Denizli'nin 2012 İhracat Hedefi 3 Milyar Dolar - Son Dakika

Denizli'nin 2012 İhracat Hedefi 3 Milyar Dolar

03.01.2012 14:59
Denizli'nin 2012 İhracat Hedefi 3 Milyar Dolar, System.String[]

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, 2011 yılında Türkiye'nin ihracatı yüzde 18 artarken Denizli'nin yüzde 25 arttığını belirterek, 2012 hedeflerini 3 milyar dolara çıkardıklarını söyledi.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, 2011 yılında Türkiye'nin ihracatı yüzde 18 artarken Denizli'nin yüzde 25 arttığını belirterek, 2012 hedeflerini 3 milyar dolara çıkardıklarını söyledi.

Bir basın toplantısı düzenleyen Kocasert, ekonomide dinamik ve sürprizlerle dolu bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, "Doğrusunu söylemek gerekirse 2011'de küresel ekonominin bu denli ciddi gelişmelere gebe olduğunu çoğumuz tahmin edememiştik. Türkiye açısından büyüme rakamları, sevindirici bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Cari açık dışında bütün makroekonomik göstergeler, diğer ülkelerle kıyaslandığında göğsümüzü kabarttı. Yılın ilk dokuz aylık döneminde yüzde 9,6 büyüyen ülkemiz, aynı dönemde yüzde 9,2 büyüme kaydeden Çin ekonomisini de geride bıraktı. Cari açık ise Ocak-Ekim döneminde 65 milyar dolara ulaştı. Kuşkusuz bu, alarm veren bir durum fakat hükümet, Orta Vadeli Program'da önümüzdeki üç yıl için yönetilebilir bir cari açığı hedefliyor." dedi.

2011'de işsizlik rakamlarında sevindirici gelişmelere şahit olduklarını ifade eden DENİB Başkanı Kocasert, "Son açıklanan rakamlara göre eylül ayında işsizlik yüzde 8,8'e geriledi. Bu oran, 2005 yılından bu yana yakalanmış en iyi performanstır. Yılın ikinci yarısına damgasını vuran gelişme ise Türk Lirası'nın değer kaybı oldu. Yıllarca yüksek ve faiz düşük kurdan doğan problemleri dile getiren biz ihracatçılar, kurdaki yükselmeye sevinemedik, zira Avrupa'daki kriz, ihracatın artmasına çok da izin vermedi. Kurdaki hareket ihracatta arzu edilen artışı getirmese de ithalatı pahalı hale getirdiğinden, dış ticaret açığının azalan bir trende girmesini sağladı." şeklinde konuştu.

Türkiye ihracatının 2008 yılında yakaladığı rakamı aşarak rekor yenilediğini vurulayan Kocasert, "Yüzde 18 artışla 134,6 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Önümüzdeki yıl, yaklaşık yüzde 10'luk artış hedefleniyor. Denizli, 2010 yılında 2,2 milyar dolarlık ihracat yapmışken 2011'de 2 milyar 757 milyon dolarla yüzde 25 oranında artış yakaladı. : Başka bir deyişle ihracatı, Türkiye genelinden daha çok arttı. Ülke ihracatından alınan pay ise yüzde 1,97'den 2,05'e yükseldi. DENİB tarafından kayda alınan ihracat, 2011 yılında 1 milyar 712 milyon dolar oldu. 2012 hedefimizi ise 3 milyar dolarak olarak açıklıyoruz." şeklinde konuştu. Süleyman Kocasert, 2012'nin zor bir yıl olacağını,Avrupa'da ciddi bir resesyon tehdidi bulunduğunu, firmaların her zamankinden daha tedbirli davranması gerektiğini sözlerine ekledi.

Denizli'nin 2012 İhracat Hedefi 3 Milyar Dolar

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Denizli'nin 2012 İhracat Hedefi 3 Milyar Dolar - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Avrupa Birliği'den gönderilen yangın söndürme uçakları sabah saatlerinde çalışmalara katılacak 00:54 Avrupa Birliği'den gönderilen yangın söndürme uçakları sabah saatlerinde çalışmalara katılacak Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti 00:22 Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı 23:40 Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı
Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 23:01 Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 2 yıl önce babasını öldürüp daha sonra serbest kalan şahıs, bu sefer de kardeşini öldürdü 22:57 2 yıl önce babasını öldürüp daha sonra serbest kalan şahıs, bu sefer de kardeşini öldürdü Milyon takipçisi olan TikTok fenomeni Anthony Barajas, kız arkadaşıyla gittiği sinemada gözünden vurularak öldürüldü 21:09 Milyon takipçisi olan TikTok fenomeni Anthony Barajas, kız arkadaşıyla gittiği sinemada gözünden vurularak öldürüldü
Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi 19:56 Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi 17:49 Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi
Advertisement