Türkiye'de Süpermarketler Nasıl Ortaya Çıktı? - Son Dakika

Türkiye'de Süpermarketler Nasıl Ortaya Çıktı?

07.09.2017 15:13

Sayıları her geçen gün artan süpermarketler Türkiye'de ilk nasıl ortaya çıktı? İlk örnekleri hangi firmalar? 20 kamyon İstanbul sokaklarını ne için dolaştı? İşte Türkiye'deki ilk süpermarketlerin hikayesi...

1
1950'li yılların başında genç Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş sancılarını kısmen geride bırakmış nüfusu hızla artan atılımlar yapan bir ülke görünümündeydi. Demokrat Parti iktidarının ilk dört yılı ekonomik zaferlerle geçse de zaman ilerledikçe hızla artan ülke nüfusu üretime olan ihtiyacı karşılayamamış istenilen düzeyde üretim sağlanamayınca 1954'ten itibaren pahalılık ve yokluk şikayetleri ortaya çıkmaya başlamıştı.

2
İstanbul'un giderek artan nüfusunun ve fiyatlar arası uçurumlarının artması karşısında 1954 yılında İstanbul Belediyesi bir İsviçre Kooperatif Birliği (MİGROS) ile anlaşmaya varıp Türkiye'ye 20 gezici kamyon göndermesini istedi.

3
Böylece gıda ve ihtiyaç malzemelerinin halka en uygun fiyat ve kaliteden belediye kontrolünde sunulmasının yolu açıldı. Migros ilk zamanlarda mağaza açmadı. Kamyonlarda satış yaptı. İsviçre'den ithal edilen 20 kamyon ile İstanbul'un belli yerlerinde belli günlerde dolaşımlı bir şekilde, halka gıda ve diğer ihtiyaç maddelerini makul fiyatlarla sunmaya çalışıyordu.

4
1975'TE KOÇ GRUBUNA KATILDI
1975TE KOÇ GRUBUNA KATILDI

Türkiye'nin en önemli gruplarından Koç Grubu, kurucusu Vehbi Koç'un istek ve yönlendirmesiyle 1975 yılında Migros'un çoğunluk hisselerini devraldı ve böylece Migros'un mağazalaşma süreci başladı. Migros 2015 yılında Anadolu Grubu bünyesine geçti.

5
2017'DE KİPA'YI SATIN ALDI

Migros'un, Kipa hisselerinin yüzde 95,5'ini satın alma süreci Mart 2017 tarihi itibariyle tamamlandı. Bu satın almayla birlikte Migros bünyesine 48 hipermarket, 48 süpermarket, 72 Express mağaza ile toplam 320 bin m2 net satış alanı daha eklendi.

6
1956 YILINDA GİMA KURULDU
1956 YILINDA GİMA KURULDU
Türkiye'nin ilk ulusal süpermarketi Gıda ve İhtiyaç Maddeleri (Gima) KİT olarak, Ankara Keçiören Kuyubaşı'nda 1956 yılında kuruldu. 1996 yılında çoğunluk hisseleri ve yönetimini Hüsnü Özyeğin'in Fiba Holding satın aldı. Şirket 2005 yılında Endi ile birlikte CarrefourSA tarafından satın alındı ve 10 Haziran 2007 tarihinde CarrefourSA Expres adını alarak kapandı. Gima'nın kapanmadan önce Türkiye'de 30 ilde 76 mağazası bulunuyordu.

7
Gima, 1996 yılından itibaren ilk defa market alışverişlerinde kendi kredi kartı olan Supercard'ı kullanmaya başladı. Supercard sahibi olan insanlar Türkiye'de ilk defa taksitli alışveriş yapmaya başladılar. Gima 1999 yılında, Türkiye'de ilk kez online satış gerçekleştiren market oldu. Gima 10 yıl sonra CarrefourSA bünyesinde Ankara'da yeniden faaliyetine başladı.

Son Dakika Türkiye'de Süpermarketler Nasıl Ortaya Çıktı? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor