"Diyanet 35 Kişiyi Şehit İlan Etsin, Ayrılıkçıların Hevesi Kursağında Kalsın" - Son Dakika

"Diyanet 35 Kişiyi Şehit İlan Etsin, Ayrılıkçıların Hevesi Kursağında Kalsın"

Diyarbakır'ın Sur ilçesi eski Belediye Başkanı Cemal Toptancı, Kuzey Irak'ta F-16 uçaklarının operasyonu sonucu hayatını kaybeten 35 kişiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın şehit sıfatı vermesini istedi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesi eski Belediye Başkanı Cemal Toptancı, Kuzey Irak'ta F-16 uçaklarının operasyonu sonucu hayatını kaybeten 35 kişiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın şehit sıfatı vermesini istedi. Ölenler için 100 bin lira tazminat verilmesinin aileleri inciteceğini savunan Toptancı, "Şehit Mehmetçiklere tanınan maddi manevi hakların 35 vatandaşımıza tanınması ayrılıkçı siyaset yapanların arzularını kursaklarında bırakacaktır." dedi.

Türkiye'yi yasa boğan olayla ilgili soruşturma devam ederken Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Cemal Toptancı'dan farklı bir öneri geldi. Hükümetin üzerinde durduğu tazminat ödeme alternatifine sıcak bakmayan Toptancı, "Vefat eden kardeşlerimiz için malları uğruna öldürülenlerin şehit olduğuna ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı'nca şehit statüsü açıklandığında durum kendiliğinden şekillenecektir. Şehit Mehmetçiklere tanınan maddi manevi haklar tanınması ayrılıkçı siyaset açısından arzularını kursaklarında bırakacaktır." diye konuştu.

Tazminat konusunun henüz soruşturma safhasında olan olaya bedel biçmenin yanlış olacağına dikkat çeken Toptancı, "Bu ailelerin çocuklara bedel biçmek acı bir şey olur. Şehadete eren kardeşlerimize bedel biçilmesi ruhları incitir. Hükümetin şehittir demesi mümkün değildir ama Diyanet İşleri Başkanlığı şehit demelidir." önerisinde bulundu. Toptancı, "Soruşturma safhasındaki müessif bir hadiseye şu kadar bedel her birisinin canları 100 bin lira eder utanç vericidir. Ama şehitlik payesi verilmesi toplumu birleştirir bütünleştirir. Bu karar bu olay üzerinden siyaset yapmaya çalışan ayrıştırıcıları, BDP ve saldırganları köşeye sıkıştırır." çağrısında bulundu.

 Diyanet 35 Kişiyi Şehit İlan Etsin, Ayrılıkçıların Hevesi Kursağında Kalsın

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 12:23 - Kaynak: CHA

Son Dakika Politika 'Diyanet 35 Kişiyi Şehit İlan Etsin, Ayrılıkçıların Hevesi Kursağında Kalsın' - Son Dakika


Son Dakika

Bakan Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'na iş dünyasından tam destek İstanbul'daki dolu yağışından çarpıcı görüntüler Hırsızlıktan korkup yanlarına aldıkları para ve altını, kapkaççıya kaptırdılar Öğrenci kabus gördü, vücudu dövmelerle kaplı öğretmenin işine son verildi Öğrencilerine ders anlatmak için çıktığı tepede, kalp krizinden öldü Didim Belediye Başkanı, ilçenin göbeğine sevgilisinin heykelini mi diktirdi? Doğada kendiliğinden yetişen ve bin bir derde deva olan aluç meyvesi kilosu 10 liradan satılıyor Caner Erkin, 2.5 milyon TL değerindeki yeni aracıyla kameralara yansıdı