıtıcılar gibi ev aletlerini sürekli kontrol altında tutmalarını istedi. Soba ve elektrikli ısıtıcıların, perde, yatak, koltuk, dolap, kapı gibi kolay alev alabilecek eşyalardan uzak yerlere konulmasının uygun olacağını vurgulayan Karakuş, kısa bir süre için de olsa evden ayrılırken elektrikli cihazların prizden çıkartılması gerektiğini söyledi. Daire Başkanı Karakuş, bu durumun can ve mal güvenliği açısından uygulanması gereken önemli bir emniyet tedbiri olduğuna dikkat çekti.

Yangının çıkış anında yapılacak müdahalenin önemini de anlatan Karakuş, vatandaşların kendi imkanları dahilinde başlangıç aşamasında yapılacak bilinçli müdahaleyle yangında oluşacak maddi hasarın en aza indirilebileceğini hatırlattı. Vatandaşların konut, işyeri ve motorlu araçlarda mutlaka standartlara uygun yangın söndürme tüpü bulundurmaları gerektiğini belirten Karakuş, "bilinçli müdahale"yi, "eldeki imkanları çabuk ve etkin kullanmak" şeklinde tanımladı. Doğalgaz yangınlarında yapılacak ilk hareketin gazı kaynağından kesmek olduğunu bildiren Karakuş, bu tür yangınların kontrol altına alınması veya söndürülmesi durumunda bile ortamda birikecek gazın yangından daha tehlikeli bir patlama potansiyeli taşıyacağını söyledi.

BACA TEMİZLİĞİNİ İHMAL ETMEYİN Kış aylarında baca tutuşması sonucu yaşanan yangınların tek nedeninin ise ihmal olduğuna işaret eden Karakuş, düzenli olarak yaptırılacak baca temizliğinin yangın riskini tümüyle ortadan kaldıracağını kaydetti. Karakuş, baca yangınlarından korunmanın tek yolunun sanayi işletmelerinde 3 -6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kere bacaların temizletilmesi olduğuna değinerek "Bacaların normal soba, doğalgaz ya da katı yakıtlı olması fark etmez. Vatandaşlar bacalarını mutlaka yılda bir defa temizletsinler." dedi.

Ankara İtfaiyesi'nden Kış Yangınları Uyarısı

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Ankara İtfaiyesi'nden Kış Yangınları Uyarısı - Son Dakika


Son Dakika

Milyoner'de akademisyen ikinci soruda elendi! Bilemediği soru gündem oldu 00:36 Milyoner'de akademisyen ikinci soruda elendi! Bilemediği soru gündem oldu Ronaldo'dan skandal hareket! Tarihi Liverpool maçında yere düşen genç futbolcuyu acımasızca tekmeledi 00:11 Ronaldo'dan skandal hareket! Tarihi Liverpool maçında yere düşen genç futbolcuyu acımasızca tekmeledi Kamu bankaları kredi faizlerini 200 baz puan düşürecek iddiası 23:03 Kamu bankaları kredi faizlerini 200 baz puan düşürecek iddiası
Yine bir rekor! Dolar tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü 22:21 Yine bir rekor! Dolar tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü Tribünlere giden futbolculara Fenerbahçeli taraftarlardan olay tepki: Formayı çıkarıp buradan gidin 21:29 Tribünlere giden futbolculara Fenerbahçeli taraftarlardan olay tepki: Formayı çıkarıp buradan gidin Kılıçdaroğlu'na İzmir'de vatandaştan tepki: Bu söylenecek kelime mi? 19:41 Kılıçdaroğlu'na İzmir'de vatandaştan tepki: Bu söylenecek kelime mi?
Eski mağaza çalışanı, müşterilerin yaptıklarını tek tek anlattı: Kadınlar kirli iç çamaşırlarını bırakıp gidiyorlardı 17:36 Eski mağaza çalışanı, müşterilerin yaptıklarını tek tek anlattı: Kadınlar kirli iç çamaşırlarını bırakıp gidiyorlardı Diyanet'ten bu sefer de 'Baby shower' tepkisi! Çok konuşulacak sözler söyledi 16:03 Diyanet'ten bu sefer de 'Baby shower' tepkisi! Çok konuşulacak sözler söyledi
Advertisement