Microsoft'un Kurucularından Paul Allen'ın Gizem Dolu Başarı Öyküsü - Son Dakika

Microsoft'un Kurucularından Paul Allen'ın Gizem Dolu Başarı Öyküsü

16.10.2018 17:21

4 Nisan 1975 yılında Bill Gates ile birlikte kurdukları Microsoft'un uzun süre CEO'luğunu da yapan iş insanı Paul Gardner Allen hayatını kaybetti. ‘Her eve, her masaya bilgisayar' sloganıyla çıktıları yolu inanılmaz bir başarı hikayesi haline getiren öznelerden biri olan Paul Allen'in öyküsü okunmaya değer.

1
Paul Allen, Bill Gates ile birlikte Microsoft'un kurucu ortağıdır. 1953 ABD doğumlu Allen, Forbes Dergisi'nin '2006 Milyarderler Listesi'ne 22,7 milyar dolarlık servet ile 6. sırada girmiştir. Servetinin 5 milyar doları Microsoft hisselerinden gelen Paul Allen, 1983 yılında kansere yakalandığında Microsoft'un yönetiminden çekilmiştir. Ancak şirkete danışmanlık vermeye devam etmiştir.
2
ÜNİVERSİTEYİ YARIDA BIRAKTI
ÜNİVERSİTEYİ YARIDA BIRAKTI
Bill Gates'in üniversiteyi yarıda bıraktığını herkes bilir ancak Paul Allen'in Gates'e okulu bıraktırdığını biliyor musunuz? Allen, Washington Devlet Üniversitesini 2.sınıfta iken bırakmaya karar verdikten sonra liseden beri en iyi arkadaşı olan Bill Gates'in aklını çelerek 1974'de Harvard'ı bırakmasını sağlayan kişidir.

3
Microsoft dendiğinde ön plana çıkan isim Bill Gates olsa da, Paul Allen kesinlikle tanınmaya değer, çok yönlü bir kişiydi.
4
Müzikle ilgilenen Paul Allen'ın kendine ait bir kayıt stüdyosu bulunmaktaydı. Hatta ofisinde her zaman çeşitli enstürmanlar bulundururdu. Spora da düşkün olan Allen, ABD Amerikan Futbolu Ligi'nde Seattle Seahawks takımının ve NBA'de de Portland Trail Blazers'in sahibiydi. Microsoft yönetimindeki görevinden çekildikten sonra 1986 yılında yatırım ve proje yönetimi üzerine Vulcan şirketini kurmuştur.

5
SPOR TUTKUNU
SPOR TUTKUNU
Müzikle ilgilenen Paul Allen'ın kendine ait bir kayıt stüdyosu bulunmaktaydı. Hatta ofisinde her zaman çeşitli enstürmanlar bulundururdu. Spora da düşkün olan Allen, ABD Amerikan Futbolu Ligi'nde Seattle Seahawks takımının ve NBA'de de Portland Trail Blazers'in sahibiydi.
6
GERÇEK BİR HAYIRSEVER
GERÇEK BİR HAYIRSEVER
Tıpkı Bill Gates gibi kendisine ait vakıf kuran Allen, 1986 yılında kurduğu Paul Allen Vakfına 400 milyon dolar hibe etmiştir. Kişisel olarak ise 600 milyon dolarlık bir bağışta da bulunmuştur.

7
BİLİMSEL ÇALIŞMALARA MİLYONLARCA DOLAR YATIRIM YAPTI
BİLİMSEL ÇALIŞMALARA MİLYONLARCA DOLAR YATIRIM YAPTI
2012 yılında kurduğu Allen Beyin Bilim Enstitüsü'ne tam 100 milyon dolar harcadı. Allen, bununla yetinmeyip 10 yıl sürecek araştırmaların ilk 4 yılı için 300 milyon dolar hibe etti. Enstitünün çalışma alanı ise fare beyninin nasıl çalıştığını araştırarak, insanları etkileyen beyin hastalıklarının nedenlerini öğrenmek.
8
BILL GATES'E SUÇLAMA
BILL GATESE SUÇLAMA
Paul Allen, Forbes Dergisi'nin 2009 yılına ait en zenginler sıralamasında 17. Olan Allen, Kasım 2009'da 32. Sıraya geriledi. Allen, verdiği bir ropörtajda Bill Gates hakkında 'Teknik bir dahi ancak benim şirket paylarımı acımasızca düşürmeye çalışıyor' dedi.

9
YAŞAYAN EN ZEKİ 10 İNSANDAN BİRİ SEÇİLDİ
YAŞAYAN EN ZEKİ 10 İNSANDAN BİRİ SEÇİLDİ
2012 yılı içerisinde Superscholar sitesinin IQ seviyeleri ve başarı ölçülerine göre hayatta olan en zeki 10 insanı arasında Paul Allen, 170 IQ'luk seviyesi ile listede 3. Sırada yer aldı.

10
ONU DA DOLANDIRDILAR
ONU DA DOLANDIRDILAR
2012 yılının Mart ayında Paul Allen'in Amerikalı bir asker olan Brandon Lee Price tarafından dolandırıldıldu. Price, Allen'in kartına ulaşmak için bankayı aramış ve onun taklidini yaparak önce kartının adres bilgisini değiştirmiş. Birkaç gün sonra yine bankayı arayarak kartını kaybettiğini ve yenisinin gönderilmesini istediğini söylemiş. 15,600 dolarlık kullanıma ulaştığında ise yakaya ele vermiş.

11
VASİYETİ
VASİYETİ
2010 yılında bir konuşmasında, "Yıllardır malımın mülkümün çoğunu kurduğum vakfın çalışmalarını sürdürmesi ve kar amacı gütmeyen bilimsel araştırmaların finansmanı için hayır işlerine bırakmayı planladım" diyerek ölümünden sonra 13,5 milyar dolarlık kişisel servetinin büyük çoğunluğunu, insanlara yardım için hazırlanan projelere aktaracağını bildirmiştir.

12
HİÇ EVLENMEDİ
HİÇ EVLENMEDİ
Bill Gates’in aksine Paul Allen hiç evlenmedi.

YORUMLAR (3)
  • KORAY: BU ZAMANA KADAR BOŞ YAŞAMIŞ PARA YEMEMİŞ EVLENMEMİŞ VE MALINI DA YAKINLARINA DEGİLDE SAÇMA SAPAN YERLERE BIRAKMIŞ MAL GELMİŞ MAL GİTMİŞ ALLAH RAHMET EYLESİN GENEDE HAK YEMEMİŞ Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
  • sarıfuat: gözünle okusaydın 13.5 milyar dolar servetin büyük kısmını beyin hastalıklarına ve yardımlara ayırdığını da okurdun. saçma sapan dediğin yer beyin hastalıkları araştırması dolaylı olarak seni de ilgilendiriyor yani 0 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Microsoft'un Kurucularından Paul Allen'ın Gizem Dolu Başarı Öyküsü - Son Dakika


Advertisement
Haberi Paylaş