Şehitlikte buruk bayram - Son Dakika

Şehitlikte buruk bayram

Ramazan Bayramı'nın birinci gününde şehit aileleri Edirnekapı Şehitliği'ne akın etti.

Ramazan Bayramı'nın birinci gününde şehit aileleri Edirnekapı Şehitliği'ne akın etti. Şehit kabirleri başında duaların okunduğu Edirnekapı Şehitliği havadan görüntülendi.

Ramazan Bayramı'nda 81 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında şehit aileleri ve yakınlarının şehitlik ziyaretlerine izin verildi. İstanbul'da şehit aileleri her bayram olduğu gibi bayramın birinci gününde Edirnekapı Şehitliği'ni ziyaret etti. Hüzün ve gözyaşının hakim olduğu şehitlikte, dualar okunarak şehit kabirleri temizlendi.

"ŞEHİDİMİZE KAVUŞTUK"

Oğlu Halil İbrahim Gürel'in 2017'deki Kurban Bayramı'nın ikinci gününde Hakkari Çukurca'da şehit olduğunu ifade eden şehit babası Kamil Gürel, "Koşup geldik. Bayram bizim neyimize ama ne yapalım? Çocuğumuzu özlüyoruz. Geliyoruz. Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız bize böyle bir hak tanıdı. Şehidimize geldik. Kavuştuk. Çok mutluyum. Peygamber Efendimize komşu oldu. Bize şefaatçi olacak" diye konuştu.

"BİZİ BURADAN ANCA ÖLÜM AYIRABİLİR"

Şehit amcasının mezarı başında acısının taze olduğunu dile getiren Umutkan Yılmaz ise, "Korona virüs de olsa her zaman buraya geleceğiz. Bizi buradan anca ölüm ayırabilir. Yaşadığımız sürece her zaman burada olacağız. 1994 yılında Şırnak'ta şehit oldu. Acımız her zaman taze. Her bayramdaki gibi üzüntülüyüz. Bir yandan gururluyuz" dedi.

Hislerinin 25 senedir hiç değişmediğini gözyaşlarıyla dile getiren şehit babası Şaban Çay ise, "Biz televizyonlarda haberleri dinliyoruz. Bir şehit haberi duyduğumuzda aynı acıyı ağlayarak yaşıyoruz. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Her zaman devletimizin, milletimizin yanında olduk. Hiçbir zamanda hiçbir art niyet düşünmedik. Çatalca'nın en son köyünde ikamet etmekteyim. Oradan kalktık, geldik. İmkanları bize verenlerden Allah razı olsun. 1 Mart'tan bu yana dışarı çıkmadık. Kabir ziyaretleri serbest bırakılınca çok sevindik. İlk önce buraya koştuk" ifadelerini kullandı.

(Caner Sönmez - İrem Demir/İHA)

Son Dakika

08:20 Sosyal medyada gündem olan olay, okuyanın kanını dondurdu: İnternetten çocuk satıyorlar 07:49 İmamoğlu'ndan Ayasofya yorumu: Hem maddi hem manevi zenginlik katacaksa sonuna kadar arkasındayım 07:37 Aylardır Dominik'te olan Survivor yarışmacıları virüsten korunmak için maske taktı! İlk tepki Cemal Can'dan geldi 07:37 Yerli otomobil ilgiyi artırdı, Alman mühendislik devi Türkiye'ye geldi! 07:30 Ayasofya'nın ibadete açılması sonrası Yunanistan'da Türk ürünleri için boykot çağrısı yapıldı 00:35 Survivor'da büyük final öncesi adaya veda eden isim Berkan oldu 00:16 Rıdvan Dilmen'den 3 büyükler için çarpıcı itiraf: Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yine yardım istemişler 23:20 Mert Hakan Yandaş, F.Bahçe maçı sonrası isyan etti: İçeriden bize inanmayanlara selam olsun 22:30 İspanyol basını, Galatasaray'ın Arda Turan ile 1+1 yıllığına anlaştığını yazdı 22:09 Davutoğlu'ndan Ayasofya yorumu: Hıristiyanın da manevi haz alabileceği şekilde mekan düzenlemesi doğru olur 21:01 Demet Akalın'ı dinlemeye giden Alişan, gelen hesap karşısında şaşkına döndü 20:05 Hatayspor'un şampiyonluğu kentte büyük bir coşkuyla kutlandı 19:13 Bülent Serttaş'a hayranı sahnede 10 bin dolarlık yüzük hediye etti 17:33 Eşi ve kayınvalidesini öldürerek kaçan zanlı ile ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı 17:05 Vatandaşa "Terbiyesizlik yapma lan!" diye çıkışan Ilgın Kaymakamı görevinden alındı