Son Dakika Haberleri: "Diyanet 35 Kişiyi Şehit İlan Etsin, Ayrılıkçıların Hevesi Kursağında Kalsın"

"Diyanet 35 Kişiyi Şehit İlan Etsin, Ayrılıkçıların Hevesi Kursağında Kalsın"

7 yıl önce

Diyarbakır'ın Sur ilçesi eski Belediye Başkanı Cemal Toptancı, Kuzey Irak'ta F-16 uçaklarının operasyonu sonucu hayatını kaybeten 35 kişiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın şehit sıfatı vermesini istedi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesi eski Belediye Başkanı Cemal Toptancı, Kuzey Irak'ta F-16 uçaklarının operasyonu sonucu hayatını kaybeten 35 kişiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın şehit sıfatı vermesini istedi. Ölenler için 100 bin lira tazminat verilmesinin aileleri inciteceğini savunan Toptancı, "Şehit Mehmetçiklere tanınan maddi manevi hakların 35 vatandaşımıza tanınması ayrılıkçı siyaset yapanların arzularını kursaklarında bırakacaktır." dedi.

Türkiye'yi yasa boğan olayla ilgili soruşturma devam ederken Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Cemal Toptancı'dan farklı bir öneri geldi. Hükümetin üzerinde durduğu tazminat ödeme alternatifine sıcak bakmayan Toptancı, "Vefat eden kardeşlerimiz için malları uğruna öldürülenlerin şehit olduğuna ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı'nca şehit statüsü açıklandığında durum kendiliğinden şekillenecektir. Şehit Mehmetçiklere tanınan maddi manevi haklar tanınması ayrılıkçı siyaset açısından arzularını kursaklarında bırakacaktır." diye konuştu.

Tazminat konusunun henüz soruşturma safhasında olan olaya bedel biçmenin yanlış olacağına dikkat çeken Toptancı, "Bu ailelerin çocuklara bedel biçmek acı bir şey olur. Şehadete eren kardeşlerimize bedel biçilmesi ruhları incitir. Hükümetin şehittir demesi mümkün değildir ama Diyanet İşleri Başkanlığı şehit demelidir." önerisinde bulundu. Toptancı, "Soruşturma safhasındaki müessif bir hadiseye şu kadar bedel her birisinin canları 100 bin lira eder utanç vericidir. Ama şehitlik payesi verilmesi toplumu birleştirir bütünleştirir. Bu karar bu olay üzerinden siyaset yapmaya çalışan ayrıştırıcıları, BDP ve saldırganları köşeye sıkıştırır." çağrısında bulundu.Fatih Portakal'dan AK Parti'nin Ankara Adayının Değişeceği İması Belçika Başbakanı Charles Michel, İstifa Kararı Aldığını Açıkladı

Beyaz Saray'dan, Teröristbaşı Fethullah Gülen'in İadesiyle İlgili Açıklama